Úri csoki

Új befektetők az édesiparban
Figyelő
2012-02-21 11:16
Miközben egymás után dőlnek be patinás édesipari cégek, új befektetők színrelépésével a tervek szerint az ősszel termelni kezd Úriban egy több száz milliós, zöldmezős beruházással felhúzott csokoládéüzem. A projekt körül azonban rengeteg
a megválaszolatlan kérdés.
Happy Chocolates – nem ismeretlen márka az édesszájúak körében. A Kalifornia és Massachusetts államban élő ínyencek régóta élvezhetik a kézzel készített, akár 100 százalékban cukormentes Happy Chocolates biocsokik zamatát, Susie Norris tulajdonos keze munkáját. De ennek a márkának – a névazonosságon túl – nincs köze az Úriban megépített új gyárhoz. A magyar tulajdonú Happy Chocolates Factory Zrt. másfél hete tette közzé, hogy 1,2 milliárd forintos beruházással édesipari övezetet hozott létre Úriban, részben pályázati forrásból, részben pedig banki finanszírozásból. Már át is adták a 4 ezer négyzetméteres üzemcsarnokot, az 1000 négyzetméteres irodaházat, valamint a 240 négyzetméteres inkubátorházat. Utóbbiban a csokoládégyártáshoz szükséges kutatás-fejlesztést végzik majd. Júniusra készül el a 3-4 ezer négyzetméteres logisztikai bázis, és a tervekben egy csokoládémúzeum is szerepel.

Csokigyártás Svájcban. Hosszabb távon a határokon túl is hódítana a Happy Chocolates. Fotó: Reuters

A csokoládéüzem legkésőbb ősszel beindul – állítják az illetékesek. Voltak már optimistábbak is, egy tavaly júniusban kiadott közlemény ugyanis erre a télre – azaz az éppen múlófélben lévő évszakra – ígérte a gyártás megkezdését. Igaz, azt a közleményt még az uniós pályázatokon nyertes Happy Company Kft. adta ki, mint a csokoládégyár tulajdonosa, másfél hete viszont Torma Veronika, a Happy Chocolates Factory Zrt. marketing- és kommunikációs igazgatója nyilatkozott a távirati irodának. Nyilatkozott a Figyelőnek is, később azonban megtiltotta, hogy idézzük a cikkünkben az általa elmondottakat. Azt közölte a Figyelővel, hogy amennyiben a megküldött háttéranyagok mennyiségét és tartalmát nem tartjuk elegendőnek, megfelelőnek, mellőzzük a cikk elkészítését. „Ez esetben legnagyobb sajnálatomra most azt kell kérjem, hogy az Úri községben lévő csokoládégyár projekt témában semmilyen sajtóanyag elkészítése ne történjen meg, a hozzájárulásom nélkül semmilyen cikk nem jelenhet meg” – közölte írásban a sok száz milliós támogatással létesült beruházás és az üzem illetékese.

Édes remények
Sokat vár a csokoládégyártól a Pest megyei település, az önkormányzat az üzem területének rendelkezésre bocsátása érdekében módosította a helyi építési szabályzatát is. Szabó Teréz polgármester várja a gyár beindítását, legalább 80–100 helyi lakos részére remél az üzemben munkalehetőséget, de a csokigyár helyi iparűzési adójával Úri ez évi költségvetése még nem számol. A beruházó és az üzemeltető ígérete szerint a helyi képviselőtestületnek a február végi ülésen adnak tájékoztatást az üzem indulásával kapcsolatos kérdésekről.

ÉPÍTŐIPARI HÁTTÉR
A gyárat a jövőben üzemeltető, 2012. január 30-án bejegyzett Happy Chocolates Zrt. mögött többségi tulajdonosként a Happy Gold Kft. áll, ez utóbbi magyar magánszemélyek – Kasza Dóra és Juhász Erzsébet – tulajdonában van. A nagy ívű tervek megvalósítása érdekében pedig állítólag volt szerencsi csokoládégyári szaktekintélyek is dolgoznak.<#zaras_figyelo#>

A Happy Company Kft. a projektgazda, de ennek a cégnek állítólag nem lesz érdemben köze a gyártáshoz. Mivel azonban ez a cég nyert több száz millió forintot a beruházáshoz, érdemes a figyelemre. Saját honlapján a társaság azt írja, hogy jelenleg projektcégként működik, Úri községben ingatlanberuházással és -üzemeltetéssel foglalkozik. A leírás szerint tulajdonosai és az általuk irányított vállalkozások az elmúlt években több ingatlanfejlesztési és üzemeltetési feladatot hajtottak végre, megalakulásuk óta a cégcsoport vállalkozásai folyamatosan nyereségesek. A cégregiszterből is az derül ki, hogy a cég eddig főként valóban építőiparral foglalkozott, többségi tulajdonosa a Kasza Dórával azonos lakcímre bejelentett Kasza József. A jelenleg általa tulajdonolt és vezetett cégeknek az elérhető legfrissebb beszámolók szerint vagy egyáltalán nem volt árbevételük, vagy csak néhány ezer forintra rúgott e mutatójuk. Kiemelkedik a körből a Happy Company Kft., amelynek ugyan 2007 és 2009 között szintén nem keletkezett árbevétele, de 2010-ben már volt 6,4 millió forint forgalma, ám ahhoz 6,3 millió forintos mérleg szerinti veszteség társult. 2009-ben és 2010-ben saját tőkéje negatív volt, utóbbi évben mínusz 25 millió forint.

