Nyerőben a kamara

Külkereskedelmi hálózat kiépítése
Figyelő
2012-05-15 18:42
Egyre több külpiaci feladatot söpör be a kereskedelmi és iparkamara. Forrásait az a mintegy 2 milliárd forint is gyarapítja, amely a kötelező regisztrációs díjból folyt be eddig az idén.

Radetzky Jenő és Parragh László (elöl) a parlamentben. Újabb és újabb szerepek. Fotó: MTI

Közel húszéves kamarai szándék valósul meg ebben az évben: Kolozsvárott, Nagyváradon, Székelyudvarhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Szabadkán, Újvidéken, Kassán, Dunaszerdahelyen, Ungváron és Eszéken vállal a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) külföldi irodák nyitásában tevőleges szerepet – tudta meg a Figyelő. Az első iroda Kolozsvárott májusban már meg is nyílt. Az MKIK a Nemzeti Külgazdasági Hivatallal (HITA) közösen működteti a Kárpát Régió Üzleti Hálózatot, s ennek egyes, főként a magyar kis- és középvállalatok térségbeli jelenlétét erősítő egységei lesznek ezek. Az MKIK erősödő szerepvállalása a külgazdaságban nem csak ebben érhető tetten: mind a közelmúltban elfogadott külgazdasági stratégiában, mind a társadalmi vitán lévő Wekerle-tervben nevesítve van a kamara mint olyan szervezet, amelynek az állam folyamatosan kész feladatokat átadni ezen a téren (is). Arról nem is szólva, hogy információink szerint a Wekerle-program irányítója is kamarai ember lesz: Radetzky Jenő, az MKIK nemzetközi alelnöke, Fejér megyei kamarai elnök miniszteri biztosként áll majd a program élén. Az ő nevéhez fűződik egyébként az MKIK első, romániai vegyes kamarájának a megalakítása, illetve az egész rendszer kimunkálása.<#zaras_figyelo#>

Marad a kötelező regisztrációs díj
A külgazdasági szerepvállalás erősítéséhez az idén két helyről is pluszforráshoz jut(ott) az MKIK. Egyrészt az államtól kap pluszpénzeket. A másik forrás az ez év januárjától bevezetett kötelező kamarai regisztráció és az azzal együtt járó díjfizetés. Ebből eddig mintegy kétmilliárd forint folyt be. Összesen 454 ezer vállalkozás adatait dolgozták fel mostanáig, hátravan még 100 ezer. Aki adatot szolgáltatott, az ki is fizette az 5000 forintos éves díjat. A mulasztók felszólítást kapnak majd. A kötelező regisztráció és a regisztrációs díj rendszerében nemigen várható változás jövőre sem. Ugyanis nem valószínű, hogy ismét nekifutnak az új kamarai törvénynek a tavalyi kudarca után. A múlt évben azon bukott meg az új törvény, hogy komoly átfedések voltak a tagsági kört illetően az agrár- és a gazdasági kamarai törvénytervezetben, illetve a tagdíj mértéke teljesen eltért a két koncepcióban.

TETTESTÁRSAK
„Az újabb és újabb szerepek bizonyos értelemben tettestársakká tesznek minket” – erősíti meg Parragh László a Figyelőnek nyilatkozva. Az MKIK elnöke szerint a korábbiakhoz képest most erősebb a politikai szándék, és sikerül kikényszeríteni a tartalmi együttműködést az állam egyes intézményeitől, ami a hazai vállalkozások külpiaci szerepvállalását segíti elsősorban.

