Százötven év börtön

A szerk.
Figyelő
2009-06-30 20:07
vár Bernie Madoff pénzügyi befektetőre, amiért az Egyesült Államok történetének legnagyobb befektetési csalását kitervelve és végrehajtva 65 milliárd dollártól szabadította meg az ügyfeleit.
Ez a 150 esztendő volt a kiszabható maximum, tekintettel az ellene felhozott 11 vádpontra.

A 71 éves Madoff – akinek 10 napja van, hogy fellebbezzen – még az ítélethirdetés előtt bocsánatot kért a „hatalmas szenvedésért és fájdalomért”, amelyet okozott. Elismerte, hogy már az 1990-es évektől kezdve élt a pilótajáték módszerével, azaz a régi befektetőknek a később lépre csaltak pénzéből fizetett nyereséget, nem pedig valódi profitból. Amikor pedig a pénzügyi válság hatására Madoff nem tudta tovább fenntartani a látszatot, több ezer ember bukta el a befektetett pénzét, sokszor egy élet megtakarításait.

Az amerikai pénzügyi felügyelet munkatársai nyolcszor vizsgálódtak Madoffnál az elmúlt másfél évtizedben – eredménytelenül. Még ha az ő bűnügye nem is mosható össze a pénzügyi válságban a felszínre bukott, sokszor hasonlóan kalandor, mindazonáltal legális befektetői módszereivel, az eset újra ráirányította a figyelmet arra, milyen fontos szerepe van a piaci ellenőrzésnek. Ezért is aggasztó, hogy a globális válság csitulásának első jelei hatására világszerte máris sokkal kevésbé szigorú pénzügyi felügyeleti reformok vannak napirenden, mint amilyeneket a piac pánikba esett szereplői alig néhány hónapja a bankcsődök és tőzsdei leolvadás közepette maguk is sürgettek.

Innen, a következmények nélküli Magyarországról nézve akad még egy tanulság. Madoff alig fél éve, 2008. december 10-én ismerte el fiainak, hogy valójában az egész üzletük csalásra épül. Már másnap letartóztatták, és vádat emeltek ellene, majd június 29-én kihirdették a 150 év letöltendő börtönbüntetésről szóló ítéletet. Az elmúlt időszak legnagyobb hazai pénzügyi botrányai közül Princz Gábor ellen még 1997-ben indult büntetőeljárás a Postabank-ügyben. Tizenegy év múlva, 2008-ban jogerősen 3,6 millió forint (!) megfizetésére ítélték. Akad persze példa gyorsabb ügymenetre is: a K&H bankhoz kapcsolódó brókerbotrány 2003-ban robbant ki, s a főszereplő, Kulcsár Attila ellen – igaz, csak első fokon – már meg is született a bírói ítélet. Ehhez már „csupán” öt év kellett…