Az 1997-ben alapított társaság életében 2009 hozott fordulatot, amikor kialakult mai tulajdonosi szerkezete, és ekkor kapott félmilliárd forintot a Közép-magyarországi Operatív Program keretében arra, hogy a tulajdonában lévő úri területen édesipari tematikus ipari övezetet alakítson ki. Ezután a cég 2010-ben további 200 millió forintot kapott – az előzőhöz hasonlóan ezúttal is 50 százalékos támogatásintenzitás mellett – az ipari park telephely- és szolgáltatásfejlesztésére.

A sikerszéria 2011-ben is folytatódott, ekkor 135,5 millió forintot nyert a Happy Company Kft. – 37 százalékos támogatás-intenzitással – termékfejlesztésre, illetve klaszterek támogatására. Merthogy a cég a projekt leírása szerint vezeti az Első Magyar Édesipari Klasztert, amelyről azonban – lapzártánkkor – egyetlen sort sem találtunk.

Ami a Happy Gold Kft.-t illeti, 2010-es árbevétele 3,1 millió forint volt, 91 ezer forintos adózott eredmény mellett. Az interneten fellelhető testületi beszámolók szerint az Úritól nem messze fekvő Dány községet földvásárlási kérelemmel kereste meg, a Nógrád megyei Tolmácson pedig gyárat építene.

LEJTMENETBEN A SZEKTOR
A fejlesztési pénzekről döntők bizalma töretlen az úri projekt sikerében, dacára annak, hogy az iparági környezet közel sem kedvező. Az évi mintegy 79 milliárd forintos hazai csokoládépiacot vezető erős multinacionális csoportok az e termékkört is sújtó népegészségügyi termékadó (chipsadó) és a válság következtében csak radikális létszámcsökkenéssel tudták egyenesbe hozni a gazdálkodásukat. Bár 2011-ben a táblás és a szeletes csokoládék, pralinék piaca mennyiségben alig változott 2010-hez képest, néhány cég így sem tudott talpon maradni. Több korábbi áldozat után legutóbb a Macskanyelvet, a konyakmeggyet, a Ropit, a Zizit is gyártó, milliárdos forgalmú kalocsai Karamell-Snack Kft. pénzügyi egyensúlya billent meg végzetesen, csődvédelembe kellett menekülnie.

Ebben az iparági környezetben a megkérdezett versenytársak csodálkozva figyelik az ismeretlen új szereplő nagy ívű terveit. A szakma borúlátóan kezdte az idei évet is, és bár a válság okozta lelki problémákat a felszabaduló boldogsághormon, az endorfin jóvoltából némileg feledtetni lehet egy-egy falat csokoládéval, alapvetően a fogyasztás stagnálására, csökkenésére számítanak a megkérdezettek. A fogyasztás legfeljebb az olyan időszakokban ugrik meg, mint az év vége, a húsvét vagy a Valentin-nap. A kezdetben a hazai piac meghódítására fókuszáló leendő csokoládégyártónak tehát nagy fegyvertényt kell ahhoz végrehajtania, hogy nagyszabású tervei valóra váljanak.

TITKOS MÁRKANÉV
A leendő csokoládégyár indulásának pontos dátuma állítólag azon múlik, hogyan sikerül az első gépsor április végén, május elején esedékes próbaüzeme. Ha minden simán megy, már a nyár végén, augusztus–szeptemberben megkezdődik a termelés.

Komoly projektről van szó, nem csak egy gépsor érkezik, a tervek szerint összesen 4 vonal ontja majd a fejlesztés végén a csokoládét. A második gépsor érkezését a harmadik negyedévre várják, azon is megindul a termelés az idén, a következő egység pedig jövőre érkezik. Az első gépsoron a fő profil – a termékportfólió csúcsa – a prémium réteges csokoládé lesz, de táblás, töltött csokoládék, pralinék, desszertek, mogyoró- és csokoládékrémek is készülnek majd a tervek szerint, ám azt még nem tudni, milyen márkanéven.

Még el sem indult a termelés, a Happy Chocolates Zrt. máris ambiciózus terveket fogalmazott meg: hosszú távon a hazai piac teljes csokoládéigényének lefedése után a sikeres nemzetközi piaci jelenlét a cél.