Párta vagy kötény

Plusz
Figyelő
2010-04-27 20:34
Gőbölyös Luca fotóművész új munkáiban a párkapcsolatok hiánya a gasztronómia marketingfelületén jelenik meg.
Kiállítás
A Knoll Galériában látható tárlat komplex médiaprodukcióvá áll össze, amelyben a művész egy fiktív főzőműsor háziasszonyaként egy társkereső show küldetését is teljesíti. A népi hagyományok és a szingli-lét feszültségterében létrejött vállalkozás receptjeiben az alkotó olyan abszurd és az utolsó morzsáig babonás praktikákat alkalmaz férjszerzés céljából, amelyeknél az alsóneműből főzött tea vagy a Luca-napi gombócokba rejtett cetlik névmágiája garantálja az igazi szerelmet. A bemutató film mellett megtekinthetjük a humorral teli étkek hiperesztétikus, a prémium kategóriás szakácskönyvek lapjaival vetekedő csendéletfotóit. Gőbölyös high-tech boszorkánykonyhájának pikáns és míves fogásait nem csak ínyenceknek ajánljuk, hanem mindazoknak, akik idegenkednek a kortárs művészet nehezebben fogyasztható kínálatától.
GYŐRFFY LÁSZLÓ
Gőbölyös Luca: Férjhez akarok menni • Knoll Galéria, Budapest • Megtekinthető: május 29-ig


CD
Éjszakai műszak
Amikor leszáll az est, s kihunynak a gigászi szerelőcsarnok neonkék fényei, lent, a Szórakoztatóipari Kombinát Zeneüzemének füstös, alagsori helyiségeiben szorgos munka veszi kezdetét. A slágersorjázógép fülsértő visítása helyett ilyenkor szokatlan hangok szűrődnek ki az épületből. Tangóforgácsok, szambareszelékek hullanak rezes, balkáni hangmaradékok közé, míg a kézi rakendrollozó kattogásába a blues-prés halk dohogása vegyül. Az éjszakai műszak barázdált arcú hangmunkásai készítik itt különös daltárgyaikat. Az iróniával szigetelt férfibú és a személyes tapasztalat szegecseivel helyére rögzített kocsmaromantika köré minden munkadarab esetében egyedi, cizellált díszítésű borítás kerül. Cigányzenével mintázott berlini kabaré-hangulat, komor sanzonalapra felvitt merész, latinos intarzia, délszláv motívumokkal átszőtt masszív jazz-bevonat. Csupa izgalmas, az éj sötét színeiben csillogó hangfelület. Még egy kevés, lokálok füstjéből, s hajdanvolt orfeumok vöröséből kevert patina, aztán minden kész dal dobozba kerül! Reggel pedig, a munkába álló nappali portás már csak néhány eldobált csikket és ottfelejtett, görbe hangjegyet talál a gyárudvar kövén…
DÁNIEL ANDRÁS
Cabaret Medrano: Ez mind nem volt • Narrator Records, 2010


Film
Kiképzés
Jenny a hatvanas évek külvárosi családi házának biztonságában és szabályai szerint élő, érettségi előtt álló, bájos angol kiscsaj. Látjuk, amint egy sármos, dupla annyi idős, nyilvánvalóan házasságszédelgő ficsúr hálójába esve igyekszik elszúrni az életét. És közben arra gondolunk: szépek voltak azok az idők, amikor a fiatal lányok többsége még, igazából nagyobb sérülések nélkül, csupán ilyen édes-bús szerelmi csalódásokon átesve tanulta meg, hogy az élet nem habostorta.

Li Meinek, a mai kínai lánynak enyhén szólva, mások a tapasztalatai. A falujában megerőszakolják, a városba kerülve prostituálódik, bűnöző szerelme meghal, Londonba menekülve próbál különböző emberekbe, életformákba kapaszkodni.Mindkét film hiteles, csak az utógondolat lehangoló: milyen hangyányi sürgésnek tűnik ma egy-egy lány szeretetvágya a modern népvándorlások őrjítő nyüzsgésében.

Egy lányról (An Education) • Angol dráma • Rendező: Lone Scherfig • Főbb szereplők: Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Alfred Molina
Kínai lány • Angol–francia–német filmdráma • Rendező: Xiaulo Guo • Főszereplő: Lu Huang


Színház
Kétezer-hatban vagyunk, és utódaink a világunkban bekövetkezett pozitív fordulat 50. évfordulóját ünneplik. Boldogan élnek, a sötét múlt emlékeit és rekvizitumait múzeumokban őrzik. Tárlatvezetéseiken arra figyelmeztetnek, hogy a múlt megtekintése kellemetlen kísérőjelenségekkel – szédüléssel, verejtékezéssel, netán hányással – is járhat. Hiszen 2010-ben az emberiség éppen egy világméretű katasztrófa felé tartott… Ardai Petra és Luc van Loo nem mindennapi interaktív színháza emberről és társadalmáról.
A felhő – (ál)dokumentarista krízisszínház • A Space Színház (NL/H) előadása a Trafóban, magyar nyelven • Május 7., 8., 18 óra, 20.30 óra

Életcirkusz
Egyensúlyozunk. Mi, nézők egy lepusztult bérház omladékain, a színészek pedig szappanopera-szituációk és valódi emberi drámák között billegve. Minden este más történetet rögtönöznek a nézőknek, a játszóhelyek is változnak. A koncepció szerint a Vándor (Nagy Zsolt) vidéken él, de esténként elzarándokol a fővárosba, beles, és a maga módján bele is avatkozik az emberek életébe. Ő minden előadáson jelen van, de színészpartnerei változnak, és senki nem tudja előre, hogy azon az estén éppen ki fog belépni az ajtón, és mit mond majd. Bűnös és mulatságos figurák, különös szituációk formálódnak, és a megoldásokhoz mélyről, a közhelyeken túlról kell kibányászni a színészi, emberi tartalékokat. Ez nem Beugró-féle bohócvetélkedő, hanem borzongató kötéltánc, érdemes a helyszínen drukkolni; eddig senki sem zuhant a mélybe.
SZÉKELY ANNA
Vándoristenek • A Sirály, a Városi Színház és a Krétakör Produkció közös színházi társasjátéka • Május 2. Fogasház; május 3. Sirály, 20 óra


Koncert
Sztáreső
Reményt ébresztő volt már a tavalyi, első Mayfest is, hogy a jó program és a meghívott sztárvendégek jóvoltából, a gyönyörű magyar Operaház immár szellemében is kezd belekapcsolódni a világ operai vérkeringésébe. Az idei operaházi Májusünnep is hat vonzó programot és több világsztárt ígér. A sevillai borbély Figaro szerepére a Metropolitanben az idén debütált Fabio Capitanuccit sikerült megnyerni. A Don Carlos Fülöp királyát Ferruccio Furlanetto énekli, a Titus kegyelmében Eva Mei, az ismert Mozart-énekesnő lép fel. Mások mellett két kiváló drámai szoprán is érkezik: Eva Johansson Elektrát, Paoletta Marrocu pedig a Nabucco Abigailjét énekli .
Májusünnep • Magyar Állami Operaház, május 2–13. • www.opera.hu/mayfest