Pozsgay: túl nagy hatalma van az AB-nek

Figyelő
2011-02-10 09:38
Az Alkotmánybíróság hatáskörével kapcsolatban Pozsgay elmondta: az alkotmányozást helyettesítette az elmúlt 20 évben, alkotmányozó szerepbe lépett elő. Olyan nagy hatású szervezet jött létre, amely felett senkinek nem volt ellenőrzése - jelentette ki Pozsgay Imre az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában.
A rendszerváltással és az új alkotmányozással kapcsolatban Pozsgay Imre úgy vélekedett: túléltük, de nem zavartalanul a rendszerváltás óta eltelt időt. A súlyos kompromisszumokkal és nagy-nagy változtatásokkal elfogadott alkotmány keretei között megtörténhettek olyan események, amelyeket egy jól működő alkotmány sáncai mögött nem lehet elkövetni.

Egy jó alkotmánnyal Pozsgay Imre szerint meg lehetett volna védeni a külföldi multicégek által foglalkoztatott munkavállalókat, és időben meg lehetett volna adni az állampolgárságot a határon túl élő magyarságnak, valamint a nemzeti vagyon és az állami tulajdon védelmére olyan eszközöket lehetett volna létrehozni, hogy azt ne lehessen elherdálni. A most hatályban lévő alkotmány nem védi meg az országot - jelentette ki Pozsgay Imre.

Arra a kérdésre, hogy a multicégeknél dolgozókat miként védené meg az új alkotmány Pozsgay úgy válaszolt: a multicégek némelyike a saját hazai területén aláveti magát az állam törvényeinek, egyebek között kötelesek a szakszervezeteket engedélyezni. Az alkotmány minden élethelyzetre nem adhat választ, de adhat utasítást, hogy bizonyos élethelyzetekben milyen magatartást kell gyakorolni - én ezt tartom lényegesnek, mondta Pozsgay.

Nem értek egyet azokkal az aggodalmakkal, hogy erodálódnak az intézmények, ha új alkotmány lesz. Mit lehet itt még erodálni? - tette fel a kérdést a politikus. Az intézmények iránti bizalom és Magyarország olyan mélyponton van, hogy ebből csak kiutat kell keresni. k_fn9_cikk_banner

Az Alkotmánybíróság hatáskörével kapcsolatban Pozsgay elmondta: az alkotmányozást helyettesítette az elmúlt 20 évben, alkotmányozó szerepbe lépett elő. Ennek nem az az oka, hogy rosszak a törvények, Pozsgay szerint a helyzetet azok idézték elő, akik nem voltak hajlandóak elfogadni a törvényeket. Olyan nagy hatású szervezet jött létre szerinte, amely felett senkinek nem volt ellenőrzése. De ez nem azt jelenti, hogy az Alkotmánybíróság hatáskörét csökkenteni kellene, hanem annak hatáskörét is szabályozni kellene.

Arra a kérdésre, hogy mi az, amit hiányol a mostani tervezetből, Pozsgay Imre úgy válaszolt: hiányolja a kétkamarás parlament gondolatát, és szerinte ki kell mondani, hogy aki bármilyen jogalapon magyar állampolgárrá vált, annak egyenjogúnak kell lennie, tehát választójoga is legyen.