Eredményesebb rákkezelés

Figyelő
2010-09-27 17:15
Jóllehet, a leghatékonyabban továbbra is a szűrővizsgálatokkal és a megelőzés egyéb formáival lehet védekezni a rákkal szemben, a kialakult betegség ellen is egyre hatásosabb gyógymódok állnak rendelkezésre.

A számos rákos megbetegedés mindegyike más-más eljárást igényel, s már önmagában a világszerte keletkező kutatási eredmények megismerése is óriási feladat. Jól szemlélteti ezt, hogy az Európai Radiológiai és Onkológiai Szövetség (ESTRO) barcelonai konferenciáján az 5 ezer résztvevő számára több mint 1600 kutatási eredményt mutattak be. Az EU 27 tagállamában még mindig a rák az első számú halálozási ok, de mértéke valamelyest csökkenő trendet mutat. Kontinensünkön azonban sajnálatosan hazánkban a legmagasabb az ilyen betegségben elhunytak aránya.

Alapvetően három gyógymód közül választhatnak a kezelőorvosok rákos megbetegedés esetén: műtéti úton távolítják el a beteg sejtcsoportot; gyógyszeres, kemoterápiás kezelést alkalmaznak; sugárterápiát vetnek be. Eddig sokszor a legradikálisabb eljárást, a műtétet választották, noha ez esetben is számolni kell az áttételes hatásokkal. Nem beszélve arról, hogy ez nagyban rontja a betegek életminőségét. A kemoterápiával az a legnagyobb probléma, hogy a gyógyszer általában a rákos sejteket a gyors osztódás alapján azonosítja be és pusztítja el, de ennek sokszor egészséges sejtek is áldozatul esnek. A sugárterápiás kezelés csak a pontosan körülhatárolt beteg sejteket pusztítja el, de eddig nem lehetett mindenhol alkalmazni, mert nem volt elég pontos.

Sokat segíthet a háromfajta kezelés személyre szabott együttes alkalmazása: kevésbé érzékeny területeken a műtét jöhet szóba, fontos szerveknél pedig a gyógyszeres és sugárterápia összekapcsolása. Hans Kaanders, a hollandiai Nijmegen orvosi központjának professzora gégerákkal kapcsolatos kísérleteikről beszámolva a konferencián elmondta: sugárkezeléssel és nikotinamid vegyülettel kissé jobb eredményeket értek el, mint a hagyományos műtéti eljárásokkal. A pácienseknek 98 százalékos oxigént kellett belélegezniük a vegyület bejuttatása után. Így a nagyobb tumor közepén találtható beteg sejtek tápanyagellátása is biztosított volt, s gyors anyagcseréjük miatt a képalkotási eljárások során nem maradhattak rejtve. Beazonosítás után a nagy energiájú elektronsugarakkal aztán elpusztították azokat, s eközben nem sérült a betegek ezen fontos szerve. Olasz kutatók sugárkezelés után végeztek műtéteket, és a páciensek egy része ez után még gyógyszeres kezelést is kapott. Luca Cionini, az Universita di Pisa kutatója arról számolt be, hogy bélrák esetén a gyógyszeres kezelés semmiben sem javította a két eljárás eredményességét, így annak elhagyását javasolják, megkímélve a betegeket az esetleges további mellékhatásoktól.

A klinikai kutatások mellett komoly fejlődés ment végbe a gyógyászati technológiában is, korábban elképzelhetetlen pontosságú sugárterápiás eszközök állnak rendelkezésre. A vezető gyártók, mint az amerikai Varion, a svéd Elekta és a német–japán Vero ebben az évben álltak elő legújabb fejlesztéseikkel, amelyekkel már valós időben megfigyelhető, hová is érkezik a szervezetben a nagy energiájú sugárzás. A korábbi gyakorlat szerint az elkészült CT felvételek segítségével beazonosították a rákos sejteket, és a kezeléskor a meghatározott koordinátákra irányították a nagy energiájú elektronokat. Csakhogy nehezen volt garantálható, hogy a betegek minden kezeléskor ugyanabba a pozícióba feküdjenek, és a tumor hajlamos a testen belül is számottevően elmozdulni. Ráadásul a tüdőben, szívben található beteg sejtek folyamatosan mozognak, ezen létfontosságú szerveinkkel együtt. A megoldást az hozta meg, hogy a készülékekbe két darab CT-t is integráltak, amelyek kis energiájú röntgensugárzással folyamatos, térbeli élő képet készítenek a testről. Ennek alapján egy számítógépes modell figyeli a tumor aktuális helyzetét, és meghatározza a mozgás alapján várható helyét. Ezek az eszközök már 0,1 milliméteres pontosságúak, így akár az agyban lévő érzékeny területek kezelésére is alkalmasak.

Az első ilyen berendezést kontinensünkön 2010 áprilisában adta át a zürichi egyetemi klinikán a Varian, s egyelőre még néhány nyugat-európai nagyvárosban használnak egy-egy ilyen csúcsmodellt, például Barcelonában, Hágában és Amszterdamban. Ez nem is csoda, hiszen egy ilyen berendezés akár 1 milliárd forintnak megfelelő összegbe is belekerülhet. Hosszabb távon viszont megtérülhet a használata, mert segítségével kevesebb idő alatt és az egészséges sejtek roncsolása nélkül lehet nagyobb energiájú sugárzást leadni, így több beteget lehet eredményesebben kezelni.