Hírességek műkincsei

Műgyűjtő sztárok és üzletemberek
Figyelő
2012-07-03 19:39
Egy értékes kollekció birtoklása vagy műtárgy megszerzése érthetően büszkeséggel tölti el tulajdonosát. S bár vannak, akik titkos magányba húzódva gyönyörködnek műkincseikben, egyre többen vállalják fel nyíltan, sőt, olykor még közszemlére is teszik, hadd lássa az egész világ. Összeállításunkban a legismertebb üzletemberek és sztárok trezorjába kukkantunk be.
Roman Abramovics
Az orosz oligarcha leginkább a londoni Chelsea futballklub tulajdonosaként ismert, ez azonban csak a jéghegy csúcsa. Abramovics számos ingatlan birtokosa a világ különböző részein, többek között Nagy-Britanniában, Franciaországban, az Egyesült Államokban és a Francia Antil-lákon, amelyek még a labdarúgóklubnál is többet érnek. Híres gyűjtő, meg akar szerezni mindent, ami megédesíti az életet – a sportkocsiktól a szuperjachtokon és szigeteken át a műkincsekig. Az aukciós piacra 2008-ban tette be a lábát, és rögtön két festményt is rekordáron vásárolt meg: Francis Bacon Triptichonját és egy Lucian Freud-képet. De úgy tartják, a névtelen licitáló, aki 2010-ben hatalmas összegért szerezte meg Picasso Akt, zöld levelek és szoborportré című festményét, sem más, mint Abramovics. A The Guardian szerint már csak azért is a brit kötődésű milliárdosé a Picasso-kép, mert egy évvel később a londoni Tate Modernnek adta kölcsön a titkos műgyűjtő.
Büszkeségei
Francis Bacon: Triptichon (Triptych) • 86,3 millió dollár
Lucian Freud: Az alvó szociális munkás (Benefits Supervisor Sleeping) • 33,6 millió dollár
Picasso: Akt, zöld levelek és szoborportré (Nu au plateau sculpteur) • 106,5 millió dollár

<#zaras_figyelo#>
Brad Pitt
A hollywoodi szupersztár nem csak a filmekben imádja a száguldást. Motorgyűjteménye legendás, a dzsipeket meg a hibrid autókat kedveli és a modern művészetet. Ha még kocsi is van a képen, akkor képes rekordárat is fizetni érte. A leg-drágábban vásárolt festménye egy Neo Rauch-alkotás, amely egy Forma–1-es verseny őrült száguldását idézi meg. Emellett gyűjteményét ékesíti egy szoborszámba menő márványasztal, amelyet egyetlen tömbből faragott ki a művész, Jeroen Verhoeven. De Banksy, a fekete humoráról ismert graffitiművész is a Pitt, Jolie páros érdeklődésének köszönheti, hogy képeinek és szobrainak ára a magasba szökött. A Piknik című festményen, amelybe a híresen jótékony színészpár beleszeretett, egy négytagú család falatozik, miközben éhező afrikaiak hada állja őket körül.
Büszkeségei
Neo Rauch: Szakasz (Etappe) • 960 ezer dollár
Jeroen Verhoeven: Hamupipőke asztala (Cinderella Table) • 293 ezer dollár
Banksy: Piknik (Picnic) • 226 ezer dollár

Bill Gates
Leonardo a saját útját járta a tudományban, és úgy értett meg dolgokat, ahogyan senki más – vallotta Bill Gates gyűjteményének legékesebb darabjáról, amely Leonardo da Vinci egy kézirata. A Christie’s aukciósház árverésén vásárolta az eredetileg Hammer-kódexként számon tartott jegyzetfüzetet, amely Leonardo da Vinci 1508 és 1509 között írt tudományos, kivált csillagászati értekezéseinek tárháza. S olyannyira félti e műkincsét, hogy még a Victoria and Albert Museumnak sem adta kölcsön, mert úgy vélte, nem tudják megfelelően garantálni a sértetlenségét és biztonságát. Bill és Melinda Gates a kéziratokat – mint tulajdonosok – Leicester-kódex névre keresztelték át, mivel azt az utókor számra Leicester grófja fedezte fel és vásárolta meg 1717-ben. Kollekciójuk kitüntetett darabjai közé tartozik még néhány igen értékes festmény, többek között George Bellows és Winslow Homer alkotásai, utóbbi művésztől rekordáron is vásároltak 1998-ban. A szóban forgó kép akkor a legdrágábban elkelt amerikai festmény volt.
Büszkeségei
Leonardo da Vinci: Leicester-kódex • 30,8 millió dollár
George Bellows: Tömeg a lovaspólónál (Polo Crowd) • 27,5 millió dollár
Winslow Homer: Elveszve a Nagy zátonynál (Lost on the Grand Banks) • 36 millió dollár


