Régi kérdés, hogy vajon örökölt tulajdonságaink, a génjeink határozzák meg, milyen emberek vagyunk, vagy a nevelésnek, a környezetnek van ebben döntő szava? Erre keresik a választ a Mindentudás Egyetemén.
2003-ban ünnepeltünk: úgy tűnt, hogy áttörés történt az emberi gyógyászatban. Elkészült az emberi genomszekvencia, és azt hittük, hogy hamarosan kezdődhet a személyre szabott orvoslás. Valójában ennek feltételei most, egy évtizeddel később alakultak ki az új tudományos felfedezéseknek és a technológia fejlődésének köszönhetően. Megismertük a környezeti hatásokat tükröző epigenetikai folyamatok jelentőségét is. A genomikai és epigenetikai alapkutatási eredmények hihetetlenül gyorsan és várhatóan egyre intenzívebben kerülnek be az orvosi gyakorlatba.
A legtöbben szeretnék, ha személyre szabott orvosi kezelést kapnának a jövőben, de azt már nem, hogy a biztosítók vagy a munkaadók is hozzájussanak genetikai információikhoz, így a jogi szabályozás jelentősége is felértékelődött. Falus András „Öröklődés és életmód a 21. században” című előadása a személyre szabott orvoslás és a környezeti hatásokat tükröző epigenetikai folyamatok világáról szól a Mindentudás Egyetemén. Az előadást 2011. április 25-én az M1 14:30-kor, az M2 20:30-kor vetíti.