Újabb vízkorlátozásra készülnek Baranyában

Figyelő
2011-01-10 14:30
Újabb vízkorlátozásra készül a Tettye Forrásház Zrt.; január 20-án a baranyai megyeszékhely vízszolgáltatója nyolc, Pécs környéki településen korlátozza a vízszolgáltatást, ha francia érdekeltségű elődje, a Pécsi Vízmű Zrt. addig nem fizeti ki neki százmilliós nagyságrendű tartozását.
Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: a tervek szerint a december 27-ei, alig negyedórás elzárás után ezúttal már reggel 7 órától este 7-ig korlátozzák a vízszolgáltatást az átadási pontokon. Miután az elmúlt napokban Kökény, Aranyosgadány, Gyód és Keszü aláírta a szerződést a Tettyével, az időszakos korlátozás Bakonya, Bicsérd, Boda, Cserkút, Kővágótöttös, Szalánta, Túrony és Zók lakóit érintené - tette hozzá. k_fn9_cikk_banner

A Tettye Forrásház Zrt. hétfői közleményében azt írta: álláspontjuk szerint "a Pécsi Vízmű Zrt. megtéveszti a fogyasztókat, mert a beszedett vízdíjat nem a községek víz- és csatornaellátásra fordítja, így felmerült a csalás gyanúja és már a rendőrség is nyomoz ez ügyben”. Kitért arra: a tavaly decemberi korlátozás lehetőséget teremtett a településeknek szerződésük jogos felmondására, miután a vízmű nem látta el feladatát. Az önkormányzatoknak így már joguk van arra, hogy a biztonságos ellátás érdekében a Tettye Forrásházzal társuljanak és a társaság résztulajdonosaként új üzemeltetési szerződést kössenek.

bal_fn8_cikk_kapcsA Tettye szerint a Pécsi Vízmű hátraléka abból adódik, hogy bár a Dunántúl legnagyobb városának vízellátását 2009 októbere óta a Tettye biztosítja, e településeken a Pécsi Vízmű maradt a szolgáltató. A vállalat azonban - többszöri felszólítás ellenére - sem az átvett ivóvízért, sem a szennyvízkezelésért nem fizet a Tettyének, bár a díjakat beszedi a lakosságtól. A 2009 októbere és 2010 áprilisa között kiszámlázott kintlévőség bruttó 164 millió forint, de az azóta átadott víz és a szennyvízátvétel is elszámolásra vár. A Pécsi Vízmű Zrt.-nél azt közölték: ”a Tettye Forrásház erőszakos, a lakosság érdekeit semmibe vevő akciójával a bíróság döntése előtt akar kikényszeríteni egy túlzott díjat. A Pécsi Vízműnek a Tettye Forrásházzal szemben ennél nagyobb összegű követelései vannak, tehát egy elszámolás esetén a Tettye tartozik a Pécsi Vízmű Zrt.-nek”.

A közleményben az olvasható: ha a Tettye beváltja újbóli fenyegetését, a vízelzárás és az azt követő visszanyitás károkat és meghibásodásokat okozhat a vízhálózatban, s az összes helyreállítási költséget - csakúgy, mint az alternatív vízellátás költségét - a Tettye Forrásház Zrt.-re fogják hárítani.
A Pécsi Vízmű jelezte, hogy már elindított egy bírósági folyamatot, hogy megakadályozza a Tettye akcióját. A cég emellett felkészült arra, hogy szükség esetén minden, módjában álló segítséget megadjon a településeknek, annak érdekében, hogy ne maradjanak víz nélkül - tette hozzá.

Mint írta, az önkormányzatok és a Pécsi Vízmű Zrt. között élő szerződések vannak, "minden önkormányzat, amely egyoldalúan mondja fel a szerződést, vállalja a kártérítés megfizetésének kockázatát”. Az egyik érintett település, Boda polgármestere, Kovács Győző korábban azt mondta: a települések és azok lakói fizettek a vízért szolgáltatójuknak. A két cég közötti elszámolási vita nem rájuk tartozik, nem szabad, hogy ők legyenek annak szenvedő alanyai. Vér József, Bicsérd polgármestere azt közölte: a Tettye több mint egy éve szeretné elérni, hogy a községek vele szerződjenek az ivóvíz-szolgáltatásról, s bár már legalább tizenötször tárgyaltak, nem tudtak megegyezni. "Ennek oka, hogy a vízdíj 20-40 forinttal drágulna köbméterenként, a Pécsi Vízmű kártérítési pereket indítana a jelenlegi szerződések felbontásáért. Kedvezőtlen a községek számára az is, hogy az új szolgáltatóban a kistelepülési önkormányzatok már nem lennének tulajdonosok" - mondta a települési vezető.

A polgármesterek hangsúlyozták: nekik mindegy, kitől kapják a vizet, de olyan szerződéseket szeretnének kötni, amelyek a községeket és azok lakóit nem érintik hátrányosan. A Pécsi Vízmű korábban azt közölte, hogy megítélése szerint nincs jogalapja a követelésnek, mert a Tettyének nincs írásos szerződése szennyvízkezelésre, vízátadásra, holott azt a magyar jogszabályok kötelezővé teszik. Ezenkívül a felek között még a fizetendő összegről sincs megegyezés.