A krónikus hepatitis C vírus kezelésének új útjai

Medicina, a Figyelő szakmai melléklete
Figyelő
2012-02-21 10:31
Megközelítőleg 170 millió főre becsülik a hepatitis C vírussal (HCV) tartósan fertőzöttek körét a világon, hazánkban 40-50 ezerre tehető ez a szám. A fertőzés sajátossága, hogy 70-80 százalékban okoz krónikus betegséget, amelyet csak nehezen lehet gyógyítani. Gyakori a fertőzés miatti májgyulladás, esetleg a májrák (hepatocelluláris carcinoma).
Mindössze az 1980-as évek végén sikerült identifikálni a HCV-t, azt megelőzően a HCV okozta fertőzést nonA/nonB hepatitisnek nevezték, mivel kizárásos alapon diagnosztizálták, a hepatitis A és B vírusfertőzés jelenlétének hiányával. Jelenleg a HCV kimutatása molekuláris biológiai módszerekkel, elsősorban az úgynevezett polimeráz láncreakcióval (PCR) történik a fertőzött egyének szérumából. Igen jelentős volt annak a felismerése, hogy a vér és különböző vérkészítmények elemzésével meggátolható a HCV átvitele egyik egyénből a másikba. Ezen teszt bevezetésével ugyan csökkent a fertőzöttek száma, azonban a HCV sajnálatosan nem csupán vér útján, hanem néhány egyéb, teljességgel még nem tisztázott mechanizmussal is terjedhet. Ennek alapján, bár világszerte többnyire csökken az új HCV-fertőzöttek száma, még mindig igen magas a krónikusan fertőzöttek száma.

A krónikus hepatitisek kezelésében igen jelentős volt az interferon (IFN), majd később az IFN és ribavirin (Rb) kombináció bevezetése, később az úgynevezett pegilált IFN alkalmazása. Ezen kezelésre a fertőzöttek egy része jól reagált, a vírusszám a vérben csökkent, és ez tartósnak is bizonyult. A betegek más része azonban nem reagált a kezelésre. A nem reagáló betegek többsége a HCV 1-es és 4-es genotípusába tartozott.

A HCV vírus. A kórokozó molekuláris módszerekkel kimutatható.

A további kutatások és az újonnan kifejlesztett szerek hatásának megértéséhez elengedhetetlen a vírus szerkezetének és a májsejtekben való szaporodásának rövid áttekintése. A HCV ribonukleinsav (RNS) genetikai anyaggal rendelkező, kicsiny, burokkal bíró, a Flaviviridae családhoz tartozó vírus, amelynek 6 típusa és számos altípusa ismert. Hazánkban a HCV1 genotípus a leggyakoribb. A fertőzés során a HCV a májsejtek felszínén lévő receptorokhoz kötődik (részben ezért is hepatotrop), majd bejutva annak belsejébe, a virális RNS templátként szolgálva, a májsejt fehérjetermelő rendszerét felhasználva letermelteti a számára szükséges fehérjéket, valamint virális RNS-t. Ezen fehérjék egy része strukturális, azaz beépül az új vírusrészecskékbe (mag és burokfehérjék). Más részük nem strukturális, ezek olyan enzimtulajdonságú fehérjék, amelyek az előbbi fehérjék és virális RNS termelését, illetve a vírusrészecske „összeszerelését” és kijutását a sejtből teszik lehetővé. Ezen enzimtulajdonságú fehérjék között vannak fehérjehasítók (proteázok), valamint az RNS replikációt szabályzó polimerázok.<#zaras_figyelo#>

A fenti vírusszaporodás megértése után vált lehetővé a kutatók számára, hogy olyan vírusgátló szerekkel próbálkozzanak, amelyek a vírus egyes szerkezeti elemei, enzimfehérjéi (enzimgátlók) ellen irányulnak, azt tekintik célpontnak. A próbálkozások más része a gazdasejt rendszerét, például a vírusreceptorokat célozta meg. Úgy fogalmazhatjuk meg, hogy a vírusszaporodás minden egyes lépcsője, kezdve a vírus sejthez való kötődésétől a sejtből való kijutásig, gyógyszercélpont lehet.

Ezen, a vírus szaporodásának egyes szakaszait célzó drogokat direkt ható antivirális szereknek (direct acting antivirals – DAA) nevezzük, közülük némelyik már túl van a kipróbálás szakaszán, klinikai tanulmányokban hatásosnak bizonyult, így gyógyszerként fogadható el.

Az adatok megtekintéséhez kattintson!

A jelenleg leginkább bizonyított hatású szereket már a világ számos országában, köztük hazánkban is törzskönyvezték, és bevonultak a krónikus HCV-fertőzésben szenvedő betegek kezelésének eszköztárába.

