265-ös szint alá gyengült a forint, a BUX 2 százalék körüli mínuszban van hétfő délelőtt. A forint gyengülésében éppen annak a nagy befektetési banknak van szerepe, amely fizetőeszközünk erősödését jósolta korábban.
Inkább csak korrekcióról, profitrealizálásról lehet beszélni egyelőre, még akkor is, ha ez esetleg több napig eltart – mondta az fn.hu kérdésére Kuti Ákos, a Cashline elemzője.
k_fn9_cikk_banner
Goldman a pácban
A meggyanúsított Goldman Sachs a SEC szerint a Goldman 2007-ben - még a globális hitelválság elhatalmasodása előtt - olyan, kockázatterítő céllal értékpapírosított kötelezvény-portfoliót (CDO) kínált a piacon, amelybe nem elsőrendű, "subprime" amerikai jelzálog-követeléseket is belecsomagolt fedezetként, és elhallgatta a befektetők előtt, hogy a szóban forgó CDO-portfolió összeállításában jelentős szerepe volt egy fedezeti alapnak. A Paulson & Co. nevű fedezetialap-társaság az amerikai értékpapír-felügyelet szerint eközben pozíciókat vett fel az amerikai jelzálogkötvény-piac összeomlására, ami be is következett, vagyis így felmerül a Paulson és a GS közötti összejátszás gyanúja – olvasható az MTI tudósításában.
A Goldman Sachs
tagadja a vádakat, s azt állítja többek között: maga is veszített a szóbanforgó tranzakción
Még múlt hét pénteken kezdtek esni a piacok, mert az Egyesült Államok értékpapír felügyelete a SEC (Securities and Exchange Commission) csalással vádolta meg – az MTI jelentése szerint - a Goldman Sachs nevű nagy, s mindeddig tekintélyesnek számító befektetési bankot.
A Goldman Sachs név onnan is ismerősen csönget a magyar újságolvasó előtt, hogy erősödő magyar fizetőeszközt, 2011-re 250 forintos eurót vár (az elemzésének ezen része idehaza nagy publicitást kapott). Most azonban úgy tűnik, éppen a céggel kapcsolatos hírek gyengítik a forintot, az általános befektetői hangulat romlása révén.
A Cashline elemzője szerint a Goldman Sachs-szal kapcsolatos hír nem számít különösebben meglepőnek, a hír időzítésének minden bizonnyal köze van a szabályozáspártiak, s a banki lobbi egymásnak feszüléséhez.
Kuti Ákos szerint nem kérdés, hogy a piacokon középtávon lejtmenet fog következni, azonban lehetetlen megjósolni, hogy mikor jön a trendforduló: a jelenlegi hírcsokor – a vulkáni hamufelhő, és a Goldman Sachs trükkjei – vagy egy későbbi hozza majd el végül. Egyre inkább látszik azonban, hogy a napsugaras égen sokasodnak felhők, gyarapodnak a kockázatok – érzékeltette a helyzetet Kuti Ákos.
Az elemző úgy vélte, a nagy bankházak szeretnék, hogy a „parti” még folytatódjon, így még akár újabb lokális csúcsok jöhetnek, bár nyilvánvalóan máris buborékokról lehet beszélni több eszközcsoportban, így például a nyersanyagokról esetében is. A lejtmenet tehát törvényszerűen be fog következni, a kérdés csak annak időpontja – tette hozzá Kuti Ákos.
A gyengülő forint fölveti az alapkamat kérdését is, a Raiffaisen hétfői devizaelemzése szerint a jelenlegi forintárfolyam mellett az áprilisi MNB ülésen is 25 bázispontos csökkentés lesz, miután vélhetően a korrekció nem lesz hatással a döntésre.