Tehetetlen, sőt, ostoba a jelenlegi amerikai kormányzat -
hangzott el a CNN-en a Fareed Zakaria-val készített interjúban. Az indiai szaktekintély szerint az USA válságból válságba evickélve egyre inkább belegabalyodik a politikai és gazdasági problémák hálójába, így mind inkább képtelenné válik a világ elsőszámú hatalmaként fellépni.
A Yale-en és a Harvardon végzett Zakaria szerint a Washingtonban zajló örökös küzdelem - így legutóbb a költségvetés megszavazásakor tapasztalt döntésképtelenség, és a rekord alacsony támogatást hozó meddő vita - a krízisek közepette két ponton is meggyengíti az egykori szuperhatalom pozícióját.
Az egyre növekvő bizalmi vákuum a gazdaság jövőjét veszélyezteti, hiszen az ország pénzügyi stabilitása a befektetői jóhiszeműségen nyugszik. A bizonytalanság tőkekivonást eredményez majd, ami az egész felépítményt megrengetheti. A másik tényező, a hosszú távú szemlélet hiánya, amit Zakaria azzal érzékeltet, hogy soha senkit sem hallunk a válságkezelés távlati megoldásairól nyilatkozni. Ez abból is látható, hogy az Egyesült Államok közel sem támogatja eléggé az infrastrukturális, és oktatásügyi innovációt.
A gazdasági problémák azonban összefonódnak olyan biztonságpolitikai kérdésekkel is, mint a terrorizmus elleni harc, aminek kapcsán mára világszerte láthatóvá vált a Fehér Ház tehetetlensége. Az Al-Káida vezetője, Ayman al-Zawahiri kifejtette, hogy a könnyű célpontok elleni gyakori támadások (mint amilyen a kenyai bevásárlóközpont is volt nemrégiben) „gazdaságilag véreztetik ki Amerikát". A hazájában újságírói munkájáért többször is díjazott Zakaria szerint ennek a stratégiaváltásnak az oka, hogy a szeptember 11-ei terrortámadást megtervező gárdát sikerült felszámolni, így Zawahirinek csupán arra futja az erejéből, hogy kisebb méretű merényletekre buzdítson.
A biztonság érdekében megnövelt kiadások, és ezzel párhuzamosan a fogyasztói kedv élénkülése lendületet adnak gazdaságnak. A tragikus felismerés mégis elkerülhetetlennek látszik: ez a növekedés nem hordozza magában a kilábalás lehetőségét. A hatékony gazdasági programnak az oktatásba és az innovációba való beruházásra kell építenie, mert ezek teremthetnek lehetőséget az előrelépésre.
A két modell közti választás súlyát növeli a gazdaságpolitikai környezet megváltozása. A modern technológia viszonyai és a tudásalapú gazdaság „a győztes mindent visz" törvényét terjesztik ki, így a jelenlegi úton Amerika csak legyőzőkre találhat.
Fareed Rafiq Zakaria (1964-) indiai-amerikai újságíró. A Newsweek rovatvezetői és a Newsweek International szerkesztői posztját 2000-től tíz éven keresztül töltötte be, majd átszerződött a Time-hoz. Nagyhatású műve, A posztamerikai világ magyarul is olvasható.