Bekavartak a forintnak a hiteltelen hitelminősítők

Figyelő
2009-12-09 14:32
Meggyengült a forint - újra a félelem az úr a piacokon a hitelminősítők Görögországot és Dubait érintő leminősítései miatt, dacára annak, hogy a hitelminősítők hitelessége a válság kirobbanásában játszott szerepük kapcsán komolyan megkérdőjeleződött.
Jövőre a jelenleginél gyengébb forint, s ennek kapcsán kényszerű kamatemelések is elképzelhetők – mondta az FN.hu kérdésére Hont András, a Hamilton Zrt. elemzője a hitelminősítő cégek dubai és görögországi leminősítése kapcsán. A görög leminősítést ugyan a befektetők hamar elfelejtik, de hamarosan újabb leminősítések várhatók, újabb csontvázak hullanak majd ki a szekrényből – tette hozzá az elemző.
k_fn9_cikk_banner
A befektetők, ha a nagy államadósság miatt sérülékeny országról hallanak – ilyen Görögország – akkor könnyen eszükbe bal_fn8_cikk_kapcsjut Magyarország - mondta az FN.hu kérdésére Török Zoltán, a Raiffaisen makroelemezője. Az elemző megjegyezte: Magyarország leminősítését nem várja, de a további felminősítéseket késleltetheti, hogy a jövő évi államháztartási hiánycél valószínűleg nem teljesíthető.

Fölzaklatták a megnyugvó kedélyeket

Dubai és Görögország keddi leminősítése nyomán a befektetők kockázatkerülőbbé váltak, s emiatt a forint (mivel a befektetők a kockázatosabb eszközök közé sorolják) még szerda kora délután is a 273-as és 274-es szint környékén ingadozik.

Tavaly, amikor kiderült a hitelminősítőkről, hogy a másodlagos jelzálogpiaci papírok kockázatát tévesen értékelték (amelyek fedezetlensége miatt óriásbankok dőltek be, s kirobbant a globális pénzügyi válság) akadt arra példa, hogy a leminősítésekre egyáltalán nem reagált a piac. Nagyot fordult azonban azóta a világ: Dubai kapcsán a befektetők már éppen kezdtek megnyugodni, ám a dubai állami vállalatok leminősítése – társulva Görögországéval – újra felzaklatta a piacokat.

Megint mozgatják a piacokat

Sok rossz elmondható a hitelminősítőkről, például az is, hogy csak követik az eseményeket, s nem pedig előrejelzik – amint az Dubai kapcsán is megfigyelhető -, ám igazából nincs alternatívájuk – válaszolta az FN.hu felvetéseire Török Zoltán makroelemző. Ezért várható, hogy a jövőben is figyelnek rájuk a befektetők, s piaci hatásaik lesznek a fel-, s leminősítéseiknek. Ennek nem mond ellent, hogy tavaly, a dömpingszerű leminősítéseknek már nem volt piacmozgató hatásuk – tette hozzá.

Hont András úgy vélte: a komolyabb befektetők eddig, s ezután is maguk árazzák be egyénileg a kockázatokat, s nem a hitelminősítőkre támaszkodnak. Akik viszont most is a hitelminősítőkre figyelnek, azok így tettek tavaly is, csak ennek az akkori szétütött, szétesett piacon már nem látszott a hatása, míg a jelenlegi optimista piacon viszont igen – fűzte hozzá.

"Legalább a nagyobb, látványos hibákat"

Mindenesetre a befektetők által iránytűként, netán világítótoronyként használt hitelminősítők viselt dolgairól érdemes tájékozódni ezen az amerikai kormányzati honlapon – böngészni lehet a Fehér Ház bizottsági vizsgálata nyomán föltárt dokumentumok, vallomások között, amelyek rávilágítanak a hitelminősítők és a válság kapcsolatára.

Igen érdekes például a Moody’s igazgatótanácsának címzett prezentáció (pdf file), amely többek közt arról a dilemmáról szól, hogy egyrészt fönn kellene tartani a piaci részesedést, másrészt meg kellene őrizni a minősítés színvonalát, vagy – teszi hozzá zárójelben a javaslat – legalább el kellene kerülni a nagyobb, látványos hibákat.

Bár a zárójeles célkitűzés nem mondható túl ambiciózusnak, a hitelminősítőknek – mint azt a kirobbant válság következményei mutatják - ezt sem sikerült megvalósítani.