Nagyok a költségkülönbségek!

Bankkártyahasználat külföldön
Figyelő
2012-06-26 15:13
Egyre több bank kínál ingyenes készpénzfelvételi lehetőséget külföldön, ez a nyaralás előtti valutaváltás visszaszorulását eredményezheti. A statisztikák szerint a külföldi bankkártyahasználat egyre nő.
Kevés pénzügyi szolgáltatás hasított 2011-ben, de a külföldi plasztikhasználat ilyen volt. A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján a hazai kibocsátású bankkártyákkal 27 százalékkal többet vásároltak a magyarok külföldön, és a kinti ATM-ekből is 12 százalékkal több készpénzt vettek fel. A külföldi forgalom természetesen nemcsak összértékben, de tranzakciószámban is nőtt (lásd a táblázatot). „Mivel a kártyahasználat mind több honfitársunk számára válik napi rutinná, egyre többen és egyre tudatosabban használják ki az előnyeit” – mondta el a Figyelőnek Szalay György, a Mindennapi pénzügyeink programot koordináló Pénziránytű Alapítvány kurátora. A tudatosság fontos, mert a jó használathoz érdemes néhány dolgot tudni. A külföldi készpénzfelvétel díja általában magasabb a hazainál, függetlenül attól, hogy a készpénzként eurót használó országokban vagy azokon kívül történt a művelet – mondja Szalay –, ráadásul sokszor megtéveszthet bennünket a bankunktól kapott tájékoztató SMS, amely nem feltétlenül jelzi pontosan a szolgáltatás végső árát (lásd a keretes írást). A készpénzfelvételi tarifákra vonatkozóan nincs egységes díjszabás, a kibocsátó bankok hirdetményben tájékoztatják ügy-feleiket az aktuális árakról. Ezek általában eltérést mutatnak attól függően is, hogy ATM-nél vagy bankfiókban történt a készpénzfelvétel, és jellemzően az utóbbi a drágább.

Igaz, egyre több hitelintézeti csoport teszi olcsóbbá a külföldi kártyás tranzakciókat úgy, hogy a külhoni készpénzfelvétel díja a csoporthoz tartozó bankok berendezéseinél általában jóval kedvezőbb, akár ingyenes. Mivel hazánkban is jelen vannak ilyen csoportokhoz tartozó hitelintézetek, az utazás előtt érdemes lehet erről tájékozódni a kártyát kibocsátó banknál.
<#zaras_figyelo#>
BANKI TAPASZTALATOK
A Figyelő által megkérdezett hitelintézetek szerint mindenesetre a külföldi plasztikhasználat évek óta folyamatosan nő. Arányaiban a vásárlás a kedveltebb, ennek oka az alacsonyabb tranzakciós költség, valamint a kiterjedt kereskedelmi elfo-gadói hálózat. Surányi Zoltán, a CIB Bank lakossági üzletfejlesztési vezetője szerint sokan felismerik, hogy a nagy mennyiségű valutaváltás egyre inkább felesleges, és nem is biztonságos, hiszen a készpénzigényt a rendszeres kártyás fizetés olcsóbban váltja ki. A Citibank tapasztalatai ezzel némileg ellentétesek. A hitelintézet szerint a magyarok még kevésbé használják plasztikjaikat külföldön, inkább a készpénzkivitel a jellemző, azonban ügyfélszegmenstől függően az intenzívebb kártyás fizetési mód is előfordul. Hitelkártyák esetében a Citibanknál évről évre folyamatosan nő a külföldi használat volumene. Az UniCredit Bank ügyfelei utazásaikra készülve egyre inkább élnek azzal a lehetőséggel, hogy betéti kártyájukat a kinn tartózkodás idejére a dollár- vagy az eurószámlájukhoz kapcsolják, és ezzel csökkentik az árfolyamok változásából eredő esetleges kockázataikat.

Óvatosan!
Annak érdekében azonban, hogy a kártya a külföldi nyaralás alatt valóban a pihenést segítse, és ne megoldandó problémák forrása legyen, érdemes néhány szempontra odafigyelni.

Nem feltétlenül használható minden hazai kibocsátású bankkártya külföldi ATM-eknél, illetve vásárláskor! Plasztikunk használata előtt kint is mindig ellenőrizni kell, hogy a rajta található védjegy fel van-e tüntetve az ATM-berendezésen, vásárlás esetén pedig azt, hogy ki van-e ragasztva az elfogadóhely bejáratán vagy a pénztárban.

Utazás előtt ellenőrizzük kártyánk érvényességi idejét, mely a rajta feltüntetett hónap utolsó napján 24 óráig érvényes, ezt követően sem készpénzfelvételre, sem vásárlásra nem használható.

Az utazás előtt gondoljuk végig, hogy a hazai használathoz igazított limitek külföldön is megfelelnek-e az igényeinknek. Az itthon megszokott árakhoz mért korlátok ugyanis a külföldi árszinten kevésnek bizonyulhatnak, minek következtében váratlan helyzetbe kerülhetünk egy szállásfoglalás vagy autóbérlés során!

Írjuk fel és lehetőleg jegyezzük is meg azt a telefonszámot, amelyen szükség esetén bankkártyánkat letilthatjuk! Figyeljünk arra, hogy a belföldön megszokott kék és zöld számok külföldről nem hívhatók, így fontos a már ismert telefonszámok kintről hívható formátumra cserélése az utazást megelőzően.
(Szalay György segített a tanácsok összeállításában.)

