Járt utat járatlanért

Válságban újrakezdeni
Figyelő
2012-07-03 16:54
Megnőtt az állandó állás és a stabil fizetés értéke, s ez az önmegvalósításból, belső motivációkból fakadó karrierlépések ellen hat. Irányt váltani jellemzően azoknak sikerül, akik már hosszú évekkel ezelőtt – sok esetben nem is tudatosan – megalapozták e döntést.
Torma Adrienn egy nemzetközi hitelbiztosító cég régióvezetőjeként dolgozott, évi 3-400 milliós díjbevételért felelt. 2008 végén a válságra hivatkozva megváltak tőle. Ezt követően egy évig keresett hasonló állást, hiába. Az otthon töltött idő-szakban főzni, sütni, befőzni kezdett. Hobbijának híre ment Telkiben, és mind többen kezdtek tőle pestókat, chutney-kat, különleges lekvárokat rendelni. Egy idő után rájött, hogy ebben üzleti lehetőség van: mostanában hétvégenként piacokon árul, azzal a céllal, hogy vevőit középtávon az induló webshopjába irányítsa. Mind sűrűbben jelentkeznek borászatok, borkóstolókra rendelnek tőle falatkákat. Falusi vendégasztal-szolgáltatásra is kapott engedélyt, így napi 16 vendéget fogadhat otthon. A koncepciót vendéglátós férjével közösen most dolgozzák ki. Adrienn emellett tanítja is, hogyan kell vállalkozóként boldogulni. Két éve egy ismerős révén felkérték óraadónak a Zsámbéki Premontrei Szakközépiskola és Szakiskolába. Marketinget, vállalkozási ismereteket, közgazdaságtant kezdett tanítani leendő szakácsoknak, kőművestanulóknak, nem sokkal később pedig osztályfőnök is lett. Büszkén meséli, hogy az idén 15-en végeztek az osztályában, ez nagy szó ott, ahol a lemorzsolódás miatt rendre 7-8 főre apad az osztálylétszám. Férjével nyugodtabban, lassabban élnek, mint korábban éveken át. „Nem biztos, hogy tragédia, hogy elvesztettem az állásomat. Talán éppen nyerünk vele: egészséget, végső soron pedig pluszéveket” – vélekedik.

HATÁRÁTLÉPÉSEK – A karrierváltások típusai
Munkaerő-piaci státus megváltozása: mozgás az egyes státusok között – alkalmazott, szabadúszó, üzleti vállalkozás tulajdonosa, kivonulás a munkaerőpiacról.
Szektorváltás: mozgás az üzleti, a közigazgatási, közszolgálati és civil szféra között.
Szakmai terület váltása: új, a korábbitól lényegesen eltérő szakmai tudást, know-how-t igénylő tevékenységi területre lépés.
A munka és magánélet arányainak átrendezése: olyan lépés, melynek eredményeképpen lényegesen átalakul a munkára, illetve a magánéleti szerepekre fordított idő.
A munka és magánélet szerepeinek újradefiniálása: megváltozik a munka vagy magánéleti szerep felfogása, például az egyik fél inkább támogató, kiegészítő keresővé válik; vagy a karrierjére koncentráló egyedülálló a váltás eredményeképpen családot alapít.
Karrierszünet tartása: a főállású munkavégzés tartós, szándékos szüneteltetése, különböző célokkal: pihenés, tanulás, egyéb tevékenységek végzése.
Forrás: OD Partner

KOCKÁZATOS VÁLLALKOZÁS
A recesszió százezrek életét, karrierútját írta felül az utóbbi időben. Simonyi Judit, a Simonyi és Tóth személyzeti tanácsadó cég ügyvezető partnere szerint közülük sokan végkielégítésükkel a bankszámlájukon egyelőre várnak. Adrienn példáját kevesen követik. Sokan jobb híján egyik napról a másikra élnek: nem látván új üzleti lehetőséget, vergődnek, keresgélnek.

