Béreljen bár hatcsillagos lakosztályt vagy egy kis karibi szigetet, költözzön sivatagi baldachinágyas sátorba vagy egy csak reá váró skót várba, a luxusutazó alapjában véve azt szeretné, hogy a nyaralás egy másik dimenzióba vezesse át. Feltöltse és inspirálja majd a hétköznapokban is.
Limuzin, helikopter, jacht, netán tengeralattjáró? Ha repülő, akkor alvókabin vagy -szektor? Fogyókúrás étrend, esetleg gluténmentes diéta? Gyertya- és csillagfény, esetleg oroszlánbőgés?
Hazai vagy külföldi utazási ügynököt felkérve vagy az internet segítségével ma már elérhető minden kívánt szállás és program. Ha iroda vagy ügynök végzi a foglalást, tudnia és érvényesítenie kell az elvárásokat a szállással, a környezettel, a szoba méretével, a kilátással, a szobaszervizzel, az életmódcentrummal, valamint a kalandos és kulturális programokkal kapcsolatban. A legkényelmesebb repülőgéppel utazni, s az utazó okosan dönt, ha helyet a seatguru.com honlapját is tanulmányozva foglal. Ezen a weboldalon minden légitársaság gépparkját feltüntetik, bejelölve a legjobb üléseket és felsorolva a szolgáltatásokat, úgymint audió, internet, étkezés, csecsemőgondozás. Európában a svájci, a német és a brit légitársaság szolgáltatásai a legjobbak, de ha valaki inkább magánrepülőgéppel utazna, választhat magának megfelelő gépet is (onesky.com) óránként 1000–3000 dollárért. A luxushotelek a nyaralás idejére biztosítják a limuzint, a helikoptert, a jachtot vagy a kis repülőgépet, netán tengeralattjárót, utóbbiakat azért nem az alapár terhére.
VERSENYBEN A nagy nemzetközi hotelfoglaló rendszerek, bár számtalan mesésnek minősített szállást kínálnak, a legexkluzívabb luxushoteleket nem tüntetik fel: védik magukat és vendégkörüket, első körben így szelektálva. A legnagyobb amerikai utazási magazinok (Condé Nast Traveller és a Travel and Leisure) honlapjukon időről időre számba veszik és értékelik a crème de la crème szállásokat. Ezekben nem gond, ha hipoallergén szobát igényel valaki, vagy egyéni extra programot állít össze személyes kísérővel.
A luxus nyaralóprogramok között is dúl a verseny. Az ománi Zighy-öböl menti üdülőhelyre például egy tandem siklóernyővel ereszkedhet alá a vendég. Sok helyen újabban külön turisztikai szolgáltatásokat kínálnak az üzletasszonyoknak is. Nem ritka, hogy egy-egy csúcshotel valamely emeletét kizárólag az egyedül utazó üzletasszonyok számára szeparálja, ekként is védve és biztosítva a nyugalmukat. Emellett persze a szóló programok teljes skálájából választhatnak. A vízimádók pedig elképesztően különös vízi járműveket is kipróbálhatnak.
Álmok luxuskivitelben
Robinson fényűző szigete
Hol? Privát polinéz szigetek, karibi szigetek
Mennyiért? 800 ezer–4 millió forint/fő/hét plusz repülőjegy 600 ezer– 2,3 millió forint/fő/business class, retúr
Európai rejtekhelyek
Hol? Horvátország, Írország, Franciaország – privát szigetek
Mennyiért? 200–600 ezer forint/fő/hét plusz repülőjegy 200-300 ezer forint/fő/business class, retúr
Ökobarát elitrezervátum
Hol? Kenya, Ausztrália
Mennyiért? 750 ezer–1 millió 300 ezer forint/fő/hét plusz repülőjegy 500 ezer–1 millió 300 ezer forint/fő/business class, retúr
Extravagancia a köbön
Hol? Omán, India, USA
Mennyiért? 800 ezer–2 millió 200 ezer forint/fő/hét plusz repülőjegy 500–800 ezer forint/fő/business class, retúr
Luxushotelek testközelben
Hol? Portugália, Bulgária, Törökország
Mennyiért? 160–490 ezer forint/fő/hét repülőjeggyel
REJTEKHELYEKA luxusnyaralások trendjében is megfigyelhető változás. A fehér homokos, pálmafás szezonoktól már irtózók inkább saját szigetet bérelnek vagy zord és szelídebb tájakon saját villát, kastélyt. A világ minden részén megannyi pazar, 2–10 hektáros sziget várja a luxusnyaralókat. A polinéz szigeteken vagy a Brit Virgin-szigeteken például az a luxustrendi, hogy nincs se zaj, se fény, esténként maximum a gyertyák és a csillagok világítanak. A panorámateraszon álló fürdődézsa a spaérzést is biztosítja, ám ha valaki mégis ráun az abszolút természetközelségre, telefonhívásra érkezik a magánhelikopter, a hűtőtáskában egy üveg Dom Perignonnal és belugakaviárral. Európában hasonló titkos rejtekhelynek számítanak például az ír kastélyok, a francia Médoc régió, és népszerűek a horvát világítótorony-szigetek.
Aki a látszólag visszafogottabb ökonyaralás magasztos és lélekemelő kínjaira vágyik, Kenyában maszai idegenvezetőt kap, és a szuperkunyhójából mezítláb kilépve máris a természet közeli élmény közepébe csöppen. Ösvényeken át ismerkedik a tájjal és a maszai túlélési technikákkal, s ha megéhezik, magas C-vitamin-tartalmú hangyákat is kóstolhat. S miközben az ablaka alatt egy oroszlán bömböl, békésen szuszoghat a pamuttakarója alatt – már ha nem felejtette nyitva az ablakot.
Az egzotikus tájakon innen Madeira, s a kissé közelebbi Bulgária vagy Törökország is képes minden kívánságot beteljesítő luxust kínálni a nyaralóknak. A bolgár Aranyparton, a török Antalya közelében vagy a portugál Madeirán található hotelek – az egyik legkedveltebbként a Rixos szállodalánc – kifogástalanul magas minőséget jelentenek. A török Riviéra páratlan szépsége már a rómaiakat is lenyűgözte, nem csoda, hogy annak idején Antonius és Kleopátra itt töltötte a mézesheteit. Antalya és környéke hosszú partjairól és tartósan barátságos stílusáról is híres.
A saját tengerpart és az édesvízi medence, a spa és wellness, netán a saját csúszdapark, az elegáns éttermek és all inclusive ellátás, valamint a finoman berendezett, tágas szobák elengedhetetlen kellékei itt a nyaralásnak. Bár szinte örökké süt a nap, nem hiányozhat a fedett wellness- és sparészleg, sem a törökfürdő és a szauna. Természetesen számtalan kulturális és sportolási lehetőség, gyerekklubok és aktív programok sokaságából válogathat, akár a bolgár Aranypartot, akár a török Riviérát választja a luxusélményekre vágyó utazó. Utóbbi olyan luxusszállodával is büszkélkedhet, amelynek nemcsak saját tengerpartja, de festői szépségű tava is van, s a medencéktől az akvaparkig vagy a delfináriumig gondolákkal lehet eljutni.