INGYENES KÉSZPÉNZFELVÉTEL
A CIB Bank szolgáltatásai között szerepel az ingyenes külföldi készpénzfelvétel. Mivel az ügyfelek nem szívesen bajlódnak azzal, hogy megkeressék a számukra kedvező automatát, a hitelintézet olyan ingyenes ATM-kereső alkalmazást készí-tett okostelefonokra, amelynek segítségével 11 országban találhatják meg a csoporthoz tartozókat, és bizonyos kártyákkal a készpénzfelvétel ezekből ingyenes. A Citibank lakossági betétkártyáival is van ilyen lehetőség külföldön, bizonyos típusokkal havonta az első két tranzakció számlakapcsolatonként díjmentes.
A továbbiak esetében azonban a költség már tranzakciónként 1 százalék, de minimum 2500 forint. A készpénzfelvétel hitelkártyával Magyarországon és külföldön is díjjal és kamatfizetési kötelezettséggel jár: 2,5 százalék, minimum 1000 forint. A bank hangsúlyozza, hogy a hitelkártyákat inkább vásárlásra ajánlja, mert ekkor érvényes a díjmentes tranzakció és a kamatmentes periódusra vonatkozó ajánlat. Az UniCredit Bank betéti kártyáival az ügyfelek díjmentesen vehetnek fel kész-pénzt a hitelintézet automatáiból Magyarországon és további 17 európai országban, összesen csaknem húszezer helyen. A konverzióval kapcsolatosan a bank nem számít fel költséget ügyfeleinek. Nem lépett viszont még a legnagyobb lakos-sági hitelintézet. Az OTP által kibocsátott kártyák esetén ingyenes külföldi készpénzfelvételre nincs lehetőség, de a betéti kártyákkal való külföldi, OTP-bankcsoport által üzemeltetett ATM-ből való készpénzfelvétel költsége a normál díjszabás-hoz képest kedvezményes, egységesen 1 euró/tranzakció. A vásárlás külföldön is díjmentes, készpénzfelvételért pedig az aktuális hirdetményekben foglaltak szerint kell fizetni. A Raiffeisen Banknál sincs ingyenes készpénzfelvétel, a külföldi kivét egységes díjazású, 7,95 euró alkalmanként, automatától függetlenül.

Csak tájékoztatás
A klföldi kártyahasználattal kapcsolatban fontos tudni, hogy amikor vásárlásnál, készpénzfelvételnél a bank leveszi az ügyfél számlájáról a pénzt, és SMS-t küld, akkor az csak egy tájékoztató jellegű, előzetes információ. A végső elszámolás-ban a levonás ennél magasabb lehet, igaz, ezt már az ügyfelek töredéke ellenőrzi. A Figyelő ezen felvetésére az MNB jelezte: „A kártyahasználatról tájékoztató üzenet a tranzakció engedélyezéséhez kapcsolódik, nem pedig a kártya mögött lévő számla megterheléséhez. Az ugyanis a kártyás tranzakciók elszámolásának folyamata miatt jellemzően csak a vásárlást követően néhány nap múlva történik meg. Amennyiben a tájékoztató üzenet nem a vásárlás, hanem a számla pénz-nemében tünteti fel a tranzakció összegét, úgy előfordulhatnak eltérések az üzenetben lévő és a néhány nappal későbbi számlaterhelés összege között. Külföldi kártyahasználat esetén a pénznemek közötti átváltás folyamata a plasztik típusá-tól, valamint a vásárlás és a számla devizanemétől függően változhat, így az elszámolás során egy vagy több átváltás is lehetséges a devizák között.”

VÉSZHELYZETBEN
Sokan azért sem szeretnek csak a bankkártyára hagyatkozni, mert mi van, ha nem működik majd külföldön, elvesztik és így tovább. A vészhelyzetek elkerülésére a Raiffeisen több plasztikot ajánl. Például egy betéti és egy hitelkártyát, mert ha az egyik eltűnik, vagy leáll az elfogadórendszere, még mindig ott a másik. „Rettenetesen kellemetlen külföldön hirtelen fedezet nélkül maradni” – mondja Murányi Ákos, a Raiffeisen PR-menedzsere. Vészhelyzet esetén a Citigold-ügyfelek 10 ezer dollár erejéig részesülhetnek sürgősségi készpénzellátásban a Citibank globális hálózatán keresztül. A hitelkártya-birtokosok számára is van lehetőség vészhelyzeti készpénzellátásra a globális fiók- hálózaton keresztül vagy a kártyatársa-ságok segítségével. Az OTP-nél betéti és hitelkártyák esetében is a MasterCard Arany kártyához tartoznak külföldön igénybe vehető sürgősségi szolgáltatások, például sürgősségi készpénzfelvétel vagy kártyapótlás, melynek igénybevétele a bank szerint elenyésző. Surányi Zoltán kiemelte: a külföldi plasztikhasználat mellett szól az is, hogy érdemes baleset-, poggyász- és betegségbiztosítást a bankkártyához kapcsolva kedvezményesen megkötni. A CIB dombornyomott kártyái esetében egyre népszerűbb a kedvezményes utazási biztosítás igénybevétele, az arány jelenleg 20 százalékos. A Citigold betéti kártyához, valamint az arany és a platina hitelkártyához ingyenesen és automatikusan kapcsolódik külföldi biztosí-tást is tartalmazó utazási csomag, ezt a többi betéti és hitelkártyához díj fejében lehet igényelni. A csomag keretében járó biztosítással minden 60 napnál nem hosszabb külföldi úton biztosított az ügyfél például baleset, betegség vagy poggyászkár, illetve sürgősségi fogászati ellátással kapcsolatos költségek esetére. A csomag különböző vásárlási kedvezményeket is tartalmaz a partner szolgáltatói hálózatban.