Semjén: 2013-ig létrejön a Magyarság Háza

Figyelő
2011-03-01 12:53
A kormány eltökélt szándéka, hogy 2013-ig létrejöjjön a határon túli magyarság oktatási, kulturális központjaként működő Magyarság Háza - mondta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes kedden a fővárosban.
Semjén Zsolt a Magyarság Házának egyik lehetséges helyszínén, a II. kerületben újságírók előtt azt mondta, még nincs kormánydöntés, de ez belátható időn belül, még az idén meg fog születni.
Hozzátette: számos érv szól amellett, hogy a Magyarság Háza ne a belvárosban legyen, és a pesthidegkúti Klebelsberg Kultúrkúria alkalmas helyszín lehet.
A miniszterelnök-helyettes a főváros II. kerülete által kidolgozott koncepciót nagyon fontos és részletes programnak nevezte, s kiemelte, hogy a kúria melletti művelődési központ már most is helyszínt biztosít határon túli magyarok programjainak. A régi hidegkúti templom egyházi események, hangversenyek helyszíne lehet - jegyezte meg.
"Azt gondolom, hogy amikor a kormány meghozza a döntést, ezeket az értékeket és erőfeszítéseket maximálisan figyelembe fogja venni" - fogalmazott a kormányfőhelyettes, kiemelve: fontos, hogy a határon túli magyaroknak legyen egy olyan emblematikus központjuk, ahol a művészek, a színházak és az egyes szervezetek meg tudnak jelenni.
Klebelsberg Kunó szellemisége emblematikusan jeleníti meg, hogy egyetlen magyar kultúra van, amely magába foglalja a különböző nemzetrészek sokszínű kultúráját - tette hozzá.k_fn9_cikk_banner
Láng Zsolt (Fidesz-KDNP) II. kerületi polgármester felidézte: 2010 novemberében indult kezdeményezés, hogy a Klebelsberg Kultúrkúriát a Magyarság Házaként hasznosítsák. A koncepciót elkészítették, és mint elmondta, felajánlják a kormánynak.

Tájékoztatása szerint kezdeményezésükhöz csatlakozott Schmitt Pál köztársasági elnök és felesége, a korábbi államfő, Mádl Ferenc és felesége, a kormány több tagja, Duray Miklós, a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának korábbi országgyűlési képviselője, Orosz Ildikó, a kárpátaljai II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, valamint számos művész.
A kúria évente 80-90 ezer látogatót fogad, és határon túli magyar színházak bemutatkozási helye. Évente 170 millió forintot költenek a kúriára, a programok a kerület határain messze túlmutatnak - tette hozzá a polgármester.
A sajtótájékoztatón részt vett az államfő felesége, Schmittné Makray Katalin is, és elmondta: "teljes szívéből" támogatja a kezdeményezést.   
Az Országgyűlés 2010. október 18-án fogadta el fideszes politikusok kezdeményezésére azt a határozatot, amelynek értelmében a közoktatásban tanuló fiatalok legalább egyszer eljuthatnak a magyar állam támogatásával a szomszédos országok magyarlakta területeire. Bevezetik a nemzeti összetartozás emléknapját az iskolákban, és 2012. december 31-ig létrejöhet a Magyarság Háza. A határozatot egyedül az MSZP utasította el.
A Magyarság Házának feladatai közé tartozik majd a külhoni magyarság történelmének, neves szülötteinek, hagyományainak bemutatása, a nemzeti összetartozás napjának megszervezése, a határon túli magyar szervezetekkel való kapcsolattartás.
A Magyarság Háza emellett interaktív múzeumként, oktatási-képzési, kulturális és módszertani központként is működik majd.