Névhasználati vitába bonyolódott Matyi Dezsővel, az Alexandra kiadó tulajdonosával Mathiász Gábor, a szőlőnemesítő és borász Mathiász János dédunokája.
Vadonatúj márkára lett figyelmes egy könyvesbolt kirakatában Mathiász Gábor, a nemzetközi hírű borász-nemesítő Mathiász János dédunokája. A Matias logó egy új bormárkára utalt, amelyet az Alexandra kiadó tulajdonosa, Matyi Dezső hozott létre. Mathiászt meglepte az elnevezés, mert egy évtizedre előre több változatban is levédette a családnevét. Korábban tárgyalt is róla Matyi Dezsővel, s nem járult hozzá a használathoz. Akkor, úgy gondolta, nincs teendője, óvja őt a védjegyoltalom. Mégis megjelent az azonos csengésű márka.
A Magyar Szabadalmi Hivatalban meglepetésére azt közölték, hogy eljárást indíthat a Matias védjegy törlésére, vagy jogi úton rendezheti a vitát a másik féllel. E nevet ugyanis Matyi levédte. A védjegy bejegyzése ellen korábban lehetett volna tiltakozni, de a határidő lejárt.
Mathiász János. Nevéből védjegy lett. Fotó: MTI
„Nem Mathiász János neve motivált a Matias borászat létrehozásában. Nekem ez a nevem” – állítja ezzel szemben Matyi Dezső. A Matyi becézett formája a Mátyásnak, amely latinul Matias. A könyvkereskedő-borász szerint nincs is semmilyen védjegyjogi vita. A másfél éve indított Matias borászat Pécsett, Szekszárdon, Tokaj-Hegyalján és Villányban összesen 110 hektáron érlelt szőlőből 25 féle bort készít, évi félmillió palacknyi mennyiségben. Azt Matyi Dezső is megerősíti, hogy találkozott ellenlábasával, aki szerinte nem a könyvesbolt kirakatából, hanem két évvel ezelőtt az újságokból értesült arról, hogy az említett márkanéven borászatot hoz létre. „Elég agresszívan közölte, hogy a Mathiász névhez kapcsolódó minden elnevezés az ő tulajdona” – idézi fel. Azóta nem beszéltek.
„Matyi Dezsőnek a Matias megjelölésre lajstromozott védjegye van, és ez későbbi, mint a Mathiász Gábor részére lajstromozott Mathiász védjegy” – erősíti meg Csiky Péter, a Magyar Szabadalmi Hivatal főosztályvezetője. A korábbi védjegy jogosultjának időben fel kellett volna szólalni az általa összetéveszthetőségig hasonlónak minősített megjelölés védjegy-engedélyezési eljárásában, de ezt elmulasztotta. A hivatal tehát lajstromozta a Matias védjegyet. Mathiász szerint viszont a helyzet elő sem fordulhatott volna, ha a hivatal teljesíti a feladatait.
Borcímke. Túlságosan hasonlít?
A védjegy komoly üzleti érték, mégis viszonylag ritka a vita. Csiky Péter szerint az évi 4–5 ezer bejegyzési kérelemmel kapcsolatban alig 1–2 százalékban szólalnak fel a korábbi jogok birtokosai, többek között a védjegyek tulajdonosai. Mégis érdemes résen lenni, mert az EU-csatlakozással változtak a szabályok. A Magyar Szabadalmi Hivatal 2004 májusa előtt minden – lajstromozást gátló – okot megvizsgált a védjegy-bejelentési eljárásokban, azt is, hogy a bejelentett megjelölés nem ütközik-e valamely korábbi védjegy oltalmába. A csatlakozás után a védjegyjogosultak felelősségévé és jogává vált, hogy az újonnan bejelentett védjegyek engedélyezési eljárásait nyomon kövessék, és a bejelentések meghirdetését követő 3 hónapon belül felszólaljanak a hivatalnál, ha mások a jogaikat sértő védjegyet akarnak bejegyeztetni.
Sorsdöntő a 3 hónapos határidő, mert lejártával a védjegytörlési eljárásoknál a kérelmezőnek kell bizonyítania, hogy a későbbi védjegyet például rosszhiszeműen jelentették be, vagy az összetéveszthetőségig hasonló a korábbihoz. Végül a hivatal dönt, hogy törli-e vagy sem a megtámadott védjegyet. A procedúra sokba kerül, mert a panaszosnak érdemes iparjogvédelmi ügyvédi irodához fordulni, s az ilyen ügyek hosszas jogi eljárásba szoktak torkollni. Ritka, hogy megegyezzenek a felek.
„Háború lesz” – ígéri Mathiász Gábor. Hosszú évek munkájával megalakult az Országos Mathiász Munkabizottság, a Mathiász Munkacsoport, működik e néven borlovagrend, szakközépiskola, van díj és alapítvány. Ezekre Mathiász Gábor szerint káros a másik logó megjelenése, ami ellen fel kíván lépni. „Állok elébe” – üzeni Matyi, akinek esze ágában sincs változtatni.