Egy csésze kávé Gerhard Waltl-lal

Egy csésze kávé
Figyelő
2012-06-19 15:28
A mondás szerint a macskának hét élete van, a magyar kormányzat most azt teszteli, hány élete van az innovatív gyógyszeriparnak – véli a Bayer gyógyszergyártó cég ügyvezető igazgatója.
– Hamarosan dönt a parlament a jövő évi költségvetési sarokszámokról, úgy tűnik, megfeleződik az egészségpénztár gyógyszerkasszája. Hogyan érinti ez az ipart?
– Már az első Széll Kálmán-terv olyan mértékű terhet rótt a gyógyszerpiac szereplőire, hogy a mi cégünknek például a felére kellett csökkenteni a működési költségeit. Az újabb megszorítások miatt bizonyos területeken valószínűleg be kell fejezni magyarországi tevékenységünket. Pedig az Európai Unión belül itt forgalmazzuk a legalacsonyabb áron a gyógyszereinket, s gyakran különböző kedvezményeket is adunk.

Fotó: Bánkuti András



– Valóságos veszély, hogy a gyógyszervállalatok kivonulnak a magyar piacról?
– Cégünknek nincs ilyen terve, de szűkítenünk kell a tevékenységünket, tovább csökkenhet a foglalkoztatás. A mondás szerint a macskának hét élete van, én úgy vélem, hogy a magyar kormányzat most azt teszteli, hány élete van az innovatív gyógyszeriparnak. Ám a végén azok a betegek járnak rosszul, akiknek már most is az európai átlag alatti a várható élettartamuk.

– Ezek is szóba kerülnek az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral folytatott tárgyalásokon? Egyáltalán van egyeztetés a cégek és az OEP között?
– Beszélnünk kellene egymással, módot találni, hogyan lehet átvészelni az elkövetkező éveket, a bonyolult és kritikus gazdasági helyzetet. A Bayer tett is javaslatokat: e szerint a betegek és az orvosok hozzájuthatnak egy új, innovatív terápiá-hoz, cserébe elfogadtuk, hogy egy olcsóbb, így a betegek számára könnyebben elérhető gyógyszer tb-támogatása megszűnik.

– Elfogadta javaslatukat a biztosító?
– Nos, a kérdéses készítményt július 1-jei hatállyal kivonták a támogatásból, az új szer azonban egyelőre nem kapta meg azt. Bár az OEP-pel megállapodtunk, a végső döntést az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzetgazdasági Mi-nisztérium hozza meg, de ez egyelőre várat magára.

Névjegy
59 éves, vegyészdoktor, diplomáit a Müncheni Egyetemen és az University College of Wales, Aberystwythen szerezte.
Kedvencek
Könyv › Történelmi és menedzsmentkötetek, most Peter Watson történelmi könyvét olvassa Zene › Liszt és Haydn
Hobbi › gyaloglás, lovaglás, síelés

– Az önök cége jelentette be először, hogy megszünteti az orvosok külföldi kongresszusokra való utaztatását. Milyen volt a fogadtatás?
– A Bayer világszerte magas etikai normákkal működik. Magyarországon is olyan üzleti modellt alakítottunk ki, amely a tudományos marketingre épül. Külföldi kongresszusi részvételt csak azoknál a doktoroknál támogatunk, akik aktív szereplői, előadói egy-egy tudományos kongresszusnak. Azok a magyar orvosok, akikkel kapcsolatban állunk, értékelték ezt a törekvésünket, közös érdek ugyanis a tiszta helyzet megteremtése. Nekik is fontos, hogy döntéseiket megalapozott tudomá-nyos ismeretek birtokában hozzák, nem pedig egyéb ösztönzők hatására.

– Hogy látja az Európai Unió jövőjét a vasárnapi görög választások után?
– Nincs egyértelmű megoldás, meggyőződésem, hogy az EU-nak fontos szerepe van a tagállamok számára is. Egy közösség azonban nem használható föl egyéni érdekek szolgálatára. A problémák megoldása csak az érdekek kiegyensúlyo-zott figyelembevételével lehetséges.

– Mit vár az ágazatért felelős új minisztertől?
– Minden kormányzati tisztségviselőtől azt várom, hogy a jogbiztonságot támogassa, és hozza vissza a kormányzati döntések kiszámíthatóságát.

– Úgy tudom, nézi a labdarúgó-Eb-t. Hogyan értékeli az 1972-ben, 1980-ban, majd 1996-ban bajnoki címet nyert német csapat teljesítményét? Ki a kedvenc focistája?
– Szorítok, hogy 2012 újabb évszám lehessen a bajnoki címek sorában. A kedvencem pedig az edző, Joachim Löw, aki nehéz helyzetekben is megmutatta vezetői tehetségét. Sikere abban rejlik, hogy bízik az embereiben és támogatja a fejlő-désüket.