Készítmény a miómák kezelésére

Figyelő
2012-06-21 13:57
A méh miómák a nőgyógyászatban előforduló leggyakoribb jóindulatú daganatok, amelyek a fogamzó képes korú nők mintegy negyedét érintik. Kialakulásuk oka nem teljesen tisztázott, műtéttel és gyógyszeres terápiával kezelhetők.
Valószínűsíthető, hogy a genetikai tényezők mellett hormonális háttere is van a miómák kialakulásának, leginkább a petefészek rendellenes működésével hozzák kapcsolatba. Erre utal, hogy menopauzában a petefészek eltávolításával vagy mesterséges változókor gyógyszeres előidézésével (GnRH analóg gyógyszerek adásával) a daganatok növekedése megáll, méretük csökken. A betegségről annak kapcsán tartottak ma sajtótájékoztatót, hogy a Richter Gedeon Nyrt. nőgyógyászati termékportfóliója a jóindulatú nőgyógyászati elváltozás, a mióma kezelésére szolgáló hatékony készítménnyel bővült, amely már kapható a gyógyszertárakban.

A miómák a méh falában vagy felszínén, kötőszövetből, valamint simaizomszövetből állnak. A leggyakoribb a méh falában elhelyezkedő forma. A mióma növekedhet a méh ürege felé, a méh falán belül, valamint a méhből kifelé a hasüreg irányába. Méretük igen változó, lehet néhány milliméteres, de akár a hasüreg jelentős részét is kitölthetik.

A miómák gyakran tünetmentesek, felfedezésük sokszor véletlenül történik, például nőgyógyászati szűrővizsgálat vagy ultrahangos vizsgálat során. A panaszok megjelenése és súlyossága összefügg a miómák elhelyezkedésével és méretével. Jellemző tünetei: rendszertelen ciklus, erős havi vérzés, vérszegénység, görcsös fájdalom, gyakori vizelési inger, vizelet visszatartási nehézség, meddőség, terhességi komplikációk.

Tünetmentes mióma esetén elégséges lehet a rendszeres nőgyógyászati és ultrahangos ellenőrzés. Panaszokat okozó elváltozás azonban kezelést tesz szükségessé, amely során sebészeti, vagy gyógyszeres eljárás alkalmazható.
A műtét típusa függ a mióma számától, elhelyezkedésétől, nagyságától és a méh mobilitásától. Kezelésében, a miómák eltávolításában a mai modern szemlélet szerint első választandó alternatíva az endoszkópos technika, de a méh eltávolítása is nagyon gyakran alkalmazott sebészeti beavatkozás. Évente az EU-ban körülbelül 300 000 sebészeti beavatkozás történik a miómákkal kapcsolatban, ezek közül megközelítőleg 230 000 a méh eltávolításával jár. Ez a műtét történhet hasi vagy hüvelyi úton, az utóbbi esetén lényegesen lerövidül a felépülés ideje. A méheltávolítás esetén nem kell tartani további göbök kialakulásától. A fogamzó képesség megtartásának szükségessége esetén a mióma izolált eltávolítása történik, azaz csak a miómát távolítják el és a méh megmarad. Alkalmazhatósága függ a mióma számától, elhelyezkedésétől, nagyságától. A méh ürege felé növő elváltozásokat a méh falában lévőket laparoszkópos műtéti beavatkozással lehet eltávolítani.

A miómás betegek jelentős részénél lehetőség van a miómaembolizáció módszer alkalmazására. Segítségével a miómák vérellátását biztosító ereket szemcsékkel elzárják, így csökkentik vér- és oxigénellátottságát. A mióma mérete ezt követően szövetelhalás következtében csökken. A beavatkozást gyakran erős fájdalom kíséri és ezt követően nem javasolt gyermek vállalása.

A miómák műtét előtti gyógyszeres kezelésében eddig egyedüli elfogadott terápiaként a parenterális GnRH agonistákat használták. Alkalmazásukat jelentősen korlátozta az ösztrogén szintjének csökkentése miatt szinte mindig kialakuló posztmenopauzás tünetegyüttes. Ezek közé sorolható a hőhullám, a depresszió, a hangulatváltozás, a nemi vágy csökkenése, a hüvelyszárazság és a csontok ásványianyag- sűrűségének csökkenése. A Richter Gedeon Nyrt. új készítménye gátló hatást fejt ki a szervezetben található egyik hormon, a méhet belülről borító szövet növekedését szabályozó progeszteron receptorán. A progeszteron aktivitás gátlása alatt a mióma sejtjei nem osztódnak és végül elpusztulnak, így csökken a daganatok mérete és az általuk előidézett tünetek súlyossága. Kutatások igazolták, hogy a készítmény hatékonyan szüntette meg a vérzést, mérsékelte a vérszegénységet és csökkentette a mióma kiterjedését. Ezek a hatások hozzájárulnak az életminőség javulásához és nem jelennek meg a petefészek működés gyógyszeres leállításával együtt járó mellékhatások, ellentétben a GnRH agonistákkal.