Népszavazást kezdeményeznek az orvosok

Figyelő
2010-04-14 11:55
Eldőlt, hogy az orvostanhallgatók népszavazást kezdeményeznek az úgynevezett rezidenstörvény megszüntetéséért. Ez az a rendelet, ami korlátozza a szabadságukat azután, hogy megkapták a szakorvosi képzést.
Várhatóan a jövő hét végén nyújthatják be az orvostanhallgatók azt a népszavazási kezdeményezést, amit a „rezidenstörvény” visszavonásáért indítanak az Országos Választási Bizottságnál.

Erre azért van szükség, mert úgy érzik, hogy ellehetetlenítik a jövőjüket, ugyanis a rendelet értelmében azok, akik 2010 szeptemberétől részt vesznek a rezidensképzésben, 9 évig nem hagyhatják el azt az intézményt, ahol állást kaptak. Ellenkező esetben vissza kell fizetniük szakorvosi képzésük teljes költségét, közel 6 millió forintot.

"A rendelet egyik célja a vidéki kórházak utánpótlásának biztosítása lenne, ehhez azonban olyan feltételeket szab, melyeknek a kis intézmények nem tudnak eleget tenni. A szintén célként megfogalmazott minőségi oktatáshoz pedig nem társul számonkérhető, pontosan kidolgozott képzési rendszer" – közölte az ügy kapcsán Mokán Péter, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Általános Orvostudományi Kara hallgatói önkormányzatának elnöke.

"Célszerűbb lenne", ha még az aláírásgyűjtés elindulása előtt rendezni lehetne a fiatal orvosok helyzetét – teszi hozzá Török Márk, a Szegedi Tudományegyetem hallgatói önkormányzatának (SZTE EHÖK) elnöke.

Erre 30 napja maradt az OVB-nak, ami elegendő idő arra, hogy egyeztessenek a 4 orvoskar és a hallgatói önkormányzatok vezetőivel.
k_fn9_cikk_banner