Jön az uniós mezőgazdasági támogatási rendszer

Figyelő
2009-07-29 15:34
Magyarországon jövőre bevezetik az egységes mezőgazdasági támogatási rendszert, az SPS-t, erről szerdai ülésén döntött a kabinet - közölte Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerdán a kormányülést követő tájékoztatón.
A részleteket ismertetve az agrártárca vezetője elmondta: a döntésről szóló értesítést csütörtökön vagy pénteken küldik el Brüsszelbe, az unió illetékeseinek.

Amennyiben az Alkotmánybíróság alapvető kifogásokat fogalmazna meg a bevezetést lehetővé tévő törvénnyel kapcsolatban - vagyis azt nem lehetne módosítani - akkor Magyarország visszaléphet a most alkalmazott agrártámogatási rendszerbe - mondta a miniszter.

Az Országgyűlés a múlt év őszén fogadta el a jogszabályt, amelyet a köztársasági elnök normakontrollt kérve az AB-hez utalt - emlékeztetett Gráf József.

bal_fn9_cikk_kapcs Azzal, hogy a kormány bejelentette az egységes mezőgazdasági támogatási rendszerre (SPS) történő átállást, nem tartották tiszteletben Sólyom László államfő döntését, és "megkérdőjelezték az Alkotmánybíróság függetlenségét" is, hiszen még nem ismerik a testület álláspontját az ügyben - mondta szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján Jakab István, a Magosz elnöke.

A Fidesz képviselője hozzátette, pártja megítélése szerint ez a lépés súlyosan sérti a jogbiztonság és jogállamiság elvét.
Jakab István véleménye szerint a kormány érvelésével szemben az SPS-rendszer nem igazságos, hanem éppen hogy a legigazságtalanabb rendszer, mert egyetlen esztendőhöz, a 2006. évi bázishoz köti a támogatások nagyságrendjét.
A rendszer bevezetését indokolatlannak, ésszerűtlenek és költségesnek nevezte.

Azt mondta, az átállás több milliárd forintba kerül, ráadásul bizonytalan, mert nincs kész a hozzá való informatikai és intézményrendszer. Közölte, hogy a rendszer alattomos, mert a következő kormány számára úgy határoz meg feladatokat, hogy a jelenleg hatalmon lévők klientúráját finanszírozza, mert semmi másról nem szól”, minthogy másfél millió hektár osztatlan közös tulajdonban, illetve közel egymillió hektár állami tulajdonban lévő termőföld használatának a jogát megszerezzék.

Kijelentette, hogy a bevezetéssel a jelenlegi torz birtokrendszer állandósul, ami a vidék tönkretételét okozza. Közölte, hogy kettős földár és földbérleti rendszer alakul ki annak alapján, hogy mely területhez jár támogatás és melyikhez nem.