Többször is képes volt változtatni a hibásnak bizonyult elképzelésein és cége működésén Csákvári Róbert, a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Work-Force Kft. alapítója.
Miután befejezte egyetemi tanulmányait, Csákvári Róbert néhány ismerősével együtt úgy döntött, hogy egy önálló cég megalapításával kezdenek neki a nagybetűs életnek. A profil hamar eldőlt, mivel mindannyian a munkaerő-kölcsönzésben látták ekkor a legnagyobb fantáziát. A tapasztalat hiánya azonban hamar kiütközött a fiatal vállalkozáson. Tévesen gondolták, hogy a kereskedelmi területre kell koncentrálniuk, a megrendelések rendkívül hektikusan érkeztek ebből a szegmensből.
A céget végül pár év működés után meg is szüntették. „Ezután mindenki ment a maga útjára – meséli a cégvezető –, én úgy döntöttem, hogy okulva a korábbiakból egy új vállalkozást indítok Work-Force néven.”
FERTŐZÖTT ÁGAZATA vállalkozásnak a 2004-es alapítása után egy hazai sajátossággal kellett megküzdenie: a feketén dolgoztató konkurensek jelentették a legnagyobb kihívást. Az építőiparhoz hasonlóan itt is olyan piaci környezet alakult ki, amelyben csak kevés, az adókat rendszeresen megfizető vállalkozás jött létre.
Fotó: Aknay
<#zaras_figyelo#>„A helyzet az elmúlt nyolc évben sajnos csak kismértékben javult” – jegyzi meg Csákvári Róbert. Szerencsés fordulat ugyanakkor, hogy ma már nemcsak a szolgáltató cégeknek, de a megoldásaikat igénybe vevő vállalatoknak is munkaügyi bírsággal kell szembenézniük, ha nem tartják be az előírt jogi kereteket. Ugyanakkor a legális gazdaságban egyre nagyobbak lettek a terhek. Annyi új díjat és kötelezettséget róttak ki a kölcsönző cégekre – ilyen a munkaügyi osztály kötelező fenntartása is –, hogy az árakat az utóbbi években minden piaci résztvevő kénytelen volt feljebb srófolni.
Az első években azonban a kezdeti nehézségek ellenére is gyors siker várt rájuk. Mivel nem specializálták magukat egy adott munkatípusra, és csak olyan területen jelentek meg, ahol igényt is láttak a szolgáltatásaikra, az első vidéki irodát pár hónappal az alapítás után már meg is tudták nyitni, a bevételüket pedig évente megduplázták. Az azóta kiépült és folyamatosan bővülő országos irodahálózatuknak köszönhetően Borsod-Abaúj-Zemplén vagy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből is tudnak kölcsönözni munkásokat a jóval több álláslehetőséget biztosító nyugati országrészekbe. Ez már csak azért is hasznos, mert Nyugat-Dunántúlon a toborzás a kevés jelentkező miatt igencsak problémás.
Csákvári Róbert
* 34 éves, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem vállalkozásszervezési szakán végzett.
* A Work-Force Kft. alapítója és ügyvezető igazgatója.
* Házas, szabadidejében szívesen sportol, főleg a maratoni futást, a triatlont és a snowboardozást kedveli
Bár a kezdeti 200-300-ról 1900 fősre nőtt a kölcsönözhető alkalmazotti állomány, és ennek egyre nagyobb hányadát teszik ki a szellemi munkások, mégis a fizikai dolgozók közvetítése vált a Work-Force egyik erősségévé. Mivel ebben a szegmensben a legtöbben minimálbér körül keresnek, teljesen másképp kell hozzájuk állni, mint más alkalmazotti csoportokhoz – magyarázza az ügyvezető. Rá kell találni azokra, akik a szerény fizetségért is megbízható, minőségi munkát végeznek, mert ha a partner cég bennük csalódik, akkor annak a Work-Force látja a kárát.
ÚJRAGONDOLT FELÉPÍTÉSA gyors bővülés a válság előtti években a visszájára fordult. A rosszul megválasztott stratégia miatt a vezetőség létszáma indokolatlanul nagy lett, ráadásul volt rá példa, hogy olyan városban is irodát nyitottak, ahol a befektetés megtérülése már valószínűtlen volt. A profit nemcsak fogyott, de akadt olyan esztendő is, amikor veszteséggel zártak. Újra kellett gondolni a cég felépítését és a távlati terveket is. „Bár a közelgő válság miatt is racionalizálniuk kellett a létszámukat, sikerült ezt úgy megoldaniuk, hogy üzleti partnerként ebből semmiféle minőségbeli visszaesést ne tapasztaljunk” – meséli Parászka Tibor, a Linamar Hungary Zrt. HR-igazgatója.
Az újraszervezés gyümölcse azóta többszörösen is beérett. Nemcsak hogy újra folyamatosan bővül az alkalmazottak létszáma, de a forgalom is meredeken nő: a 2009-ben elért egymilliárdos bevételt két év alatt közel a háromszorosára növelték. Az eredmény is javult, bár a növekedését tavaly egy nagyobb szervezetfejlesztési projekt, valamint tanulmányok készíttetése visszavetette. A jó eredményekhez azt is fel kellett ismerni, hogy az új gazdasági környezetben pusztán az árak miatt senki sem fog a munkaerő-kölcsönzők felé fordulni. A multinacionális hátterű konkurensek pedig eleve olyan nyomott árakat diktálnak, amelyekkel ha megpróbálnának versenyezni, újra csak a veszteségeiket számolhatnák.
Az előremenekülés stratégiáját követve ezért inkább a szolgáltatásaik fejlesztésére koncentráltak. A bérszámfejtés kiszervezése, a vezetőkiválasztás és a felnőttképzés mellett a tanácsadás is a portfóliójuk része lett. Ezenkívül létrehozták a rehabilitációs üzletágukat is, amelynek keretében segítséget nyújtanak a cégeknek, hogy számukra alkalmas, megváltozott munkaképességű dolgozókat is fel tudjanak venni. Ez azért előnyös a megbízóknak, mert ha húsz főre jut egy ilyen alkalmazott, akkor már nem kell fizetniük a kötelező rehabilitációs hozzájárulást.
ÚJ ÜGYFELEKEmellett a Work-Force a szakembergárdáját is igyekszik folyamatosan fejleszteni. Mivel ebben az üzletágban egyébként is jellemzők az év közbeni ingadozások, ezért olyanokra van szükség, akik több száz ember ki-be mozgatását tudják zökkenőmentesen kezelni a rendszeren belül.
Csákvári Róbert egyelőre nem kíván nyitni a külföldi piacok felé. Egyébként is úgy véli, hogy a környező országokban túlságosan is kiélezett a verseny, Magyarországon pedig még bőven akadnak kiaknázatlan területek, a kifehéredő vállalkozásoknál éppúgy, mint az újonnan betelepülő cégeknél.