Csatangolás a fény városában

Párizs – a kötelező látnivalókon túl
Figyelő
2012-04-24 16:09
Woody Allen legutóbb bemutatott filmje (Éjfélkor Párizsban) sokaknak meghozhatta a kedvét a francia fővároshoz. Nem csoda, Párizs valóban tökéletes hely egy rövid és tartalmas kikapcsolódásra, mert gyönyörű, élhető, divatos, és van benne valami romantikus elegancia.
Aki járt már Párizsban, tudja, hogy mennyire szerethető hely. Miközben nagyon mai és olajozottan működő metropolis, megőrizte intimitását. A Szajna-partot szegélyező monumentális, tekintélyt parancsoló épületek árasztják magukból a történelmet, míg a keskenyebb utcákban lévő kis pékségek, éttermek, galériák, kávézók, boltok végtelenül közvetlenné teszik a várost.

Párizs – talán eltúlzott – romantikájához hozzátartoznak a jól öltözött franciák, ahogy kedvenc kávézójukban a napi híreket egy jó szivar mellett olvassák el, és a szintén divatos fiatalok, akik közül egyre többen beszélnek angolul. Így már nem csak a pezsgő kulturális élet, a jó borok, a remek ételek és a legfrissebb divatot kínáló üzletek miatt érdemes odautazni, a helyiek is egyre nyitottabbak. Egy Párizsban töltött hosszú hétvége során gyakran teljesítménykényszert érez az ember, hogy mindent megnézzen, amit kell, de erre jó, ha egy hónap elegendő lenne.

Éppen ezért mostani összeállításunkban nem a megszokott helyeket ajánljuk, így a Louvre bejárását vagy az Eiffel-torony panorámáját, inkább olyan programokat, amelyek kényelmes, de tartalmas pihenést ígérnek.<#zaras_figyelo#>

UTAZÁS
Nincs Malév, de van Ryanair
Budapestről három légitársaság – Air France, EasyJet, Ryanair – repül a francia fővárosba, előbbi kettő előnye, hogy járatai a Charles de Gaulle és az Orly reptérre érkeznek. Innen metróval pár megálló a belváros, míg a Ryanair a Párizstól északra lévő Beauvais reptéren landol, ahonnan plusz 15 euróért, másfél óra alatt visz be a transzferbusz a Porte Maillot metrómegállóhoz. Május elején az EasyJet és az Air France légitársaságnál nagyságrendileg azonos összegű, adókkal és illetékekkel együtt, oda-vissza körülbelül 55-60 ezer forintos jegyeket találunk. A Ryanair ennél jóval olcsóbban, 25 ezer forintért kínálja helyeit. Egy-két hónappal az indulás előtt azonban bármelyik társaságnál el lehet csípni akciós ajánlatokat, így akár 20 ezer forintból is megoldható a kiutazás.

Párizsban a buszhálózat kifogástalan, turistaként mindenképp érdemes a metró helyett a felszíni közlekedést választani vagy biciklit bérelni. Buszokkal a város szinte bármelyik pontjáról bárhova el lehet jutni átszállás nélkül, miközben minden kerületet megismerhetünk. Egy tízes gyűjtőtömb (Carnet) 12 euró, de a metrómegállók automatáiból mindenki kiválaszthatja a számára legkedvezőbb konstrukciót. Biciklit 300 méterenként lehet kölcsönözni vagy letenni, irigylésre méltóan működik a rendszer, és mindössze 1 euró egy napra. Bankkártyával kell fizetni, és 150 eurós kaucióra van szükség a bérléshez. A nap végén feloldja a rendszer a zárolt összeget.

KULTÚRA
Helmut Newton – Provokáció felsőfokon
Az 1900-as világkiállításra épült Grand Palais grandiózus épülete párhuzamosan több kiállítást kínál. Ezek közé tartozik a június 17-ig megtekinthető Helmut Newton retrospektív kiállítás, amelyet felesége, June állított össze. A német fotóművész évtizedeken keresztül dolgozott a francia Vogue-nak, de több volt egyszerű divatfotósnál.
Korának határait feszegető kompozíciói nagyban hozzájárultak a felszabadult nőtípus képének megalkotásához. Önmagát nem tartotta művésznek, ám felesége szerint mindennap úgy tért haza egy-egy polaroid felvétellel, mint Othello zsákmányaival a háborúból. Szerette a meztelenséget, képein olyan politikusok, divattervezők, színésznők pózolnak, akik aligha hagyták volna másnak, hogy ilyen helyzetben megörökítse őket. Érdemes a kiállításon zajló vetítést is megnézni, amelyből kiderül, hogyan jöttek létre az extravagáns képek, és mit gondol Helmut Newton a divatfotózásról, illetve a női lábakról.
Nave of the Grand Palais. Megtekinthető: június 17-ig. Belépőjegy: 3300 forint. www.grandpalais.fr

Matisse a Pompidou-ban
A Párizs szívében pompázó Pompidou Központ Henri Matisse-kiállítással várja a látogatókat. A 60 kiállított festményen és 30 rajzon keresztül végigkövethető az egyik legnagyobb hatású francia festőművész munkássága a korai, 1900-as évek végén készült alkotásoktól egészen késői munkákig, 1952-ig. A Pompidou Center megálmodója, Georges Pompidou korábbi köztársasági elnök elképzelésének megfelelően az épület a modern kulturális élet központja Párizsban, óriási, közösségi könyvtárral, koncert- és moziteremmel s szinte évente cserélődő állandó tárlattal. A különleges tervezésű épület tetejéről az egész városra panoráma nyílik, mindenképp meg kell látogatni.
Place Georges-Pompidou. Megtekinthető: június 18-ig. Belépő: 3000 forinttól. www.centrepompidou.fr

