Doktor Röntgen

Világszínvonalú magyar fejlesztések
Figyelő
2012-06-05 22:06
Európa és Amerika sok országában használnak olyan diagnosztikai röntgenberendezéseket, amelyeket a fővárosi Mediagnost Kft. fejlesztett ki és gyártott le.
Folyamatosan mozgásban vannak a röntgenágyak és -állványok a Mediagnost Kft. budapesti gyárában, de nem azért, mert véletlenül bekapcsolva hagyták őket. Az üzemben kemény tesztnek vetik alá a több évtizedes működésre szánt gépeket: 2-3 mázsányi vassal megrakva nyúzzák őket, hogy teszteljék tartósságukat, feltárják a lehetséges hibákat.

A vállalkozás felemelkedéséhez és talpon maradásához ugyancsak szükség volt a kitartásra, de Csikós János alapító-ügyvezető emellett egy szerencsés véletlent is számon tart. A történet valamivel a rendszerváltás előtt kezdődött, amikor a Medicornál, a KGST-tömb egyik legnagyobb orvosiműszer-gyártó vállalatánál fejlesztési vezetőként dolgozó Csikós és mérnökcsapata egy új röntgenkészüléket fejlesztett ki. Ennek több megoldását szabadalmaztatták, és a berendezést a Medicor el is kezdte gyártani.

A hasonló problémán addig eredménytelenül dolgozó Philips munkatársai látogatást tettek a Medicornál, megismerték az újítást, és rájöttek, hogy pont erre van szükségük. Miután sikeresen alkalmazták, újabb fejlesztési feladatokra adtak megbízást Csikós Jánosnak és mérnökcsapatának. Ők ekkor már létrehozták saját vállalkozásukat, a mai Mediagnost Kft. elődjét. A cég azóta is a munkavállalók tulajdona, az alapító mérnökcsapat mellett fizikai dolgozók is találhatók közöttük.

ÚJ KIHÍVÁSOK
A szerencse és az egyedülálló szakértelem mellett a sikerben az is szerepet játszott, hogy a cégvezető tökéletesen beszél angolul és németül. Gépészmérnöki diplomájának megszerzése után ugyanis az esti angol és német szakot is elvégezte az ELTE-n munka mellett. Nemzetközi tapasztalatokkal is rendelkezik: a 70-es, 80-as években a fél világot bejárta ENSZ-szakértőként.

Ezeket a hazai orvosiműszer-gyártás zászlóshajójánál, a Medicornál egyre kevésbé lehetett hasznosítani, mivel a KGST-piacok szétesésével gyorsan hanyatlani kezdett a cég. Így jól időzített volt a saját vállalkozás 1988-as beindítása. A műszaki fejlesztés azonban nemcsak a tervezőasztalon zajló munkát jelenti, a prototípusok gyártását, tesztelését is meg kellett oldani. A cég akkor egy bérelt irodában működött, nemhogy műhelye, gépei nem voltak, de még egy csavarhúzója sem, ám sikerült gyártó partnereket találnia. A Philips megrendelésére a fejlesztési munkák sikeres prototípusokkal zárultak, és ezzel a magyarországi előállítás vonzó alternatíva lett a hollandiai központú multi számára.

A sorozatgyártásra kiírt tendert Csikós János cége megnyerte, és ez új kihívásokat hozott magával. Hiába volt például a biztos megrendelés, nem kaptak hitelt, ingatlanfedezet nélkül meg sem vizsgálták kérelmüket a bankok. Az addig fejlesztéssel foglalkozó mérnököknek új feladatokba kellett beletanulniuk: gyártási folyamatokat szervezni, beszállító partnereket kiválasztani, röviden: termelő vállalatot irányítani. Sikerült is jól működő partnercégekre lelni, így beindult a gyártás. Az első modellel elégedett megrendelő pedig továbbiak gyártásának átadásával honorálta a jól végzett munkát.

ÖSSZETETT MŰSZEREK
Közben a cég újabb mérföldkőhöz érkezett: a rendszerváltást követő kusza gazdasági helyzetben fontos gyártópartnereik csődbe mentek. Ebből a kényszerhelyzetből is pozitívan került ki azonban a Mediagnost: az eszközök megvételével, a munkások továbbalkalmazásával anyagilag és szakértelemben is gyarapodott. A nyereséget a tulajdonosok nem vették ki osztalékként, hanem visszaforgatták, így jöhetett létre a mai mintegy 8000 négyzetméteres gyár, ahol 270 embert foglalkoztatnak.

