Multivilág miniben

Gyorsan nő a győri Atrecto
Figyelő
2012-03-13 15:07
Multiknál szerzett tapasztalataikat saját szoftvercégükben kezdték kamatoztatni az Atrecto Kft. tulajdonosai. A cég kockázati tőkét szerezve készül a világpiac bevételére.
Fél életét az autópályán töltötte évekig a Győrben lakó, ám Budapesten dolgozó Kiss Gergely. Hiába érezte jól magát a vállalatirányítási rendszereiről ismert SAP Labs Hungary projektvezető szoftvermérnökeként, az ingázás és a szaporodó külföldi munkák olyan megterhelővé váltak, hogy 31 évesen úgy döntött, kiszáll a jól fizetett mókuskerékből.

Kiss Gergely, az Atrecto tulajdonos-vezetője. Kiszállt a mókuskerékből.
Fotó: Bánkuti András

Két győri barátjával, Bognár Kálmánnal és az SAP-nál is kollégaként dolgozó Birtha Ákossal azon tanakodtak, hogy a közösségi hálós vagy az okostelefonos világ felé mozduljanak-e el. Kiss Gergely az elsők között volt, akik Magyarországon Android operációs rendszerrel ellátott csúcskategóriás okostelefont használtak, a választásban ez a kötődés végül döntő érv lett. A három fiatal tehát mobilos szoftverfejlesztésbe tolta be az évek alatt félretett megtakarítását, és megalapította az Atrecto Kft.-t. A cég a minap 220 millió forintos tőkeinjekciót kapott a Biggeorge’s NV Equity kockázatitőke-befektetőtől, az uniós források elosztására szolgáló Jeremie tőkeprogramban részt vevő társaságtól. Zsembery Levente, a BNV Equity alapkezelő vezetője felidézi: „Az első találkozáskor nem is értettem, milyen szoftverfejlesztésekről beszél ez az agilis fiatal srác, csak azt láttam, nagyon meggyőző a fellépése.”<#zaras_figyelo#>

Hasonló mobilos alkalmazásokat Magyarországon immár mintegy kétszáz cég, kollégiumi társulás vagy magánember fejleszt, ekkora csatazajban nem könnyű felkelteni a befektetői érdeklődést. Az eredetileg nyolcfős győri csapatnál azonban előnyt látott a befektető abban, hogy alapítói többévi, nemzetközi cégeknél szerzett vezetői tapasztalattal rendelkeznek. Tudják, milyen minőséget vár el egy komoly ügyfél, hogyan kell egy-egy projektet menedzselni vagy az innovációt fenntartani, ugyanakkor a saját világmegváltó ötleteik megvalósításának is esélyt tudnak adni.

A telefon gyorsulásmérőjének adataira támaszkodva például olyan alkalmazást fejlesztettek, amellyel a telefont kézben tartva kell tornagyakorlatokat végezni. A 5 Minutes Break névre hallgató szoftver fejlesztésében a győri Széchenyi István Egyetem Tudásmenedzsment Központja is a segítségükre volt. A nagy reményű alkalmazás világpiacra viteléhez azonban biztos üzleti alapra van szükség, ezt a hátteret Kiss Gergelyék a nagyvállalatok számára fejlesztett egyedi okostelefonos applikációkból tervezik biztosítani. Ügyfeleik között van már a Vodafone, a győri Audi, a Magyar Vöröskereszt, a Siemens PSE és újabban a Biggeorge’s-csoportba tartozó Otthon Centrum is.

A nagy cégeknél szerzett tapasztalataikat következetesen végigviszik az időközben zrt.-vé alakult Atrecto vállalatépítésében is. Nem spórolnak, ha projektmenedzsment-folyamatot kell bevezetniük, odafigyelnek a munkatársak oktatására, precíz és átlátható gazdálkodást folytatnak. A vállalati igények egyelőre erősek, és a saját alkalmazások világpiaci bevezetésének a tervei is határozottak. A kezdeti nyolc alkalmazott mellé a BNV befektetése teremtette forrásból további 21 főt vettek fel az elmúlt hetekben, hogy a technikai tudáson túl grafikai, marketing- és üzleti csapat is segítse a munkájukat. Mivel az alapítók előadásokat tartanak programozásból a győri egyetemen, a hallgatók közül ki tudják választani a saját szemszögükből a legtehetségesebbnek ígérkező fiatalokat, ez lett mára a munkaerő-felvétel legfőbb forrása.