Máshol, másokkal?

Megszólal a sukorói befektető
Figyelő
2009-11-30 21:39
Továbbra is a Közép-dunántúli Régióban tervezik megvalósítani a King’ s City projektet a KC Bidding Kft. mögött álló befektetők, akiknek egyik képviselője nyilatkozott a Figyelőnek. A koncessziós szerződés értelmében 2011 januárjáig kell az ingatlanok jogszerű birtoklását igazolniuk, s a hatósági engedélyeket beszerezniük.
Kitartóan nyomoz a magyar média a titokzatos Joav Blum izraeli-magyar állampolgár után. Ki ő, s valóban abban a pókháló szőtte, lerobbant viskóban lakik-e Sukorón, a Kis utca 5. szám alatt, amit feltüntettek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-vel kötött ingatlancsere-szerződésben? Ám közben a cégbíróság lényeges módosítást jegyzett be a sukorói kaszinóvárosra koncessziós jogot szerző KC Bidding Kft. irányítói szerkezetében: 2009. március 11-étől már nem Joav Blum az ügyvezető, hanem Paul Dallas Benkley. Így válik érthetővé a Népszabadságnak a nyár elején fotó nélkül adott Blum-nyilatkozat következő mondata: „Nem én vagyok a beruházás kulcsfigurája.” Valóban, már nem ő.

Az eredetileg kiszemelt helyszín. Odébbállnak. Fotó: MTI

JOAV BLUM KISZÁLLT. Folyhatnak körülötte a pereskedések, a bíróság érvénytelenítheti a közte és az MNV Zrt. közötti szerződést a földterületek cseréjéről, elmarasztalhatják azért, hogy közokirat-hamisítást követett el, mert nem a kontraktusban feltüntetett sukorói cím az állandó lakhelye, de az üdülőkomplexum jövőjét illetően mindez érdektelen. (Blum egyébként – a befektetőkhöz közelálló forrásaink szerint – jogi úton kívánt elégtételt venni az őt ért támadások miatt, jó hírnév megsértése címén.) Közben pedig már az invesztorok azt mérlegelik, ha nem Sukoró, akkor milyen más helyszín jöhet szóba.

A KC Bidding Kft. augusztus 14-én nyerte el a majdani üdülőkomplexumra vonatkozó jogot, s az erre vonatkozó szerződést a Pénzügyminisztériummal (PM) 2009. október 9-én kötötte meg. Úgy tűnik, a tárca eleve számolt a koncessziós pályázat kiírásakor azzal, hogy a velencei-tavi 70 hektáros ingatlan mégsem kerül a befektetők tulajdonába – a pályázat meghirdetésekor, 2009 februárjában ugyanis már javában folytak a támadások. Ezért a tendert nem pusztán Sukoróra, hanem a Közép-dunántúli Régióra írták ki. A beruházás megvalósítására az októberben aláírt koncessziós szerződés 133 lehetséges helyszínt említ. A Figyelő úgy értesült, csak
Fejér megyében eddig 28 település polgármestere nyilatkozott úgy, boldogan helyt adnának a beruházásnak. Lesz tehát miből válogatni.

Kaszinóváros-kronológia

2007. MÁJUS
● Joav Blum földterületeket vásárolt 100 millió forint értékben Albertirsán és Pilis térségében (megjegyzendő: az ingatlanokat ügyészi óvásra 2009 májusában a monori földhivatal törölte Joav Blum nevéről, ami kihat a későbi telekcserére. Blum ez ellen fellebbezett).

2007 VÉGE
● Kiderült, hogy az M4-es nyomvonala éppen ott halad, ahol Joav Blum telkei fekszenek.

2008. MÁJUS 26.
 ● Miután Blum felajánlotta gyümölcsöseit a sukorói vízparti 70 hektárért cserébe, egyeztetések kezdődtek. Az egyik, május végi megbeszélésről szóló feljegyzés szerint Gyurcsány Ferenc volt kormányfő arra tett ígéretet a befektetőknek, hogy „minden rendben lesz”.

2008. JÚLIUS 30.
● A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és az akkor még Blum nevével fémjelzett King’ s City befektetői csoport között létrejött az ingatlancsere-szerződés. Ezt az tette lehetővé, hogy 2007-ben a parlamenti többség módosította a vagyontörvényt, aminek alapján az MNV versenyeztetés nélkül bonyolíthat le ingatlancserét. (Augusztus elsejétől életbe lépett az új, szigorú földtörvény, amely szerint már nem kerülhetett volna sor versenyeztetés nélkül a cserére.) Blum tulajdonjogát még aznap bejegyezték a délután 3 óráig nyitva tartó földhivatalban.

2009. FEBRUÁR 10.
● Veres János pénzügyminiszter kiírta a Közép-dunántúli Régió területére a koncessziós pályázatot első kategóriás játékkaszinó üzemeltetésére, amelyre egyetlen ajánlat érkezett, a KC Bidding Kft.-é.

2009. ÁPRILIS ELEJE
● A Gyurcsány Ferenc vezette kormány, egyik utolsó intézkedéseként, kiemelt beruházássá nyilvánította a King’s City projektet. Akkoriban a Központi Nyomozó Főügyészség már hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt nyomozást folytatott az ügyben.