Edgar Degas és a meztelenség
A Szajna déli partján, a Musée d’Orsay-ban látható a Degas-kiállítás. Az 1880-as évek végén vált az egyik legnagyobb francia festő fő témájává a meztelenség, és sokszínű művészete – festészete, grafikái, szobrai, rajzai – az aktképekben összpontosult.
Ennek bemutatásához a világ legnagyobb múzeumgyűjteményeiből válogatták össze a munkákat, amelyek között egy-két azonos témájú Renoir- és Manet-festmény is felbukkan. 1988 óta nem volt Párizsban ilyen nagyszabású Degas-kiállítás. Az egykori pályaudvarból átalakított múzeum az egyik legismertebb kiállítóhely, így az érdeklődő tömeg nem kerülhető el. Kárpótol azonban a vizuális élmény, az állandó kiállítás ugyanis az impresszionizmustól felsorakoztatja a festőművészet óriásait. Elsősorban az 1848–1914 között alkotók szerelmeseinek ajánljuk a múzeumot.
Musée d’Orsay. Megtekinthető: július 1-jéig. Jegyárak: 3000 forint. www.musee-orsay.en


GASZTRONÓMIA
Bagett, kagyló és az új francia konyha
A francia konyha világhírű, a nouvelle cuisine a 70-es évektől az egész világot meghódította. A jó sajtok, borok mellé friss pékáru dukál. Szinte minden sarkon illatoznak a minőségi alapanyagokkal megtöltött bagettek, művészi kreációjú sütemények. Ezek közül is a városszerte sok helyen fellelhető Paul reggelizőhelyet ajánljuk, ahol a magos, barna, rozskenyereken, paniniken, croissant-okon kívül a kávé is nagyon ízletes. Egy kellemesen laktató reggeli nagyjából 10 euró.

Ha feketekagylóra vágyunk egy jó korsó sörrel, kockás terítős, hangulatos, kicsi helyen, a Saint Michel Boulevard és a Szajna találkozásánál forduljunk balra. Az utca pörög, egyik hely a másikat éri, ott mindenki megtalálhatja a magának megfelelő atmoszférájú éttermet. Egy kagylóvacsora itallal, előétellel és desszerttel körülbelül 40 euró körüli összeg személyenként, de menüt is választhatunk, az jóval olcsóbb. Ha valaki luxusra vágyik, a La Société étterem tökéletes helyszín erre. A 19. századi épületben kialakított, 130 férőhelyes vendéglő ablakaiból a történelmi Saint Germain-templomra nyílik kilátás. A mahagóniból készült bútorokkal és luxus bőrkanapékkal berendezett étterem a homártól a garnélarákos rizottón át klasszikus, előkelő francia konyhát kínál, autentikus párizsi hangulattal. A fogyasztás összege a választott ételektől függően alakul, de minimum 150 euróval kell fejenként számolni.
Restaurant La Société.  www.restaurantlasociete.com


DIVAT
A francia divat
Párizsban nem hódít a plázakultúra. A legelegánsabb üzletek az Avenue des Champs-Élysées-n, illetve a La Fayette luxusáruházban vannak, de szinte minden márka megjelenik a Rue de Rivolin, amely a belváros szívében, a Szajnával párhuzamosan fut az északi oldalon. Szintén jobbnál jobb üzletekbe botlik az ember a Saint Michel és a Saint Germain Boulevard-on.
Aki alternatívabb lehetőségre vágyik, érdemes ellátogatnia a Place des Vosges környékére, amely a legrégebbi, 1605-ben épült tér Párizsban. Victor Hugo is ott élt – berendezett háza múzeumként látogatható –, másrészt tele van menő divattervezők boltjaival. Hasonló a helyzet, ha a Montmartre-on járunk. A Pigalle metrómegállótól felfelé, a Sacré-Coeur irányába indulva underground üzletek, turkálók zöme kínálja a különleges ruhadarabokat.

A Rue Houdon 23. számba mindenképp érdemes betérni, ahol egy olasz tervező cipőkölteményei várják a vásárlókat. A kézzel készített, elegánsan extravagáns formájú és színű lábbelik kedvelőinek kihagyhatatlan. A Keleti pályaudvartól (Gare de l’Est) pár percre keletre, a Saint-Martin csatorna két oldalán egy új művésznegyed alakul, rögtönzött bolhapiacokkal, kis galériákkal, könyvesboltokkal, underground kávézókkal. Kivételes ajándékok, tárgyak vásárlására nagyszerű hely.


SZÁLLÁS
Éjjel Párizsban
Párizs a leglátogatottabb turistahelyek egyike a világon, így szállásokból minden minőségben és árfekvésben bőséges a választék.

Mindjárt a topkategóriához tartozik az Opera metrómegállótól pár perc sétára lévő Intercontinental Paris le Grand. Az épület kívülről is magáért beszél, nem szólva az aljában lévő Café de La Paix étteremről, Párizs egyik legelőkelőbb vendéglőjéről, ahová gyakran tér be az üzleti élet és a művészvilág elitje. Egy éjszaka a hotelben 150–220 ezer forint személyenként. Ilyen kategóriában, mint ahogy az éjszakánként 10 ezer forint körüli árfekvésben is rengeteg szállás ajánlható.

Magyar oldalakon is lehet igény szerint keresgélni a diákszállástól a legfelsőbb kategóriáig (www.parizsiszallasok.hu), a www.tripadvisor.com oldalon pedig a hozzászólások alapján összeállított lista olvasható a szóban forgó hotelekről, így még könnyebb dönteni. Érdemes elsőként kerületet választani a preferenciák szerint, majd a kívánt árfekvéssel összhangban kiválasztani a legjobb szállást.