Az álláskeresés ideje függ attól, hogy milyen szakmával, tapasztalattal rendelkezik valaki, mennyire reálisak az elvárásai, illetve melyik régióban él. Ám nemcsak a szakképzetleneknek, hanem a túlképzett embereknek is elhúzódhat az álláskeresés, ugyanis az igényeiknek megfelelő állás igen ritka. Az elhúzódó munkakeresésre pedig lélekben és anyagilag is fel kell készülni.
Akik vezetők voltak, és elveszítették a munkájukat, tavaly gyakorlatilag nem tudtak újra elhelyezkedni – mondta Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezetője. Ha mégis sikerült valamilyen állást találniuk, akkor 1-2 hónap múlva újra az utcára kerültek. Ám az alacsonyabb beosztásban dolgozóknak is igen hosszadalmas az álláskeresés, sokszor hónapokig tart.
bal_fn8_cikk_kapcsÁm nemcsak a vállalati hierarchiában betöltött hely, hanem az életkor, a személyiség, illetve a szakterület, a lakhely is hatással lehet az álláskeresési időre, sőt a karrier-tanácsadó szerint jókora szerencse is kell ahhoz, hogy valaki néhány hét alatt munkát kapjon. Minél idősebb valaki, annál tovább tart az álláskeresés, de azokon a területeken, ahol hiány tapasztalható a jó szakemberekből, hamarabb elhelyezkedhetnek az emberek, így például egy fiatal mérnök sokkal kelendőbb, mint egy kevésbé kelendő végzettségű, vagy épp képzetlen ember – tette hozzá.
Juhos Andrea két extrém példát említett: az egyik ügyfelüknek csak két hét kellett az elhelyezkedéshez, egy másiknak viszont két év alatt sem sikerült újra munkába állnia. Az utóbbinál az lehetett a gond, hogy az előző munkahelyén másfél évtizedig dolgozott kereskedelmi igazgatóként, és kissé „belegyökeresedett” a szervezetbe, illetve a személyisége is merőben más, mint amilyet egy sales-estől napjainkban elvárnak a munkaadók.
Megviseli a pénztárcát az álláskeresésÉrdemes „térképet” készíteni az álláskeresés várható költségeiről: a telefon, internet díja mellett az utazási költséget is bele kell kalkulálnunk, de azt is, hogy a munkakeresés közben élnünk is kell valamiből – tanácsolja Herczku Mónika, a Profession.hu karrier-tanácsadója. Ha valaki már régóta nem talál munkát, akkor előnyös lehet az előfizetéses telefon átalakítása feltöltőkártyássá, hiszen akkor csak annyit költ telefonra, amennyit előre kifizetett.
Egy-másfél éve álláskeresők
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) márciusi tájékoztatója szerint a regisztrált munkanélküliek- nek a negyede - 174 ezer ember - tartósan álláskereső, átlagosan 341 napja szerepelnek a nyilvántartásban. Ezeknek a munkanélkülieknek az 58 százaléka már több mint egy éve nem talál munkát.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint viszont a munkanélküliek több mint fele egy éve vagy annál régebben nem talál állást, az álláskeresés átlagos időtartama 18,3 hónap.
Az álláskeresőnek ezeken túl szüksége van például egy normális ruhára, cipőre, a hölgyeknek érdemes beruházni kozmetikára, fodrászra, hogy jó benyomást tegyenek a munkaadó képviselőjére – vélekedett Juhos Andrea, aki szerint emellett nagyon fontos a netwoking, azaz a kapcsolatok „ápolása” is. Ez pedig pénzbe kerülhet: ha valakitől szívességet kérünk, akkor a személyes találkozás nagyon fontos, és illik meghívni az illetőt egy kávéra vagy akár ebédre is.
A DBM Magyarországnál azt szokták tanácsolni a hozzájuk forduló álláskeresőknek, hogy vegyenek részt szakmai rendezvényeken, konferenciákon. A kapcsolatépítésnek ezek nagyon jó színterei, és a szünetekben az informális beszélgetéseken megismerkedhetünk a potenciális munkaadókkal. Ezek a rendezvények egy jövedelem nélküli személy számára sokszor elég drágák lehetnek, több tízezer forintnál kezdődik a részvételi díjuk. Emellett hasznos lehet megvásárolni a szakmai folyóiratokat – vagy beiratkozni egy könyvtárba, ahol elolvashatjuk ezeket. Ez utóbbi megoldás akkor is előnyös, ha nincs otthon internetelérésünk, hiszen ott erre is lehetőség van.