2009. JÚNIUS
● Bajnai Gordon minisz¬terelnök belső vizsgálatot kezdeményezett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő
Zrt.-nél.

2009. AUGUSZTUS 14.
● Kihirdették a koncessziós pályázat eredményét: a győztes az amerikai érdekeltségű KC Bidding Kft. lett.

2009. SZEPTEMBER 2.
● Az Állami Számvevőszék nyilvánosságra hozta az MNV Zrt. 2008-as tevékenységére vonatkozó vizsgálati jelentését. Az abban foglaltak szerint a sukorói telekügylet szabálytalan volt, ezért semmisnek kell tekinteni.

2009. OKTÓBER 9.
● A PM és a KC Bidding megkötötte a koncessziós szerződést. Ennek egyik mellékletét üzleti titokra való hivatkozással azóta sem hozták nyilvánosságra.



CÉLKERESZTBEN. A befektetőkhöz közelálló, névtelenséget kérő forrásaink szerint a KC Bidding tulajdonosai először nem értették, miért került kereszttűzbe a projekt: egy 1 milliárd eurós volumenű, milliárdos turisztikai bevételeket termelő fejlesztést a világon mindenütt tárt karokkal fogadnának. „Nem atomtemetőt készülnek ide telepíteni, hanem nemzetgazdaságilag igen komoly hasznot hajtó üdülővárost” – hangzott az érv. Ám a Központi Nyomozó Főügyészség 2009 áprilisa óta nyomoz hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt a sukorói telekcsere ügyében. Ügyészségi szakértők szerint legkevesebb 600 millió forint kár érte az államot. Joav Blum ellen közokirat-hamisítás vádjával már bírósági szakaszban van az eljárás. A Lehet Más a Politika pedig feljelentette Gyurcsány Ferenc volt kormányfőt, mert szerintük a kormány jogellenesen, a befektetők érdekeihez alakította a jogszabályokat.

<#zaras_figyelo#>Bajnai Gordon jelenlegi miniszterelnök sokáig azt hangsúlyozta, ha egy projekt 3 ezer munkahely létrejöttével kecsegtet, több mint 1 milliárd dollár befektetést ígér, és sok százezer turistát hoz Magyarországra, akkor a kormánynak azt támogatnia kell. A hidegzuhany az Állami Számvevőszék szeptemberi jelentése volt, amely szerint számos törvénytelenség fedezhető fel a jogügyletben, ezért a szerződést semmisnek kell tekinteni. Szeptemberben Szollár Domokos kormányszóvivő már úgy fogalmazott: a kormány látja az aggályokat és a felmerülő kérdéseket, de megvárja a vizsgálatok lezárását, mielőtt döntene. „Oktondiság lenne most visszavonni a kiemelt projekt státust, mert ezt később is meg lehet tenni” – hangsúlyozta.

Fred H. Langhammer. „Úgy gondoljuk, a következő magyar kormány, miután megvizsgálja a befektetés előnyeit a jövőre nézve, támogatni fogja a projektet”.

A kabinet egyedi döntéssel mintegy 2,6 milliárd forinttal támogatja a kiemelt állami beruházások listáján szereplő King’s City projektet. Ezt a Fidesz azonnal töröltetné. Az ellenzéki párt azt is kezdeményezte, hogy parlamenti vizsgálóbizottság tárja fel a történteket. A grémium a következő hetekben kezdi meg munkáját, 4 szocialista és 2 fideszes politikussal. Forrásaink szerint a kormány és a PM is azzal kalkulál, hogy a sukorói helyszín már aligha jöhet szóba, viszont 2011-ig van elég idő az új földterület és a szükséges engedélyek megszerzésére.
Erre helyezte a hangsúlyt a Figyelőnek nyilatkozó Fred H. Langhammer, a KC Bidding Kft. főtulajdonosának számító Vigotop Ltd. egyik képviselője is, aki szerint az ügyészségi vizsgálatok nem a tervezett projekt, hanem „csupán” a helyszínnek szánt földterület tulajdonosával kapcsolatban indultak. Válaszaiból kitűnt, hogy a befektetők a beruházás nemzetgazdasági értékeit igyekeznek az elkövetkező hetekben a nyilvánosság előtt bemutatni. „Egy, a King’s Cityhez hasonló, vonzó üdülőkomplexum a turizmus fellendüléséhez nemcsak regionális, hanem országos szinten is hozzájárul. Ez üzleti lehetőség a helyi és országos vállalatoknak, másrészt bevétel hoz a helyi önkormányzatoknak és az államnak is” – hangoztatta Langhammer. Kiemelte, ha szükséges, akkor más helyszínen valósul meg a beruházás, e pillanatban azonban nem gondolkoznak azon, hogy kivonuljanak Magyarországról. „Van időnk, a helyszínt 2011. január elsejéig kell kiválasztani, s az eredeti időpontokkal számolunk, azaz azzal, hogy a King ’ s City 2014 kezdetén nyitja meg a kapuit” – erősítette meg értesülésünket.

