A hét legérdekesebb tudományos hírei itthonról és a nagyvilágból

Figyelő
2012-07-10 10:04
Gondolat-kiolvasás - A geomérnökség ára - Szerverekkel fűtenek - Kímélőbb szívműtét - Vezeték nélküli töltés
Gondolat-kiolvasás
Funkcionális MRI, azaz mágnesesrezonancia-vizsgálat segítségével tudnak néma emberek ismét kommunikálni. A Maastrichti Egyetem kutatói az idegi aktivitás és az oxigénfelhasználás összefüggéseit tudják kihasználni. Amikor egy agyterület aktivizálódik, akkor nagyjából 1–5 másodperces késéssel megnő az oxigénigény, megélénkül a véráramlás. A kísérletbe bevont embereknek vizuálisan mutatták az egyes betűket, majd megnézték, ez az agy mely területén jelentkező aktivitással jár. Amikor pedig beszélni szerettek volna, akkor a szavakat az agyterületek aktivizálódásának sorrendjében építették fel a betűkből. Bár a kísérletek eredményesek voltak, a nagy és drága MRI-berendezések nem jelenthetnek minden-napi segítséget a némáknak, ezért a holland kutatók most a könnyebb és olcsóbb funkcionális infravörös közeli spektroszkópiával kísérleteznek.<#zaras_figyelo#>

A geomérnökség ára
Egyre gyakrabban merül fel, hogy a globális felmelegedés megállítása csak műszaki beavatkozással lehetséges. A sokáig csak tudományos-fantasztikus irodalomból ismert megoldásoknak már olyan hívei lettek, mint John Holdren, Obama tudományos főtanácsadója. A Föld körül keringő óriási tükrökkel csökkenthető lenne a bolygónkat érő napsugárzás, és így a globális felmelegedést is meg lehetne állítani. Hauke Schmidt, a hamburgi Max-Planck-Institut klímakutatójának számításai szerint ezekkel valóban helyreállítható az ipari forradalom előtti 13,6 °C-os átlaghőmérséklet, de ezzel együtt csökkenne az eső mennyisége, több régióban szárazság lépne fel. Észak-Eurázsiában és Észak-Amerika jó részén ötödével kevesebb eső lenne várható. A trópusi területek lehűlnének, a pólusok melegednének. Véleménye szerint az ilyen tovaterjedő jelentős hatások miatt érdemesebb lenne a természetes megoldásokat keresni.


Szerverekkel fűtenek
A szuperszámítógépek energiafogyasztásának a fele a hűtéshez szükséges. Eddig ez az energia kárba veszett, de Európa egyik legújabb és egyben leggyorsabb, 3 petaflop teljesítményű gépe már jóval takarékosabb. A németországi SuperMUC-ot már nem levegővel, hanem 45 °C-os vízzel hűtik, és ezzel ez a világ első meleg vizes hűtésű nagy teljesítményű számítógépközpontja. Ezzel 40 százalékkal csökken az üzemi hőmérséklet fenntartásának energiaszükséglete, ráadásul csak tizedannyi helyet foglal, mint a rengeteg légkondicionáló berendezés. Az IBM új rendszere a hulladék hőt épületek fűtésére adja át. A Leibniz Supercomputing Centre Campusban úgy számolnak, hogy ezzel évi egymillió eurót tudnak megspórolni.


Kímélőbb szívműtét
Komoly rizikóval jár, ha a mellkas feltárásával kell szívműtétet végrehajtani. Erre van szükség, ha például billentyűszűkület lép fel, amikor a kis kapuk még nyitott állapotukban is akadályozzák a vér megfelelő áramlását. Ezzel lassul a véráram, és a szívnek is nagyobb erőt kell kifejtenie a pumpáláshoz. A betegeknek csupán harmada él két évnél tovább, ha nem segítenek rajtuk. A rendellenesség idős pácienseknél gyakrabban fordul elő, de náluk magasabb kockázata van a megterhelő nyitott műtétnek. Ehelyett az ausztrál Monash Medical Centre orvosai egy új eljárást dolgoztak ki. Az aortát kitágító mesterséges gyűrűt úgy helyezik el, hogy egy katéter segítségével juttatják a szívbe. A parányi csőben összecsomagolva tolják a helyére az eszközt, amely egy lótuszvirághoz hasonlóan nyílik ki. Már kilenc páciensnél használták eredményesen az eljárást, és további négy országban vezetik be hamarosan kísérleti jelleggel.


Vezeték nélküli töltés
Bosszantó probléma a megfelelő töltő keresgélése, ha nincs a felhasználónál a telefonjához illő, különösen, mióta a nagyobb képernyők miatt szinte naponta kell a mobileszközöket tölteni. A Michael Faraday nevéhez fűződő elektromágneses indukciónak köszönhetően erre már nincs is szükség. E jelenség során egy változó mágneses mezőbe helyezett vezető anyagban feszültségkülönbség, majd abból áram keletkezik. Ilyen elven működik például a dinamó, de az elektromos fog-kefe töltője is. Mostanra sikerült olyan rendszereket is fejleszteni, amelyek az okostelefonok vagy táblagépek nagyobb energiaigényét is ki tudják elégíteni. Már ma is árul a Duracell és az Energizer ilyen, utólag az eszközökhöz kapcsolható rendszereket. A kényelemnek ára is van: a vezetékes töltéshez képest az energia 14 százaléka elveszik. A hírek szerint már az idén piacra dobhatják az első vezeték nélkül tölthető telefonokat. A fejlesztők bővítenék az eszközök hatósugarát, így a jövőben a falba épített töltők segítségével sosem merülnek le a kütyüink, és még a kábelektől is megszabadulhatunk.