Családi kör

Ki vigyázzon a gyerekre?
Figyelő
2012-05-09 15:08
A kicsik nyári szünet alatti elhelyezésére is megoldást jelenthetnének a családi napközik, amelyek létesítésére június elejéig pályázhatnak a munkáltatók.
Tarcali Gyöngyi és óvónő lánya, látva a férőhelyhiányt és a kétségbeesett szülőket, három évvel ezelőtt úgy döntött, családi napközit alapít. Saját ingatlanukon kezdték a kiépítést, így 600-700 ezer forintból már el is indulhattak, a neheze azonban csak ezután következett. Önkormányzati támogatás híján közel egy évig fizetést sem tudtak adni, emellett félreértelmezett jogszabályok hadával küzdöttek – nem mindegy például, hogy szűkítő ülőkét ír elő a szabály, vagy komplett gyerekvécé kialakítását –, és sorra állták az ÁNTSZ, a Magyar Államkincstár, az adóhatóság, a gyermekjóléti szolgálat, a kormányhivatal, az építési hatóság és a tűzoltóság végeláthatatlan ellenőrzéseit. Habár időközben ismertté váltak, és bért is tudnak adni a dolgozóknak, van, ami nem változott: támogatás most sem jár.

A Bárka családi napköziben. Állami támogatás nélkül.

FIZETŐS BÖLCSIK
Pedig a gyermekvédelmi törvény kimondja, hogy a gyermekek napközbeni ellátása kötelező önkormányzati feladat, amelyet bölcsődében, óvodai, iskolai vagy családi napköziben lehet megoldani. A családi napközi tehát nem magánóvoda vagy -bölcsőde, hanem egy lehetséges elhelyezési mód az egyes helyhatóságokhoz tartozó gyerekek számára. „A probléma gyökere, hogy az önkormányzatok mégsem támogatják” – szögezi le Nagy Ágnes, a családi napközi hálózatot működtető Csodacsalád Egyesület elnöke. Pedig a kötött feladatnormatíván túl (amelyet az kap, aki bölcsődét vagy napközit működtet) az önkormányzatok életkor és lakosságszám utáni kiegészítő normatívát is kapnak minden 0–3 év közötti gyermekre. Ennek ellenére ma a gyerekek mindössze mintegy 10 százalékának jut férőhely. (Ráadásul április óta a bölcsődei gondozásért térítési díjat is kérhet az önkormányzat.)

A több tízmillió forintból épülő bölcsődékkel szemben néhány millióból létrehozhatók lennének a családi napközik, így ugyanabból a pénzösszegből több gyereknek jutna férőhely és több dolgozónak munkahely. Nem beszélve a közvetett munkahelyteremtő képességről, hiszen így jóval több kisgyermekes anyuka térhetne vissza a munka világába.<#zaras_figyelo#>

Pályázati kisokos
Az Új Széchenyi-terv keretében meghirdetett TÁMOP-2.4.5. pályázat egyszeri, vissza nem térítendő támogatást nyújt munkahelyi családi napközik létrehozására.

Egyesületek, szakszervezetek, egyházak, közalapítványok, nonprofit kft.-k, rt.-k, közkereseti, illetve betéti társaságok, egyéni vállalkozók, központi költségvetési szervek és önkormányzatok pályázhatnak. Az igényelhető támogatás minimum 5, maximum 50 millió forint.

A pályázatot a www. ujszechenyiterv.gov.hu honlapról letölthető projektadatlapon kell elektronikusan vagy postai úton benyújtani 2012. június 1-jéig.

A bölcsődétől eltérően vállalkozásként működik. Nem kötelező az orvosi ellátás, nem csak bölcsődei pedagógusok dolgozhatnak ott, nincsenek szabvány játszóterek.

Maximum hét gyerek lehet egy csoportban, de rájuk két gondozó is jut (bölcsődében ugyanennyi tizennégy főre), és 20 hetestől egészen 14 éves korig láthatnak el gyerekeket.