A King’s City projekt

BERUHÁZÁSI DIMENZIÓK
● Nem pusztán kaszinóváros épülne, hanem komplex szórakoztató, üdülő- és rekreációs központként, szállodákkal, aquaparkkal, gyógyfürdővel, lovagló-, korcsolya- és golfpályával, botanikus kerttel
● Az üzleti tervben évi 1 millió látogatót irányoztak elő
● A tervek szerint a 275 milliárd forint értékű elképzelés megvalósítását 2010 harmadik negyedévében kellene elkezdeni, s leg¬később 2014 januárjáig üzembe helyezni
● Ha a befektető hibájából hiúsul meg az átadás, 900 millió forint kötbért köteles fizetni, ugyanígy ha 2014-ig időközben megszűnik valamilyen jogosultsága. Ha pedig a játékkaszinó üzembe helyezése késik, azaz nem időre valósul meg a beruházás, akkor minden egyes nap késedelem után 2,47 millió forintot kell fizetnie.
● A koncessziós szerződés 20 évre szól, s egy alkalommal pályázat nélkül
10 évre meghosszabbítható
● A koncessziós díj évi 936 millió forint, ezt az összeget évente az árindexszel emelik

TULAJDONOSI VISZONYOK
● A beruházó KC Bidding Kft. mögött 75 százalékban a ciprusi tulajdonú Vigotop Ltd. áll
● A Vigotop Ltd. képviselői Ronald S. Lauder magyar származású amerikai üzletember (az Estée Lauder Group igazgatója, a Central European Media Enterprises Ltd. elnöke és legnagyobb részvényese), valamint Fred H. Langhammer (az Estée Lauder Group korábbi vezérigazgatója, a Walt Disney Company igazgatósági tagja)
● A Vigotop Ltd. ügyvezetője az a Paul Dallas Benkley, akit 2009 márciusában a KC Bidding Kft. ügyvezetőjeként jegyzett be a cégbíróság
● A KC Bidding Kft. kisebbségi tulajdonosa egy cseh cég, az American Chance Casinos, amely a cseh–német határ közelében kaszinókat üzemeltet



Langhammer nyilvánvalóvá tette: ők is tudják, hogy egy ilyen volumenű befektetés nem képzelhető el az adott ország mindenkori kormányának támogatása nélkül, ezért a Fidesz illetékeseivel is tárgyalni kívánnak a projekt nemzetgazdasági hasznosságáról. „Úgy gondoljuk, a következő magyar kormány, miután megvizsgálja a befektetés előnyeit a jövőre nézve, támogatni fogja a projektet” – fogalmazott optimistán. A szerződésben szereplő, az állam részéről esetleg fizetendő kártérítésről azonban üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkozott. „Annál is inkább nehéz ezt megbecsülni, mert minden mozog. Nyilvánvalóan változik az üzleti terv, s a bevétel akkor, ha nem Sukorón, hanem más közép-dunántúli településen, s nem az eredeti tartalommal valósul meg a beruházás” – mondták a befektetőhöz közeli forrásaink.

BETEMETIK. Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) igazgatója a kezdetektől figyelemmel kíséri a projekt előkészítését. Ő úgy véli, a jogilag egyedül helyes megoldás az lenne, ha az állam azonnal felmondaná a kontraktust, s pereskedjen a befektető. Ehelyett azonban szerinte az MNV Zrt. időhúzásra játszik azzal, hogy a PM utasítására bíróságon kezdeményezte a földcsere semmissé nyilvánítását a múlt héten. Ez nyilvánvalóan éveket vesz igénybe. Budai szerint kisakkozható, hogy hamarosan lesznek gyanúsítottak. Mindazok felelőssége felmerül, akik valamilyen módon közreműködtek a szabálytalan földügylet végrehajtásában. A 70,1 hektáros sukorói ingatlant 1 milliárd 84 millió forintra értékelte az MNV Zrt. külső szakértője, a Joav Blum tulajdonában álló, összesen 182,9 hektárnyi albertirsai-pilisi ingatlanokat pedig 787,4 millióra (noha azokat Budai szerint Blum egy évvel korábban 100 millió forintért vette). Ennek alapján Blumnak a szerződés szerint 296,6 millió forint különbözetet kellett fizetnie. Fejér megyei ingatlanszakértők utánaszámoltak, mennyiért számította be az állam a velencei parti földterületet négyzetméterenként, s 1,14 ezer forint jött ki. Sukorón ehhez képest a zártkerteket 3 ezer forint körüli négyzetméteráron adják, míg az építési telkeket 9–10 ezer forinton.

A Fidesz köreiből lapunk úgy értesült, hogy nem pártolják a King’s City beruházást, legalábbis a Velencei-tónál nem. Balsai István volt igazságügyi miniszter, a Fidesz elnöki kabinetjének jogi igazgatója néhány hete a sukorói evezős pályánál kijelentette: „ez az a helyszín, ahol nem lesz kaszinó”. A párt arról nem nyilatkozott, hogy egy esetleges új helyszínt is megvétóznak-e.