Ha pedig egy álláskereső a közszférában szeretne elhelyezkedni, akkor a pályázat benyújtásának feltétele az erkölcsi bizonyítvány. Az igényléséhez szükséges nyomtatvány is pénzbe kerül, és a hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításáért fizetendő 3100 forint „igazgatási szolgáltatási díjon” felül további 1300 forint „sürgősségi díjat” kell fizetni, ha nyolc napnál hamarabb szükségünk lesz az iratra.
Mit támogatnak?A foglakoztatási hivatal már lassan két évtizede minden megyében működtet úgynevezett Álláskereső Klubokat, ahol a konkrét álláskereséshez helyiséget, újságokat, cégjegyzéket, internetet, szakirodalmat, fénymásolási lehetőséget és telefonvonalat biztosítanak, teljesen ingyenesen a regisztrált munkanélkülieknek (a klubok listája itt olvasható).
Az álláskereső részére a munkahelykeresés, a munkaügyi központhoz történő oda-visszautazás, illetve a munkaügyi központ által kezdeményezett foglalkozás-egészségügyi szakvélemény beszerzéséhez szükséges út költségét megtéríti az állam, ám csak akkor, ha ehhez helyközi tömegközlekedési eszközt kell igénybe vennie. A költségtérítések igénylése és ügyintézése az álláskeresőt nyilvántartó kirendeltségen történik – áll az NFSZ honlapján. (Régebben másféle utazási támogatás is járt az álláskeresőknek: a ’90-es évek elején néhány nagyobb városban igényelhettek félárú bérletet a helyi tömegközlekedésre.)
k_fn9_cikk_banner
Kevesebb ideig jár majd a segélyAz állásukat elvesztett emberek jelenleg álláskeresési járadékot, majd álláskeresési segélyt kaphatnak, ha a munkaügyi központ regisztrált álláskeresőként nyilvántartásába vette őket. Ennek hossza a munkában eltöltött időtől függ, de legfeljebb 3+6 hónapig tarthat. Az első 90 napban a juttatás – a korábbi fizetéstől függően 46 800 és 93 600 forint között lehet, a harmadik hónap után viszont már nem haladhatja meg a 46 800 forintot. Ahogy erről az fn.hu is írt: ez utóbbi összeg nem éri el a létminimum 60 százalékát sem.
Ezt a rendszert megváltoztatja 2012-től a kormány. Magyarországon minden munkanélküliséggel kapcsolatos juttatás 90 napra jár majd, mivel a jelenleg érvényben lévő munkakereséssel és állástalansággal összekapcsolódó járandóságok nem ösztönzik a visszatérést a munkaerő-piacra – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerdán. Így tehát a munkanélküliség első hónapjában a korábbi fizetés 90, a másodikban 80, míg a harmadik hónapban a 70 százalékát kapja meg az álláskereső – vagyis nem fogják a minimálbér 120 százalékánál maximalizálni a járadékot.
Más bevételekre is számíthatunkHa megfelelünk a munkanélküliségi biztosítás feltételeinek, akkor érdemes valamelyik biztosítónál megkötni – ám mindenképp olvassuk el a szerződési feltételeket. Az állásunk bebiztosítása azonban általában csak akkor jelent plusz „jövedelmet” a munkanélkülivé váláskor, ha csoportos leépítéssel vált meg tőlünk a munkaadó. Fontos tudni, hogy ezek a biztosítások akkor általában nem fizetnek, ha közös megegyezéssel távozik valaki a cégtől, vagy felmondanak neki.
Juhos Andrea azt tanácsolta: a végkielégítés összegét nem szabad egy összegben elkölteni, érdemes lekötni, hogy az elhúzódó álláskeresési idő alatt – ami sajnos hosszabb is lehet, mint ameddig az álláskeresési járadékot vagy a biztosítási összeg jár – is legyen mihez nyúlni.