Értékesebb a koncertjegy a gyógyászati segédeszközöknél?
2012-05-30 16:14
Közel 3,6 milliárd forinttal nőne a gyógyászati segédeszközösre jutó tb- támogatás összege, és csökkenthetne a betegek terhe, ha e termékeket is a kedvezményes áfa körébe sorolnák – állítja az Orvostechnikai Szövetség (OSZ).
Az áfa-csökkentés érdekében levélben fordultak Rogán Antalhoz, a Fidesz új országgyűlési frakcióvezetőjéhez a szövetség elnöke. Úgy tűnik, a koncertjegyeket a kedvezményes áfa-körbe sorolják.
A 61 tagvállalatot tömörítő szövetség, amely a magyar orvostechnikai eszköz piac mintegy 70 százalékát képviseli, azt javasolja, hogy a 98 százalékos tb-támogatással forgalmazott termékek általános forgalmi adó (áfa) kulcsa 5, a többié 18 százalékra csökkenjen. Ez ügyben egyébként január eleje óta tárgyalásokat folytatnak az Emberi Erőforrások Minisztériumával és részben a Nemzetgazdasági Minisztériummal. Indokuk az, hogy amíg a gyógyászati segédeszköz társadalombiztosítási (tb) támogatására tavaly 50,8 milliárd forint jutott, az ez évi költségvetési előirányzat 43,3 milliárd. Ez a kassza azonban nem tartható, vagy csak olyan mértékű támogatáscsökkentő intézkedésekkel, amelyek körülbelül nyolcszázezer, többségében nyugdíjas, beteg ember számára drágítják meg a gyógyászati segédeszköz termékeket.
A gyógyszerek egyébként 5 százalékos áfa-körbe tartoznak. Megjegyezzük, hogy időközben Rogán Antal, a gazdasági bizottság elnöke azt javasolta a parlamentnek, hogy a koncertjegyeket ne 27 , hanem csak 18 százalékos adó terhelje. A módosító indítvány szerint "a hazánkban megrendezésre kerülő nagyszabású, nemzetközi jelentőségű szabadtéri zenei fesztiválok nemzetközi versenyképességének biztosítása érdekében indokolt, hogy a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatáshoz hasonlóan ezekre a kiemelt kulturális rendezvényekre való belépést biztosító belépőjegyek is a kedvezőbb 18 százalékos adókulcs szerint adózzanak”.
Tekintettel arra, hogy a gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatása tartalmazza az általános forgalmi adót is, a 98 százalékos támogatású termékek áfáját e költségvetési forrás fedezi. Az érintett termékkörök mintegy 40 százalékát kitevő közgyógyellátottaknál pedig a támogatási keret teljes mértékben fedezi az áfát is. A 98 százaléknál kisebb támogatási mértékű gyógyászati segédeszközök áfájának 18 százalékra mérséklése mintegy 570 millió forint költségvetési kiesést jelentene. Ám ennek ellenére is - a javasolt áfa-mérték változtatással - éves szinten meghaladja a 3 milliárdot a tb-kassza reálértékének növekedése. S ha július 1-jén lépne hatályba a módosított törvény, az idén 1,5-1,6 milliárd forinttal csökkenne az ez évi támogatási forrásigény.
Az Orvostechnikai Szövetség sajnálattal vette tudomásul, hogy a parlamentnek benyújtott, az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatban (T/7028) nem szerepel a gyógyászati segédeszközök áfa-mértékének csökkentésére vonatkozó rendelkezés, pedig törvénymódosító javaslatukat május 16-án eljuttatták az Országgyűlés Számvevőszéki és költségvetési bizottsága valamint Egészségügyi bizottsága elnökének és alelnökeinek. Lapunk levélben kereste meg a Nemzetgazdasági Minisztériumot, ám kérdésünkre eddig nem kaptunk választ.