Johnny Depp
Az amerikai színész rajong a különleges fegyverekért, a fura kalapokért és a legfinomabb borokért. De Hollywood legstílusosabb férfiját a művészet, különösen az irodalom is vonzza, s lenyűgöző könyvgyűjteménnyel büszkélkedhet. Az első kiadások és ritkaságok között kiemelt helyet kaptak a beatköltészet remekei. Jack Kerouac köteteit, leveleit és kéziratait is gyűjti, sőt esőkabátját és utolsó írógépét is megvette. Kerouac mellett Arthur Rimbaud, a walesi költő, Dylan Thomas és Edgar Allan Poe műveit is nagy becsben tartja. Rajongását mutatja, hogy gyakran szerepel irodalmi kötődésű filmekben, s nagylelkűségét dicséri, hogy a filmrendezőket olykor megajándékozza egy-egy felbecsülhetetlen értékű verseskötettel.
Büszkeségei
Jack Kerouac esőkabátja • 50 ezer dollár
Jack Kerouac: Úton, első kiadás • 28 ezer dollár


Steven A. Cohen
Egy formaldehidben úszkáló tigriscápa és egy absztrakt női alak – Steven A. Cohen kollekciójának két legizgalmasabb műtárgya. A Wall Street spekulánsa, hedge fund menedzsere a világ egyik legjelentősebb műgyűjtője is. Kollekciójának legértékesebb darabja Willem de Kooning Nő III című képe, e pillanatban a világ harmadik legdrágábban vásárolt alkotása, és a hatos Nő-sorozat egyetlen magántulajdonban lévő darabja. Az üvegbe zárt cápa, azaz A halál fizikai képtelensége egy élő tudatában című alkotás pedig a provokatív brit művész, Damien Hirst hírhedt munkája. S nem véletlen, hogy Hirst ma a világ leggazdagabb művésze. A műgyűjtők imádják az alkotásait, s a cápa is az egyik legmagasabb összegért kelt el, amit kortárs műtárgyért fizettek. De többek között Edvard Munch Madonnája és egy Jackson Pollock-festmény is Cohen gyűjteményét ékesíti.
Büszkeségei
Willem de Kooning: Nő III (Woman III) • 137,5 millió dollár
Damien Hirst: A halál fizikai képtelensége egy élő tudatában (The Physical Impossibility of Death in the Mind of Something Living) • 8 millió dollár
Edvard Munch: Madonna • 11,9 millió dollár


Carlos Slim Helú
Még Bill Gatest is lekörözte, harmadik éve a libanoni származású mexikói iparmágnás a világ leggazdagabb embere. Nincsenek palotái, tengeralattjárói, a fényűzést nem kedveli. A művészetet viszont annál inkább, a klasszikus festmények és szobrok nagy rajongója, gyűjteményében szerepelnek többek között Renoir, Leo-nardo da Vinci és Michelangelo alkotásai. Különös hódolat fűzi Auguste Rodin munkái-hoz, Carlos Slim Helú 380 darabos kollekciója a világ legnagyobb magán-kézben lévő Rodin-gyűjteménye. A francia szobrászművész alkotásai mellett a borospoharakat is lelkesen gyűjti, s a kézzel faragott és fújt üvegpoharakon túl egy olyan kollekcióval is büszkélkedhet, amely a 19. században Porfirio Díaz mexikói elnök tulajdonában állt. De hogy kincseit a nagyvilággal is megossza, múzeumot építtetett Mexikóvárosban, amelyet feleségének emléket állítva Museo Soumayának keresztelt, s amelyben hat emeleten 60 ezer műtárgyat mutat be a közönségnek.
Büszkeségei
A Museo Soumaya megépítése • 34 millió dollár
A bemutatott műkincsek értéke • 800 millió dollár


Jack Nicholson
A vitathatatlanul karizmatikus Jack Nicholson mint a filmvászon klasszikus antihőse és a 20. századi, illetve kortárs festészet elkötelezett gyűjtője egy már-már klasszikussá nemesedett antihős iránt rajong. Amikor Jack Vettriano megtudta, hogy Nicholson megvásárolta a Félúton a paradicsomba sorozatának három darabját, közöttük az azóta méltán elhíresült Pénzért táncoló (Dancer for Money) és az Éjszakai mértan (Night Geometry) című képet, egészen meghatódott. Nem-csak, mert maga is rajong Nicholson művészetéért, hanem mert a sokáig mellőzött és fanyalogva lenézett skót festő képeit éppen híres műgyűjtői emelték be a művészpiacra, s nekik, Sir Alex Ferguson és Sir Tim Rice mellett Jack Nicholsonnak köszönhető, hogy eladási árai is a magasba szöktek. Így 2004-ben már 1,2 millió dollárért kelt el egy aukción Az éneklő inas (The Singing Butler) című festménye, amelyet elkészültét követően gondolkodás nélkül utasított vissza a Royal Academy. De Nicholson műkincsgyűjteménye Vettrianón túl is legendás, Matisse, Warhol, Tamara de Lempicka és Picasso alkotásait is őrzi.
Büszkeségei
Műkincsgyűjtemény • 100 millió dollár
Jack Vettriano-képek ára • 46 ezer–1,2 millió dollár

Az összeállítást M. Szabó Edit készítette