A hét hírei röviden
2012-06-05 21:07
A hét legérdekesebb külföldi és hazai hírei
Fellázadtak a részvényesek a Generalinál
A Generali biztosító igazgatótanácsa a hét végén visszahívta posztjáról Giovanni Perissinottót, a cég elnök-vezérigazgatóját, és helyébe Mario Grecót, a Zurich Insurance Group igazgatósági tagját javasolja. A vezérváltást a főrészvényes Mediobanca kényszerítette ki, maga mögé állítva más befektetőket is, mert elégedetlen a cég részvényárfolyamának alakulásával. A pénzügyi intézmények részvényesei egyre gyakrabban élnek a leváltás lehetőségével. Útilaput kötöttek az utóbbi hónapokban többek között a Citigroup, az UBS és a Barclays Bank, az Aviva biztosító első számú vezetőjének a talpára is.
Bloomberg hadüzenete a kövérségnek
Michael Bloomberg, New York város polgármestere harcot hirdetett az elhízás ellen. A város rendelkezése értelmében jövő áprilistól a vendéglátóhelyek nem árusíthatnak extra méretű cukros italokat. A tilalom a legalább fél liter űrtartalmú és a félliterenként legalább 50 gramm cukrot tartalmazó italokat érinti, így ebbe a kategóriába tartoznak például bizonyos kávéfajták és a cukrozott gyümölcslevek, de a klasszikus Coca-Cola is.
Ingyenes internetezés a kolozsvári villamosokon
A napokban állítják forgalomba Kolozsvár városában a lengyel PESA cég által szállított első villamost, amelyen szabadon lehet internetezni a beszerelt wifi segítségével. A város önkormányzata 18 millió euróért rendelt összesen 12 ilyen szerelvényt, amelyek feleannyi áramot fogyasztanak, mint elődeik.
Beindult az üzlet a Space X űrvállalkozásnál
A világ legnagyobb műhold-üzemeltető cége, az Intelsat megrendelést adott az amerikai Space X magánvállalatnak, hogy a még ki sem próbált Falcon Heavy rakétájával Intelsat távközlési mesterséges holdakat repítsen pályára. A 2002-ben alapított Space X Falcon 9 rakétájával a közelmúltban Dragon űrhajót bocsátottak fel az ISS nemzetközi űrállomásra. A NASA amerikai űrhivatal máris 12 Falcon 9-et rendelt 1,6 milliárd dollár értékben, de korábban is 800 millió dollárral támogatta a céget. Az Intelsat megrendelése komoly csapás az európai Ariane rakéta készítőinek, hiszen az Intelsat az Ariane egyik fő megrendelője volt. Egy-egy Ariane startja 150 millió dollárba kerül.
Kis Szilícium-völgyet terveznek Kolozsvárra
Lucian Isar üzleti szféráért felelős román tárca nélküli miniszter közölte: kormánya az informatikai cégek otthonává, afféle kisebb Szilícium-völggyé szeretné tenni Kolozsvárt. A terv megvalósítását elősegíti, hogy már több multinacionális cég megtelepült a városban, ahol rendelkezésre áll a képzett munkaerő, sok jó iskola működik. A miniszter számít az uniós forrásokra. A külföldi befektetők számára állami garanciát ajánlanak fel.
Lengyelországba tart a Bank of China
A világ egyik legnagyobb pénzintézete, a Bank of China a napokban megkezdi működését Varsóban. Európa pénzügyi válságban van, de a lengyel gazdaság még jól húz, és kevésbé sebezhető, mint a legtöbb európai államé – mondta a PAP hírügynökségnek Ven Po-hou, a Bank of China ottani vezérigazgatója. A bank segíti majd a Lengyelországban megtelepülni kívánó, főként infrastrukturális, energetikai és technológiai téren működő kínai cégeket, és figyelemmel kíséri a lengyel privatizációs folyamatot is.
Csődben Európa legnagyobb baromfi-feldolgozó cége
Európa vezető, a világ ötödik legnagyobb baromfitenyésztője, -feldolgozója és -forgalmazója, a 9800 alkalmazottat foglalkoztató és a világ 130 országában jelen levő francia Doux cég csődbe ment. Egy quimperi bíróság hat hónapot adott a csődgondnoknak, hogy talpra állítási tervet dolgozzon ki, ha ez nem sikerül, jön a felszámolás. A családi vállalkozás közel félmilliárd eurós tartozást halmozott fel, amelyet nem tudott törleszteni a gyilkos árháború és az emelkedő takarmányárak miatt.