Hasonlóan a bölcsődékhez, óvodákhoz, a családi napközikben is négyszeri étkezés biztosított, és foglalkozásokat is tartanak a gyerekeknek. A gyerekekkel foglalkozhat óvodai, bölcsődei pedagógus, dadus, de a néhány hetes képzésen bárkiből gondozó lehet.

ÓVATOS CÉGEK
Az állam, felismervén az igényt, úgy tűnik, próbál valamit tenni: június elejéig munkahelyi családi napközik kialakítására lehet pályázni. A 8 milliárd forint összértékű pályázat támogatja a rendszer kiépítését a munkahelyen belül, a gondozók képzését, és elegendő a fenntartási költségek fedezésére akár két évig is. Fejtörést okozhat azonban a cégeknek, hogy a támogatás elnyerése esetén vállalniuk kell, hogy legalább három évig működtetik a napközit – immár önköltségen.

Több vállalat már eddig is működtetett munkahelyi bölcsődét, óvodát. A Robert Bosch Elektronika Kft. például több mint 10 millió forintból újított fel egy önkormányzati óvodát Hatvanban, ahol 37 alkalmazott gyermekének biztosít helyet, teljesen ingyen, reggel hattól este hatig. A Magyar Telekom összesen 141 gyermek elhelyezését oldotta meg, több mint húsz intézménnyel kötve szerződést (magán- és alapítványi bölcsődék, óvodák, családi napközik), a listájuk pedig a szülői ajánlások alapján egyre bővül. Bár a szolgáltatás nem ingyenes, a férőhelyek havi költségének kétharmadát a cég állja, így maximum 25-30 ezer forint önrész hárul a szülőkre. Cserébe viszont egy számukra megfelelő helyen lévő, rugalmas nyitva tartású intézménybe vihetik a gyermeküket.

A családi napközik az egyik legnagyobb problémát, a nyári szünet alatti gyermekfelügyeletet is megoldhatnák. „Júliusban és augusztusban egy-egy hétre bezárunk, mert a szabadságokat kötelező kiadni, és az éves nagytakarítást, felújítást is ilyenkor tudjuk elvégezni, ezen kívül azonban végig nyitva tartunk” – mondja Tarcali Gyöngyi, a Bárka családi napközi alapítója. Ott, ahol a cégen belül működik családi napközi, szintén megoldott a nyári ellátás, ahol viszont külső óvodákkal, bölcsődékkel állnak szerződésben, már nehezebb. Az SAP Hungary Kft. például „Hozd a gyermeked munkába” napokat tart nyáron, gyerekmenüvel, -programokkal, játékokkal. Igaz, ez csak néhány napra oldja meg a problémát.

A Bosch hatvani óvodájában. 12 órás nyitva tartás.
Fotók: Kőhalmi Péter

MINDENNEK ÁRA VAN
Akik idén januártól kezdve alapítanak családi napközit, a normatívamoratórium miatt attól a napi 1000 forintos támogatástól is elesnek, amely eddig járt egy-egy gyerek bent töltött napjai után. A napközik így teljes mértékben szülői hozzájárulásra szorulnak, hiába nem magánintézményként definiálja őket a törvény.  A havonta fizetendő összeg változó. A Bárka családi napközi esetén 45 ezer forint (bár a bérkompenzáció okozta nehézségek miatt ősztől kénytelenek lesznek emelni), a Csodacsalád Egyesület napközijeiben a település fizetőképességéhez mérten néhány ezertől 150 ezerig terjed (épp addig, amennyi egy bölcsődés gyermek havi ellátása az önkormányzat számára). Azonban ez az összeg a működési költség fedezésére is alig elég, sok helyen a vezetők szinte ingyen dolgoznak, hogy a fenntartási költségeket és a béreket ki tudják fizetni. Mint azt Nagy Ágnes mondja, évek óta lobbiznak, hogy a térítési költség támogatása bekerüljön a cafeteriaelemek sorába. Egyelőre eredménytelenül – miközben például a szolárium benne van.