A helyzetet bonyolítja, hogy ilyen magas árszinten a kukorica komoly fejtörést okoz a gazdálkodóknak az állattartási költségek megemelkedése miatt. A gazdák megpróbálják a megnövekedett takarmányköltségeket csökkenteni, igyekeznek átállni a búzatakarmányokra. Ennek hatására azonban további keresleti nyomás alakulhat ki ebben a gabonafajtában is, miközben, mint említettük, a búzánál is jelentős terméskieséssel kell számolni erre az évre.
Nagy nyomást gyakorol a kukoricára a bioetanol iránti bővülő kereslet is. Mivel e téren nem számíthatunk más helyettesítő termékre, az üzemanyag előállítása további kukoricamennyiséget szív el az élelmezéstől, valamint a takarmány-előállítástól.
A szója esetében pedig elsősorban a korábbi katasztrofális időjárási viszonyok éreztetik hatásukat, ugyanis a szárazság következtében Dél-Amerikában a vártnál sokkal kisebb lett a termés mennyisége, ennek következményeként pedig erősebb keresleti nyomás alá kerültek az Egyesült Államok szójakészletei. A prognózisok alapján arra számíthatunk, hogy az idei június–augusztusi időszakban a kínai szójababimport az előző évben mért 600 ezerről 2,3 millió tonnára emelkedhet, ezenkívül a lengyel, valamint Fülöp-szigeteki behozatal is bővülés előtt áll, és ez számottevő keresletnövekedést generálhat a szójabab piacán.
Amennyiben továbbra is magas olajárfolyammal, valamint romló időjárási viszonyokkal kell számolnunk a jövőben, könnyen elképzelhető, hogy ismét a múlt évi csúcsokra futhatnak fel az árfolyamok. Ez a búza esetében vékánként 880 dollár-centes szintet jelent (jelenleg 790 centen áll az árjegyzés), a kukoricánál 800 centes árral számolhatunk (most 670 centen tartózkodik a kukorica), míg a szója esetében egészen az 1730 centes szinteket tesztelheti az árfolyam, jócskán meghaladva a jelenlegi 1530-at.
Egy magyar kisbefektető szakértő közreműködő segítségével részt vehet ezeken a piacokon. Igaz, megközelítőleg 5000 dolláros alapletéti követelménnyel kell számolniuk. Egy gabonakontraktus ugyanis 5000 vékát, mintegy127 tonnát tartalmaz, ebből adódóan pedig centenkénti elmozdulás esetén 50 dolláros változás következik be a pozíciónkban. Jelenleg a leglikvidebb határidő a búza és a kukorica esetében a szeptemberi, míg a szójánál a novemberi lejárat, ezek ármozgását kell elsősorban figyelemmel kísérni.