Melyek ezek a legjelentősebb DAA-szerek?
Proteáz inhibitorok: elsősorban az úgynevezett NS3/NS4a (nem strukturális protein) szerin proteáz gátlók. Ezek közül a boceprevir és a telaprevir már elfogadásra került az EU-ban és az Egyesült Államokban. Számos egyéb szer fázis III., illetve fázis II. vizsgálati szakaszban van.

Nukleozid/nukleotid analógok (polimerázgátlók): számos szer van fázis II. vizsgálati szakaszban, és pozitív válasz esetén várható bevezetésük a kezelésbe. Egyéb hatású szerek: számos egyéb szer, így a lambda PEG-IFN, receptorgátlók, mikroRNS-gátlók vannak kipróbálás alatt.

Mindezen újabb, cézott terápiát nyújtó, direkt vírusgátló szerekkel való kezelés nem jelenti azt, hogy a hagyományos PEG-IFN plusz ribavirin kezelésnek vége. Számos vizsgálat a fenti szereket kombinálja, így növelve a kezelés hatékonyságát, csökkentve az egyes szerek dózisát és mellékhatásait. Remélhetjük, hogy ezen új gyógyszerek, amelyek kifejlesztésének alapja a HCV vírus szerkezetének megismerése és a vírusszaporodás folyamatának megértése, újabb szakaszt nyitottak a HCV-fertőzött betegek kezelésében és gyógyulásában.
A szerző egyetemi tanár, akadémikus

Nem csökkent a fertőzöttség
Több mint húsz évvel ezelőtt, amikor sikerült azonosítani a C-típusú krónikus hepatitist okozó vírust, kimutatni terjedési módját és röviddel ezután a más terápiás területen már bizonyított interferonkezelést e vírus ellen bevetni, megállt az új fertőzések addig meredeken emelkedő száma. De csoda nem történt ezen a területen, mert bár Magyarországon is bevezették 1992-től a véradók módszeres szűrését, a kismértékben, egyéb módon kialakult fertőzések száma nem csökkent. S bár az interferonkezelés hatékonynak bizonyult a vírus leküzdésére, az eleinte önmagában, egy éven át alkalmazott kezelés a betegek mindössze 7-11 százalékánál eredményezett tartós vírusmentességet.

Az elmúlt két évtized során az immunrendszer védekező mechanizmusának serkentésén alapuló terápia finomításával sikerült feljebb tornászni valamelyest az eredményes kezelésben részesültek számát. Az interferon szerkezetének kémiai módosítása, illetve az interferon mellé adott gyógyszer, a ribavirin bevezetése volt az a tényező, amely napjainkra lehetővé tette a betegek körülbelül 40–50 százalékánál a vírusmentesség elérését.

A hepatitis C vírus szervezetbe jutását követően a fertőzöttek mindösszesen 15-20 százaléka képes saját immunrendszerének segítségével leküzdeni a vírust. Körülbelül 80 százalékban a fertőzés krónikussá válik, májzsugorhoz vezet. A máj fokozatos kötőszövetesedése (fibrózis) következtében lecsökken a feladatukat ellátni képes májsejtek száma, e funkciókiesés önmagában is életet veszélyeztető lehet (például véralvadási faktorok csökkent termelése). De nemcsak a máj, hanem más szervek működése is károsodik. Életveszélyes szövődmény lehet egyebek közt a nyelőcső vénás rendszerének tágulatából meginduló, nehezen csillapítható, nagymértékű vérzés. A májzsugor hosszú távú szövődménye a májrák is. Hosszú távú megfigyelésekkel jelentős különbségeket lehetett kimutatni a kezelésben részesült, tartós vírusmentességet elérő betegekben, illetve a nem, vagy eredménytelenül kezelt betegekben kialakuló szövődményeket tekintve. A cirrhotikus állapotban kezelésben részesült betegek közül tartós vírusmentesség esetén 2 százalékban figyelték meg a májrák kialakulását, míg a nem gyógyult betegekben 22 százalékban.

A két évtized folyamán finomra hangolt kezelés 2012-re fontos lépcsőfokhoz ért. Az immunrendszer védekező mechanizmusát serkentő terápia mellé adott, tudatos gyógyszerfejlesztéssel megalkotott, új hatásmechanizmusú, közvetlenül a vírus ellen ható készítmények bevezetése közel megduplázza a gyógyulás esélyét. A HCV szaporodását közvetlenül gátló két készítmény, a boceprevir és a telaprevir törzskönyvezése sok betegnek, különösen az eddig sikertelenül kezelt betegek részére ad új reményt. Ezzel a betegek részére adott sikeres kimenetelű kezelés esélye számottevően fog növekedni még az előrehaladott fibrózis állapotában szenvedőknek is.