Luxusjachtot vett a leggazdagabb orosz oligarcha
Aliser Uszmanov, a leggazdagabb orosz oligarcha az Izvesztyija értesülései szerint 100 millió dolláros luxusjachtot vásárolt a holland Oceanco cégtől, amelyet anyja után Dilbarnak nevezett el. Uszmanov a Metalloinveszt ipari konglomerátum főrészvényese. Nevét korábban azzal tette ismertté, hogy közel 350 millió dollárért magánhasználatra vásárolt egy Airbus A 340-300 típusú repülőgépet, amelyet apja után Burkhannak nevezett el.
Fizetős Google-szolgáltatás kereskedőknek
A Google internetes cég fizetőssé akarja tenni termékkereső szolgáltatását a kereskedők számára, amelyet átneveznek Google Shoppingnak. Az online kereskedők régóta használják a termékkereső szolgáltatást. Ingyenesen beteszik termékeiket a Google rendszerébe, amely keresésre kiadja a kínálatot, benne a szolgáltató nevével. A cég fokozatosan csökkenteni akarja függőségét a hirdetőktől, ugyanis ez azzal járt, hogy a kiadott adatokat manipulálták attól függően, hogy szponzorálták-e a keresett oldalt.
Lengyel gyógyturizmus-ösztönző alap
Konzorcium alakult Lengyelországban a gyógyturizmus külföldi népszerűsítésére. Az alapot a European Business Center, az Ameds Centrum és a Lengyel Tájékoztatási és Befektetési Ügynökség finanszírozza. A lengyel gyógyturisztikai egyesület becslése szerint tavaly 800 millió złotyt hozott az országnak a gyógyturizmus (1 złoty = 68 forint). A 4 millió złoty reklámalap segítségével évi 12-15 százalékkal akarják növelni a gyógyturisztikai bevételeket, és remélik, hogy hamarosan Törökország fő versenytársává lépnek elő e területen, a törökök ugyanis jelenleg piacvezetők Európában.
Busás végkielégítés az AUA távozó pilótáinak
Az AUA osztrák légitársaságot 120 pilóta és 221 légi kísérő hagyja ott, mert nem vállalja a Tyrolean leányvállalattal való fúziót kísérő rosszabb feltételeket. Az AUA kereken 1000 pilótát és több mint 2000 utaskísérőt foglalkoztat. A távozó pilóták busás végkielégítést kapnak, a leghosszabb ideig szolgálók akár 550 ezer eurót is felvehetnek. Az üzemi tanács több mint 90 százalékos szavazataránnyal elutasította a fúziót, de az AUA vezetését ez nem riasztja el az átszervezéstől.
Drágulnak az autópályadíjak Horvátországban
Június 11-től a horvátországi autópályadíjak 15 százalékkal emelkednek. Európában már most is a legdrágábbak közé tartozik a horvát pályatarifa. A Zágráb és Split közötti szakaszon például egy személyautóra vontatmány nélkül 157 kunát – 6280 forintot – kell fizetni, az emelés után pedig ez az összeg 180 kunára nő. Horvátországban immár 1270 kilométeres az autópálya-hálózat, minősége egyike a legjobbaknak kontinensünkön.
Megriadt a Forma–1 a Facebook kudarcától
A kedvezőtlen piaci körülmények miatt elhalasztják a Forma–1-es autóversenyt birtokló cég ezekre a hetekre tervezett szingapúri tőzsdére vitelét. A bejelentést a 81 éves Bernie Ecclestone, a Forma–1 főnöke tette, hozzátéve, hogy a 3 milliárd dolláros részvénykibocsátásra minden bizonnyal még az idén sort kerítenek. Szakértők utalnak rá, hogy az utóbbi napokban cégek sora mondja le tőzsdére viteli terveit az euróválság, a kínai gazdaság lanyhulása és nem utolsósorban a Facebook kudarcos tőzsdei megjelenése miatt.