LAPKIADÓ-FŐSZERKESZTŐBŐL INGATLANKÖZVETÍTŐ
Körtvélyes Éva

Húszéves médiabeli pályafutása alatt aligha gondolta volna az Elite magazin egykori tulajdonos-főszerkesztője, hogy a bulvárvilág álompárja, Angelina Jolie és Brad Pitt az ügyfele lesz. Márpedig ez történt: Körtvélyes Éva prémiumingatlanokra szakosodott irodája azon pár szerencsés kiválasztott közé került, amelyet felkértek másfél éve, hogy segítsen házat találni a hollywoodi nagycsalád számára Jolie filmjének budapesti forgatása idejére. A hazai glossy magazinok elindítójaként ismertté vált, közgazdász-újságíró végzettségű üzletasszony jó ideig bízott abban, hogy nem lesz tartós a magazinját is érzékenyen érintő recesszió. „Ám úgy másfél éve rá kellett döbbennem, hogy az Elite-tel volt húsz csodálatos évem a pályán, e szakasz azonban lezárult.” A magazin 2011 januárja óta online formában él tovább, Éva pedig létrehozta felső kategóriás lakóingatlanokra specializálódott közvetítő cégét Windsor Ingatlan néven. Az első hallásra meglepő irányváltás kézenfekvőnek tűnt. A lap rendszeresen foglalkozott az építészet, lakberendezés, ingatlanpiac témakörével, számos hirdető került ki e körből. Főszerkesztőként Körtvélyes Éva évek alatt megszerezte a szükséges ismeretanyagot, és megértette e világot: a luxusingatlanok piacát, a vevők életmódját, stílusát, igényeit, a hazai kínálat jellemzőit. Elvégzett egy a váltáshoz szükséges képzést, s mint mondja, ő nem menet közben tanulta ki a szakmát, hanem e kört ismerve társasági oldalról érkezett az iparágba. Jellemzően pár mondat után kitalálja, melyik lakásról, villáról van szó, egy sor épületbelsőt még főszerkesztő korából ismer. E pálya egyébként bizalmi alapon működik, ezért számos ajánlat nem is szerepel a weboldalon az eladó ismertsége vagy az épület jellegzetessége okán. „Már az elején rájöttem, hogy specializálódni kell” – emlékszik vissza. Ennek nyomán csak bizonyos kerületekkel, illetve a Balaton egyes régióival foglalkozik. A profiljába nem illő megkeresésekkel az általa megbízhatónak ítélt konkurenseihez fordul, összedolgoznak. Körtvélyes Éva manapság külföldre kevesebbet utazik, mint korábban, ám kiszámíthatatlanabb időbeosztásban dolgozik. Meglátása szerint ma az ingatlanpiac sokkal szórakoztatóbb és esetenként jövedelmezőbb, mint a média világa. Ma már szakértőként publikál, és ingatlantémában könyvírás is szerepel a tervei között.

Az OD Partner tanácsadó cég két éve vizsgálta a karrierváltás hazai jelenségét (ennek hat típusát lásd külön). Arra jutottak, hogy a váltások zöme 30 és 40 éves kor között zajlik le. Legfiatalabb korban a döntés az esetek zömében a multivilágba érkezést jelenti: e csoport tagjai jellemzően karrierjük kezdeti szakaszában vannak, többnyire gyermektelenek még. Anyagi-megélhetési indíttatásból határoznak úgy, hogy beszállnak a társadalmi liftbe. Mostanság, a válság idején vélhetően sokan csatlakoznának e cégekhez, ám a legtöbb helyen létszámstop van. A vállalatokon belül az értékesítés ugyanakkor az a terület, amelyre az életben maradásért vívott küzdelemben a legtöbb cég összpontosít, s amely egyúttal nem feltétlenül igényel korábbi szakmai tapasztalatot, speciális tanulmányokat. Így e típusú karrierváltásra a szemfülesebbeknek, rátermettebbeknek ma is nyílik lehetőség.