Például a már említett határ menti külszolgálati kirendeltségek létesítésében és fenntartásában egyesítik erőforrásaikat a HITA-val, mind a finanszírozásban, mind a személyi állományban. Parragh szerint az irodák nyitását illetően a későbbiekben „nem elképzelhetetlen” a túllépés a Kárpát-medencén, egy 800-1000 kilométer sugarú körben, a hazai kkv-k természetes üzleti rádiuszán belül. (Korábban a kamara többször is sikertelenül igyekezett az akkori kereskedelemfejlesztő szervezetben, az ITD Hungaryban szerepet vállalni. Parragh hosszú idő óta kiváló viszonyt ápol a kormányfővel, így lobbiereje ebben a ciklusban sokkal erősebb, mint korábban volt.) Az elnök most azt sem zárja ki, hogy a Külügyminisztérium által működtetett, a nemzetgazdasági tárca által szakmailag felügyelt külgazdasági szakszolgálattal a világ minden pontján szorosabbra fonnák az együttműködést. A kamara hatályos külgazdasági stratégiája abból indul ki, hogy a szakdiplomaták alapvetően az államközi kereskedelemfejlesztési feladatok ellátására koncentrálnak, ugyanakkor a konkrét vállalatközi kapcsolatok kiépítésébe sokkal aktívabban vonnák be a területi kamarákat.

Áttörést jelentene az is, ha az MKIK-nak sikerülne részt venni a kereskedőházi hálózat kialakításában, az intézményrendszer létrehozásában, működtetésében, sőt tulajdonlásában is, és erre van is ígéret. Tervezett szerepük az is lenne, hogy részt vennének a szükséges árualap felkutatásában, egy szakadatbázis létrehozásában és működtetésében. Ennek egy egyszerűbb változata már júliustól elérhető lesz, az év végére pedig teljesen készen áll az exportadatbázis is.

Habár a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz most visszakerült Eximbankban és Mehibben, valamint a továbbra is az MFB csoport részeként, a fejlesztési tárca felügyelete alatt működő Corvinusban egyelőre a kamara nem játszik szerepet, de Parragh sejteni engedte, hogy ez is változhat. „Még csak most alakulnak ezeknek a megváltozott működési feltételei” – mondta kérdésünkre. Majd hozzátette: „Mi szorosabb együttműködést szeretnénk az eddigieknél, de ehhez filozófiaváltás is kell. Nem nyereségorientáltan, hanem feladatorientáltan kellene működtetni, úgy, hogy maradjon nullszaldós.”

Az elmúlt időben a különféle hivatalos magyar látogatásokra összeálló üzleti delegációban nemcsak helyet biztosítanak a kamarának, de segítségét is igénybe veszik a szervezésben. Például a közelmúltbeli kormányfői látogatásra Kazahsztánban egy közel nyolcvanfős üzletember-küldöttséget verbuváltak.

SZEREPVÁLLALÁSI SZÁNDÉK
A hatályos kamarai törvényben az eddig felvázoltnál is markánsabb szerepvállalási szándék rajzolódik ki a kereskedelemfejlesztésben, természetesen igényt tartva a feladatok ellátásához szükséges forrásokra is. „Ha a területi kamarák bázisán látnánk el az állami finanszírozású kereskedelemfejlesztési feladatokat, biztosítható lenne, hogy a rendelkezésre álló forrásokon belül kevesebbet fordítsunk működési költségekre, és több maradjon a konkrét programok, akciók finanszírozására” – érvel a dokumentum. A szándék megvalósulása viszont feleslegessé tenné a tavaly januárban felállított HITA-t, legalábbis annak kereskedelemfejlesztési tevékenységét.

A meglévő vegyes kamarai hálózat tagjait – a románt, a horvátot, a szerbet és az ukránt – állami támogatással állította fel az MKIK. Parragh szerint finanszírozás függvénye, hogy mikor alapítják a következőt. De bármilyen olyan relációban létesítenének vegyes kamarát, amely piaci esélyeket kínál a magyar kkv-knak. „Egy így létrejövő, kiterjedtebb vegyes kamarai hálózatra az érintett relációkban teljes egészében rá lehet bízni a konkrét kereskedelemfejlesztési feladatok ellátását, amelyeket jelenleg a külgazdasági szakdiplomata-hálózatnak kell vagy kellene ellátnia” – áll a stratégiában.