Hosszú éveken keresztül a Philips volt az egyetlen vevő, de később, 2005-től az orvostechnika másik óriása, a Siemens is bejelentkezett. Ez a partnerség gyártással kezdődött, de ma már jelentős fejlesztési feladatokkal is megbízták a Mediagnost Kft.-t. A Siemenshez kapcsolódó munkák részaránya  ma már meghaladja a 30 százalékot.

Termékeik száma és összetettsége is egyre nő: a ránézésre egy ágynak tűnő röntgenasztalnak pontosan és megbízhatóan kell mozognia, anyagának tökéletesen homogénnek kell lennie, hogy a röntgensugarak torzítás nélkül tudják a testet letapogatni. Az akár több tízmillió forintot kóstáló berendezéseknek a steril kórházi környezet előírásaihoz is alkalmazkodniuk kell, hiszen műtétek alatt, például szívkatéterezésnél élőben lehet nézni a beavatkozást. Ehhez a Mediagnost Kft. által gyártott precíziós kollimátor fókuszálja a sugarakat, hogy minél kisebb dózis érje a szervezetet, emellett minél élesebb legyen a kép.

Azért a cég története során akadtak nehézségek is. A 90-es évek végén a megrendelések néha több hónapra elakadtak, ezért Csikós János a lakását zálogosította el, mivel nem tudta az alkalmazottakat másképp fizetni. A leépítést azóta is minden eszközzel igyekeznek elkerülni. A közelmúlt válságai alatt is inkább négynapos munkahétre álltak át, ha szükség volt rá.

Speciális szaktudást igényel ugyanis a Mediagnost szereldéiben a munka, az itt dolgozók szaktudása, képzettsége a cég legnagyobb értéke, ezt minden határon túl óvni, fejleszteni kell. Az alkatrészgyártó gépműhelyben például a finommechanikai megmunkálás mellett informatikai ismeretekre is szükség van, ilyen munkavállaló pedig nincs sok. Ezért a cégre hárul a kiképzésük: szakközépiskolákból gyakornokokat fogadnak, hogy a legrátermettebbeket maguknál tudják tartani. A szakmunkások egy részének utánpótlása így is nehézkes, fiatal lakatost találni például nagy kihívás.

A magyar átlag feletti jövedelemnek és a változatos munkának is köszönhető, hogy a munkatársak szívesen dolgoznak a cégnél, látogatásunk során mindenki lelkesen ismertette szakterületét. Mivel Csikós János a Műegyetemen tanított korábban, jó kapcsolatokat ápolnak az intézménnyel, gyakornoki programok segítségével találják meg a tehetséges fiatalokat.

HAZAI EGYÜTTMŰKÖDÉS
A fejlesztési kapcsolatok nem korlátozódnak a multinacionális vállalatokra, a Mediagnost a Z-Motion nevű röntgenrendszer fejlesztésébe a hozzá hasonló múlttal rendelkező Control-X Kft.-vel vágott bele. „Az eddigi tapasztalatok kedvezőek az egész együttműködést illetően, ma már elmondhatjuk, hogy a készülék azt tudja, amit szerettünk volna. A Mediagnost mindig jól állt hozzá, ha valami módosítást, változtatást kértünk. Sok új ötlet a cégen belüli elemzések eredményeként jött a felszínre” – foglalja össze tapasztalatait Kovács Zsigmond, a Control-X Medical Kft. vezetője.

Mivel a cég árbevétele szinte kizárólag külföldről származik, számos nehézséget okozott a forintárfolyam szélsőséges változása. Az ötszörös balatoni vitorlásbajnok cégvezető azonban az árfolyam-biztosítási technikák révén megtanulta kivédeni a túl nagy hullámzást. Nem is gondolkodik a visszavonuláson, hiszen nagyon szereti a munkát. A közvetlen menedzsmentfeladatokat már átadta, a stratégiával, a nemzetközi kapcsolatokkal, de legszívesebben az új gyártmányok koncepcióival foglalkozik. Tudását a nagyvállalatok elismerik: a Philips az innovatív ötleteket elbíráló projektzsűrikbe rendszeresen meghívja.

Csikós János
A Műegyetem gépészmérnöki szakának elvégzését követően az ELTE-n szerzett diplomát esti angol és német szakon.
A BME-n tanított adjunktusként, ott is doktorált. ENSZ-szakértőként mintegy 4 évet dolgozott a fejlődő világban. Mérnökként, majd fejlesztési főosztályvezetőként dolgozott a Medicornál. Saját vállalkozását annak 1988-as alapítása óta vezeti, jelenleg a cég elnöke és ügyvezetője.
Nős, két gyermeke van. Hobbija a versenyvitorlázás és a tenisz.