TOPMENEDZSERBŐL GAZDÁLKODÓ
Héjjas Gábor, a Héjjas Farm vezetője
Tizenhét évet töltött az informatika és a telekom világában a most 43 éves szakember. Az utolsó öt esztendőben, édesapja halálát követően a Microsoft Magyarország nagyvállalati üzletág-igazgatói pozíciójával párhuzamosan feleségével együtt elkezdtek foglalkozni a családi birtok ügyeivel is. 2011-től aztán már teljes munkaidejét a Kecskeméthez közeli 100 hektáros területnek szenteli. Beleásta magát a szántóföldi növénytermesztés rejtelmeibe, a vonatkozó szabályozó rend-szerbe, feltérképezte az uniós pályázati lehetőségeket, megismerte a területalapú támogatási rendszert. Héjjas Gábor szerint a hazai mezőgazdaság, ezen belül a kertészet komoly munkahely-teremtési lehetőséget hordoz magában, különösen most, a válság idején, amikor divatba jött a „helyi”, és a jó minőségű hazai zöldség-gyümölcs iránt is mind nagyobb kereslet mutatkozik. Kitartott tehát, annak dacára, hogy az első év, 2007 az aszály miatt katasztrofális eredményekkel zárult. Héjjas Gábor még abban az évben új stratégiát dolgozott ki, amely mobilrendszerű fóliasátras, öntözéses zöldségtermesztés kiépítését és növelését célozta. Az elmúlt években többször is sikerrel pályáztak, a kapcsolódó beruházások jövőre fejeződnek be. Alapvetően sárgadinnye-termesztéssel foglalkoznak, de a későbbiekben paprikát és friss fűszernövényeket is terveznek szállítani a kiskereskedelembe, illetve éttermi felhasználásra. Utóbbiak világa egyébként nem teljesen ismeretlen Héjjas Gábor számára, hiszen vendéglátó-ipari főiskolát végzett. Nem csak szakmát, életmódot is váltott. „Az ülőmunkát állómunkára cseréltem, szabad levegőn töltöm az időm nagy részét, ez az egészségemre is jó hatással van.” A farm árbevétele eközben az elmúlt öt évben megháromszorozódott, jelenleg meghaladja a 30 millió forintot, és a gazda számításai szerint tovább bővül. A munkát egy kertészmérnök-tanácsadó is segíti. „Az eddigi szakmai tapasztalataim sokat segítenek a kockázatok reális felmérésében, egyfajta konzervatív tervezésben és hosszú távon remélhetőleg a terveket meghaladó teljesítésben” – mondja. Majd hozzáteszi: korábban egyre nehezebb volt összeegyeztetni a munkát és a magánéletet. Most a felesége viszi a vállalkozás pénzügyi-adminisztrációs, részben kereskedelmi részét is, a nyári munkákban pedig olykor a lányok is részt vesznek.

Az említett kutatásból az is kiviláglik, hogy a multiba váltás motivációja sosem valamiféle hivatás- vagy küldetéstudat. Éppen utóbbi megjelenése vezethet az ellentétes irányú mozgáshoz, azaz a nemzetközi nagyvállalati kör elhagyásához. Ha nem kényszer, azaz elbocsátás hatására dönt így egy vezető, akkor indíttatása mögött az állhat, hogy elérte már azt a célt – legyen az stabil egzisztencia, tanulási lehetőségek, hatalom –, amelyet kitűzött. Ekkor eljöhet a pillanat, amikor a fel-halmozott tudás, kapcsolat és anyagi tartalékok biztos háttere mellett megjelenik a korábban is létező, de rövid távú célokért háttérbe szorított „nagy, erős ügyek” iránt érzett elkötelezettség. Ilyenkor vagy a köz-, illetve civil szféra, vagy a sza-badúszás választása tűnik kézenfekvőnek, utóbbi tanácsadás, projektmunka vagy új cég beindítása által.

„Ma ez meglehetősen kockázatos vállalkozás” – figyelmeztet Juhos Andrea. A Lee Hecht Harrison Magyarország tanácsadó cég ügyvezető partnere szerint az, hogy egy ilyen lépést követően az új pozíciójából valaki a korábbi életszínvonalon meg tudjon élni, legalább 2-3 évbe telik, miközben komoly rizikófaktort jelent, hogy az efféle háttérmunkák iránt miképpen alakul a kereslet a közeljövőben. Juhos Andrea ügyfelei között az utóbbi időben több olyan egykori felső vezető van, aki 4-6 éve saját céget alapított, ám most már visszamenne a biztos korábbi állásba. Egy HR-igazgató például személyzeti tanácsadó cégét szeretné bezárni, és itthon, illetve külföldön egyaránt emberierőforrás-vezetői pozíciót keres. Egyelőre nem sok sikerrel. A fejvadászok szerint egyébként 4-5 év kihagyással elméletileg még van esély rá, ám ha valaki ennél több időt töltött szabadúszással, akkor minimális az esélye a multivilágba való visszatérésre.

