Minden a magánpénztári reálhozamról

Figyelő
2011-02-28 12:41
Bár a sajtóban több helyen megjelent, mégsem ma van a reálhozamról rendelkezés határideje – tudta meg az fn.hu. Érdemes a rendelkezéskor előnyben részesíteni a bankszámlát a postai kézbesítéssel szemben.
Több helyen olvasható a sajtóban, miszerint február 28, hétfő éjfél a magánpénztári reálhozamokról való rendelkezés határideje, jóllehet az állami nyugdíjrendszerbe visszalépést szabályozó kormányrendelet nem említi konkrétan ezt a dátumot.
k_fn9_cikk_banner

reálhozam

A hozam azon része, amely az infláció fölött van.

Bár több magánnyugdíjpénztár kiküldött a tagjainak olyan tartalmú levelet, hogy február 28-ig várják a reálhozamokról való rendelkezést, nincs szó jogvesztő határidőről – mondta el az fn.hu-nak Binder István, a PSZÁF szóvivője. Senkinek nem származhat hátránya abból, hogy február 28-ig nem küldi el a rendelkezést – tette hozzá.

bal_fn8_cikk_kapcsA magánpénztáraknak március 1. és 31 között kell kiküldeniük levelet a tagoknak arról, hogy rendelkezhetnek a reálhozamukról, amelyre a tagok 30 napon belül válaszolhatnak.

Ha a tag nem kapta meg már a tavalyi egyenlegértesítőjét sem, akkor érdemes adategyeztetést kezdeményezni a magánnyugdíjpénztár ügyfélszolgálatával – javasolta Binder István. De ezt sem kell feltétlenül február 28-i hatállyal elintézni, a március rendelkezésre áll – mondta.

Rendelkezni négyféle módon lehetséges: a reálhozam egyösszegű kifizetése kérhető a megadott bankszámlaszámra, vagy kipostázása a lakcímre; átvezethető az önkéntes nyugdíjpénztári számlásra (ha van); vagy átutalható a társadalombiztosítási rendszerbe. Adót semelyik esetben sem kell fizetni.

Aki nem rendelkezik, annak kipostázzák a reálhozamot a lakcímére. Ezzel nem biztos, hogy jól jár, szakértők szerint a postaköltséget a pénztár levonhatja a reálhozamból – tehát aki egyösszegű kifizetést kér, annak jobban megéri a bankszámlájára kérnie (ha van neki). Ezt a részletet a kormányrendelet vonatkozó része nem szabályozza. Az viszont a kormányrendeletből is világos, hogy aki a reálhozamot bármi okból nem tudja átvenni (például mert még egy korábbi címe van meg a magánpénztárnak, vagy éppen elutazott), annak a pénze az állami nyugdíjrendszert erősíti.

a kormányrendelet vonatkozó része

6. § (1) A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tagnak a magánnyugdíjpénztára felé írásban kell rendelkeznie arról, hogy a visszalépő tagi kifizetések összegét [Mpt. 4. § (2) bekezdése zsk) pontja] egy összegben veszi fel, vagy önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztárba vagy - a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján történő jóváírás érdekében - a Nyugdíjbiztosítási Alap részére történő átutalását kéri.
(2) Ha a tag a visszalépő tagi kifizetések összegét egy összegben kívánja felvenni, meg kell jelölnie azt a bankszámlaszámot vagy címet, amelyre a visszalépő tagi kifizetések összegének átutalását, illetve kiutalását kéri. Ha a tag a visszalépő tagi kifizetések összegének önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztárnál vezetett tagi számláján történő jóváírását kéri, meg kell jelölnie az önkéntes kölcsönös nyugdíjbiztosító pénztár nevét, adószámát és a tag adóazonosító jelét.
(3) Ha a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tag a tagi kifizetés összegéről nem rendelkezik, a magánnyugdíjpénztár 2011. március 1-je és március 31-e között felkéri, hogy rendelkezzék a tagi kifizetés összegéről. A felhívásban a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépő tagot tájékoztatni kell a nyilatkozattétel elmulasztásának következményeiről.
(4) Ha a volt tag a (3) bekezdés szerinti felhívás kézhezvételét követő 30 napon belül nem nyilatkozik, a magánnyugdíjpénztár a visszalépő tagi kifizetések összegét a lakcímére utalja ki. Az át nem vett és a magánnyugdíjpénztárhoz visszaérkezett összeget a magánnyugdíjpénztár - a volt tagnak társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján történő jóváírás érdekében - a Nyugdíjbiztosítási Alapnak utalja át. Az átutalás összegéről a volt tag nevének és azonosítóinak feltüntetésével a magánnyugdíjpénztár a biztosított lakóhelye szerint illetékes nyugdíj-biztosítási igazgatóságot, magyarországi lakóhely hiányában a fővárosi nyugdíj-biztosítási igazgatóságot értesíti. Az ONYF 2011. február 1-jéig megadja a magánnyugdíjpénztárak részére azon számlaszámokat, amelyekre nyilatkozat alapján meghatározott, továbbá az át nem vett és a magánnyugdíjpénztárhoz visszaérkezett összeget a magánnyugdíjpénztár utalhatja.

Forrás: 297/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet
a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő átlépéshez kapcsolódó eljárási szabályokról