A hét legérdekesebb tudományos hírei

Figyelő
2012-05-22 11:27
Hajlékony e-papír, műanyag műhold, gének és társadalom, egyedi közlekedés, robotkesztyű, gyógyszergyártás mohákkal, elektrosokkolt olívaolaj
Hajlékony e-papír
Rohamosan terjednek az e-könyv-olvasók, de sokan nehezen válnak meg a papírtól. Az LG legújabb fejlesztése a papír hajlékonyságát biztosítja a digitális világban. Hat hüvelyk átmérőjű kijelzőjük 40 fokban hajlítgatható több ezerszer is. Bár ez az olvasási élményhez nem tud sokat hozzátenni, mindenképp előnyös, hogy erre nem kell annyira vigyázni, mint más elektronikus szerkezetekre, akár zsebre is vághatjuk vagy a táskánkba dobhatjuk, ez nem törik el, és jóval tartósabb. Az üveg műanyagra cserélésének köszönhetően a kijelző csupán 0,7 mm vastag, 14 grammot nyom, és tudja az 1024 x 768-as felbontást. A cég ígéretei szerint néhány hónapon belül piacra is dobják Európában.

Gyógyszergyártás mohákkal
Horst Lindhofer müncheni kutató munkássága nem először nyer nagy nyilvánosságot, többek között az ő vezetésével fejlesztették ki az első német terápiás antitestet 2009-ben, de még korábban a United Balls zenekar gitárosaként aratott sikereket Pogo in Togo című slágerükkel. A rákos megbetegedések elleni hatóanyag előállítása viszont körülményes volt, ezért a Greenovation nevű cég ötlete adhat igazi áttörést az antitestek előállításához. Ők mohákat használnak bioreaktorokként a kívánt molekulák szintetizálására. A kísérletek már a klinikai fázisnál tartanak, tehát embereken is tesztelik ezeket az antitesteket, amelyekkel a rákos megbetegedések kezelése mellett bizonyos enzimek termelésével az anyagcsereanyagzavarokat is gyógyítani lehet.<#zaras_figyelo#>


Műanyag műhold
Napkitörés vagy ellenséges támadás esetén olcsó és egyszerűen kezelhető tartalék műholdakat vetne be az Egyesült Államok Légierejének Akadémiája. Az egyelőre kísérleti projekt lényege, hogy műanyagból készült fotonszitákat használnának lencsék, kamerák és egyéb érzékelők helyett a fény érzékelésére. A szerkezet a fényelhajlás elvét használja, ultravékony műanyag lemezeken mikroméretű lyukakat vágnak, és az itt meghajlott fényt regisztrálják az elektronikus érzékelők, és ebből következtetnek a látható valós képre. Az eljárás hátránya, hogy a gyenge sugárzást nem érzékeli, de előnye, hogy a CubeSatnak, parányi műholdak szabványának megfelelő, csupán 10 x 10 x 30 cm-es méretű. Geoff Andersen, a fejlesztés vezetője reméli, hogy 2014-re a prototípus már repülhet is.

Gének és társadalom
A majmok társadalmi státusa szignifikánsan befolyásolja, hogy mely gének jutnak szerephez – állapították meg a University of Chicago kutatói. Ez az első olyan kísérlet, amely bizonyítani tudta, hogy a hierarchián belül elfoglalt hely a gének működésére is hatással van. A Jenny Tung vezetésével makákókon elvégzett kísérletek során csipekkel mérték, hogy mely gének jutnak kifejeződésre, és majd ezer génnél sikerült bizonyítani, hogy alacsony társadalmi státus esetén nem kap szerepet, ráadásul ezek közül száz az immunrendszerrel kapcsolatos. A kutatók szerint a hierarchiában betöltött alacsony rang okozta stressz így végső soron hozzájárul a gyengébb immunrendszerhez és a megbetegedés nagyobb esélyéhez.


Egyedi közlekedés
Igazán úttörő ötlettel állt elő egy indiai dizájner a városi közlekedés számára. Egyre nagyobb az igény a tömegek helyett kisebb, egyedi igényeket kiszolgáló koncepciókra. A londoni Heathrow reptéren már üzembe is állt egy parányi, négyfős kabinokkal működő rendszer. Sanu K R ennél is kisebb, csupán egyetlen embert mozgató parányi jármű koncepcióját dolgozta ki. A Seagwayhez hasonlóan a jármű két kerekén egyensúlyozna, és a kormányzás is a kerekek eltérő sebességű hajtásával lenne megoldható. Egy ilyen konstrukció igazán könnyű, és elektromos hajtással a városokban a szükséges napi néhány tucat kilométer megtételére alkalmas is lenne. További előnye, hogy igen kevés parkolóhelyet igényel, és a fogyasztása is minimális.


Robotkesztyű
Egy újabb űripari fejlesztés terjedhet el a földön is. A General Motors és a NASA közös munkájának eredményeként megszületett a Nemzetközi Űrállomás első humanoid robotja, a Robonaut, amely azóta is az állomáson tartózkodik. A keze mozgatásához használt eszközt fejlesztették tovább, és azt kesztyűként viselve a mozgást követve tehermentesítik az izmokat. Az egyelőre a tökéletesítés fázisában lévő Robo-Glove nemcsak az űrhajósok munkáját segítené, hanem a GM gyáraiban a munkások válláról venné le a terhet. Egy 10 kg-os tárgy mozgatásához csak akkora erőt kell kifejteni, mintha 5 kg-os volna. Ezzel csökkennek az alkalmazottak terhei és a sérülések esélyei is.


Elektrosokkolt olívaolaj
Az olívabogyók préselésének technikája évezredek óta ismert a mediterrán térségben, és nem is sokat változott. A fejlődő országokból érkező olcsóbb termékekkel a dél-európai termelők a technológiai fejlesztés segítségével szeretnének versenyezni. A közép-spanyolországi Malagónban a CRIC kutatócég európai uniós támogatással egy új eljárást fejlesztett ki. Préselés előtt erős elektromágneses térbe helyezik a bogyókat, és ennek hullámhosszait váltogatva megnyílnak a növény sejtjeinek pórusai, így ugyanannyi alapanyagból jóval több olajat tudnak kisajtolni. Egyelőre másodpercenként 6 litert tudnak az új rendszerrel termelni, de hamarosan kezdődik a nagyipari eszközök fejlesztése.