PILÓTÁBÓL ÜZLETEMBER
Varga Gábor, az Ace Telecom Kft. ügyvezetője
A kutatások szerint az ember életében a közeli hozzátartozó halála után a második legnagyobb megrázkódtatást a munkahely elvesztése jelenti. Ez igaz lehet. „Még én sem vagyok túl a váltáson“ – bocsátja előre Varga Gábor. A 42 éves pilóta tíz évig szállt a Malév rendelkezésére, így egyelőre keresi helyét régi-új munkahelyén. Villamos-üzemmérnökként végzett, pályáját informatikusként kezdte, majd két társával megalapította az Ace Telecom internetszolgáltatót 1997-ben. Közben gondolatai minduntalan a repülés körül forogtak: a gyerekkori álom mind komolyabb hobbivá vált, kezdetben vitorlázórepülés, később motoros repülőgép vezetésének formájában. Egy idő után aztán kisgépes oktató lett, 1996–97-ben pedig az Egyesült Államokban szervezett repülőgépes túrákat barátai számára. Itt megszerezte azokat a vizsgákat, amelyek a nagygépes továbbképzés feltételei voltak, majd ezt is elvégezte. 2002-ben azután adódott is a lehetőség, hogy a Malévhez csatlakozhasson. Boeing 737-esen kezdett első tisztként, pár év múlva pedig a Fokker 70-esen már ő lett a kapitány. Tíz év után, idén júniusban azonban e korszak lezárult, kezébe kapta a felmondólevelet. „Válaszúthoz értem. Egyik lehetőség a külföldi munkavégzés lett volna, a másik egy egészen más területre evezés, itthon. Kapitány voltam, így ezúttal is gyorsan döntöttem: családom, kiskamasz gyermekeim érdekében maradunk.” Tulajdonostársainak köszönhetően száz százalékban magyar tulajdonú cégük távolléte alatt közepes vállalattá és az egyik meghatározó internetszolgáltatóvá nőtte ki magát. Tárt karokkal várták vissza, ám az informatikai szakmában tíz évet nem lehet büntetlenül kihagyni. Varga Gábornak gyakorlatilag elölről kell kezdenie a tanulást. A szaksajtót olvassa, a kapcsolódó szakmai, illetve vezetéstechnikai tanulmányok megkezdéséhez pedig már gyűjti az erőt. Életvitele teljesen átalakult, megszűnt a néhol kora reggeli vagy éppen éjszakai műszak, és szabadok lettek a hétvégék, ünnepnapok. „Mindemellett sosem fekszem le este azzal az érzéssel, hogy mindent elintéztem, amit terveztem” – ismeri el. Ami pedig a repülést illeti, az ismét hobbi lett: elméleti képzéseket most is vezet, emellett pedig kisgépes oktatórepüléseket tervez tartani. „Nagy kérdés azonban, hogy miképpen és mikor fogok tudni ismét boldog szívvel felnézni az égre.”

KIVÁRÁS
Ha úgy érzed, hogy kinőtted a pozíciódat, állj fel! Ötévente akkor is nézz körül az álláspiacon, ha történetesen jól érzed magad a jelenlegi helyeden: mérd fel a piaci értékedet, interjúzz akkor is, ha nem akarsz váltani! Öt-hat esztendeje aligha volt olyan személyzeti tanácsadó, aki ne efféle tippekkel igyekezett volna iránymutatást adni. A Gyors, hatékony karrierépítés című lemez azonban hosszú idő után lejárt. Az új album címe: Biztonság, s rajta a Becsüld meg, ha van munkád vagy a Ha kirázod a kisujjadból a feladatot, legalább több idő jut a családra típusú slágerek szólnak.

Munka mellett azért ma sem számít eretnekségnek például egy trénerképző elvégzése, hiszen vezetőként is jól jöhetnek az itt hallott ismeretek. Kivárásra késztet azonban az is, hogy szakterületet nehéz váltani, még vállalaton belül is. „Ma tapasztalatot vesznek, nem potenciált” – szögezi le Juhos Andrea. Simonyi Judit szerint sem kedvező a fogadtatása annak, ha valaki funkcionális területet szeretne váltani. „Azokat keresik a cégek, akik saját szakmájukban jó referenciákkal rendelkeznek, hiszen éppen tőlük várják a megújulási lehetőségeket” – tapasztalja. A vállalatok elsősorban a szakmai múltat, a kiváló kapcsolatrendszert, az iparág alapos ismeretét, a versenytársnál szerzett tapasztalat kamatoztatását értéke-lik, e szempontokat a sikeresség előfeltételének tekintik.

Ennek megfelelően egészen új dologba kevesen tudnak kezdeni. A lapunk által megkérdezett váltók – portréikat lásd külön – közös jellemzője, hogy már évekkel korábban megalapozták az irányváltoztatást. Például úgy, hogy idejekorán meg-szerezték az új pályához szükséges ismereteket és kapcsolatrendszert. Az is szerencse, ha valakinek, aki az eredeti foglalkozását lecserélte a hobbijára, időközben megmaradt, sőt fejlődött a vállalkozása, s az most menedéket jelent számára. A váltás azonban mindig nehéz, így fontos mérlegelni, ki hogyan lesz képes kibírni az átmenet hónapjait, éveit. Van, aki óvatos, más bátran borít. Fontos azt tudni, kinek mennyit enged a biztonságérzete – na meg a bankszámlája.