Óvatos méregűzés

Figyelő
2012-06-26 16:23
Évszázadokkal, de néhány évtizeddel ezelőtt sem foglalkoztak az emberek a méregtelenítéssel. Évente többször tartottak böjtöt, leginkább vallási okokból. Napjainkban divat lett a méregtelenítés.
Egyre több egészségtelen tápanyaggal, környezeti ártalmakkal terheljük meg a szervezetünket – állítja Dani Vilmos belgyógyász, család- és sportszakorvos, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének tudományos munkatársa. „Normális körülmények között ezek a mérgek kiválasztódnának, ám szervezetünket nem erre a mennyiségre kalibrálta a természet. A levegőből, a vízből, az elfogyasztott táplálékból, a ruházatból, a kozmetikumokból, a tisztítószerekből, gyógyszerekből, fogtömésekből származó szennyeződések mennyiségével nehéz megbirkózni.”

Tisztítókúra. Naponta kell védeni a létfontosságú májat.

Több nemzetközi felmérés is készült. Riasztó például a WWF (World Wide Fund for Nature – Természetvédelmi Világalap) által végzett eddigi legszélesebb körű európai felmérés, amelynek célja az volt, hogy megtudják, milyen vegyszerek találhatók az európai emberek vérében. Kimutatták, hogy 76-féle nem lebomló, a szervezetbe beépülő és mérgező ipari vegyszer van jelen a vizsgáltak szervezetében. A minták felében megtalálták az évtizedekkel korábban betiltott DDT növényvédő szert és bomlási termékeit. Mit tehetünk a felszaporodott káros anyagok csökkentése érdekében?
 
„A csak levekkel végzett böjtkúra kedvelt és hatékony módszer, végezhető csak vízzel, gyógyteákkal vagy friss zöldség- és gyümölcslevekkel” – mondja Dani Vilmos. Ám annyira telítődtünk, hogy ha elkezdjük feloldani ezeket a salakanyagokat, a szervezetet valósággal elárasztják a korábban lerakódott mérgek. „Ezért önállóan nem szabad három napnál tovább léböjtkúrát végezni” – figyelmeztet a szakember. A böjtkrízis következményei ugyanis súlyosak lehetnek, a fejfájástól, szédüléstől és rosszulléttől a bőrproblémákon át komolyabb megbetegedés történhet. „Ezért a tisztítókúra előtt konzultálni kell az orvossal, a szakemberrel” – teszi hozzá a doktor.

Van-e olyan módszer, amellyel napi szinten védhetjük a méregtelenítésért felelős létfontosságú szervünket, a májat? „Szerencsére létezik egy különleges növény, a máriatövis, melynek legértékesebb részei a virágzatban termő apró magok, amelyek a silymarin nevű hatóanyagot tartalmazzák. A máriatövist egyébként a népi gyógyászatban évszázadok óta használják” – mondja Dani Vilmos.

Háromféleképpen védi a májat: erősíti a májsejteket, így megelőzi a méreganyagok bejutását a sejtbe; hatékony antioxidáns, semlegesíti a káros szabad gyököket; serkenti a májsejtek termelődését, így felgyorsítja a károsodott májszövetek regenerációját, az elhalt sejtek cserélődését.

„A máriatövist főleg azoknak ajánlott kiegészítőként fogyasztani, akik nagy mennyiségű gyógyszert szednek – állítja a szakember. – Azok számára is hasznos lehet, akik szennyezett környezetben élnek vagy dolgoznak, kémiai anyagok, pél-dául festékek, növényvédő szerek vagy kozmetikai cikkek veszik őket körül. S fontos a használata, ha elszántuk magunkat egy alapos méregtelenítésre.” Ám figyelmeztet: „Számos cég kínál különböző táplálékkiegészítőket, amelyek máriatö-vis-kivonatot tartalmaznak. Nem mindegy, honnan szerezzük be azt. A méregtelenítésnél használt szereknél is érdemes professzionális gyártó által előállított készítményt keresni.”