Nappali dizájn trend

Lakberendezési trendek
Figyelő
2012-02-14 20:32
Szolid letisztultság és játékos stíluskeveredés jellemzi a legnépszerűbb lakberendezési trendeket. Nemes anyagokkal, formatervezett bútorokkal, a személyes tárgyakat az enteriőrhöz igazítva rendezhetjük be a nappalinkat. Mutatunk hat variációt.
Az art deco
E franciásan kifinomult stílus az 1925-ös párizsi világkiállításon tűnt fel, majd az Egyesült Államokban tett szert óriási népszerűségre, és onnan indult világhódító útjára. A fényűzést, a divatot és az egzotikumot vegyítve vált az építészet, a festészet, a szobrászat, majd a lakberendezés kedvelt kifejezésmódjává. A tündöklő nemesfémek, meleg barna árnyalatok, egzotikus faanyagok, állatszőrök és bőrök használata már a húszas-harmincas évek luxus érzéséhez is kötődött, s modern formájában a mai hírességek és sztárok kedvenc stílusává vált.
Az art deco a csillogásról szól, ami nemcsak a felületeken, de a színekben – mint a pezsgő és az óarany – is megjelenik. „Ez a stílus eleganciát és luxusigényt sugall – mondja Bárdóczky Andrea, az ANDart Stúdió vezetője –, az anyagok a minőségről árulkodnak. Felejtsük el a lenvásznat, itt még a tapéta is selyem, s a falburkolatok színükben és anyagukban is harmonizálnak a függönyökkel és párnákkal.” A hatalmas nappaliban oszlopok emelkednek, a modern kor igényeit a cikkcakk motívumok és a geometrikus formák idézik, a kristálycsillár vízesésként hullik alá vagy éppen szelíden megbújik a mennyezetbe rejtve, a lapos tévé a fekete bútorba simul. Díszes, de modern rácsok választják el a tereket, a nappaliból így akár egy dolgozósarok is elkülöníthető.

Akihez illik: üzletemberek és ünnepelt hírességek otthona, akár a külvilág elkápráztatására is készülhet, mert egyértelműen reprezentatív, de ugyanakkor otthonos melegséggel árasztja el lakóját.<#zaras_figyelo#>

Egy nappali felújításának költségei

TERVEZÉS. Ez magában foglalja az anyagok kiválasztását és a berendezés megtervezését a parkettától a bútorokon át a lámpáig. Az árkülönbség a terv összetettségétől függ.
6–18 ezer forint/négyzetméter
MŰVEZETÉSI DÍJ. Előfordul, hogy a kivitelezés végigkövetése is benne van az árban, ez cégenként változó. Amikor nincs benne, de a megrendelő igényli alkalmanként az utánkövetést, akkor többnyire művezetési díjat számolnak fel. 20–50 ezer forint/alkalom
KIVITELEZÉS. Mindent tartalmaz, ami a megvalósításhoz szükséges: a festést, a burkolást, a villanyszerelést, az anyagokat, az átlagos felsőkategóriás bútorokat.
200–400 ezer forint/négyzetméter
IDŐTARTAM. Egy 40 négyzetméteres nappali felújításának tervezése átlagosan egy hónapot vesz igénybe, s a kivitelezés is nagyjából 1 hónap alatt megvalósítható.



A minimál funkcionalista

A japánok tudják, hogy a legkevesebb tárggyal berendezett otthonokban, a padlóra dobott párnákon ülve is milyen magasságokba repülhetnek a gondolatok. Bár a modern funkcionalista stílus is hasonlóan visszafogott, a letisztult, megmaradt a már a luxust sem nélkülöző környezet kreativitást felszító varázsa. Minden berendezés egyszerű, szögletes és éppen akkora, amekkora tárgyak tárolására hivatott. Az ülőpárnák helyét a sokkal kényelmesebb és nemes anyagokból készült bútorok veszik át. A tévé a falra ragasztva, fölösleges díszekre, függönyre, vázára nincs szükség, de ha van díszítés, az is a legtisztább formákba öntve – egy üveghenger még éppen beleillik. „Így a formák kisebb változásai sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak – mondja Szilas Ádám, az Adamdesign Stúdió vezető tervezője –, és a tiszta, puritán, valamint kellően szellős rendezettség hagyja érvényesülni az anyagok és felületek természetes szépségét. A beton maradhat úgy, ahogyan van, legfeljebb egy kis lakkal vagy védőréteggel bevonva, és a falakat sem kell feltétlenül bevakolni, a nyers tégla a maga egyszerűségében remekül díszíthet például egy tágas, sokablakos loft lakást.” A fekete, a fehér és a szürke a legfőbb színei e stílusnak, de meglepő módon nem feltétlenül keltenek hideg hatást, a barnás vagy bézses szürkék nagyon szép, meleg hangulatba burkolhatják a minimál stílusú nappalit.

Akihez illik: ez a vizuálisan ingerszegény környezet segít az embernek megtalálni önmagát, és a fegyelmezett, rendszerető, megnyugtatóan tiszta környezetre vágyók tökéletes otthonául szolgálhat.


A metropuritán
Nagyvárosi stílus egy csipetnyi vidékies hangulattal keveredve. Fehér falak és kevés tárggyal berendezett, nagy, világos, szellős terek. A metropuritán nappali hatalmas ablakokat követel és rengeteg fényt, hogy szabadon áramoljon a tér, légies, nagyon könnyű és letisztult hatást keltve. „A helyiségeknek egybe kell nyílniuk – mondja Bacsó Bori lakberendező –, nem lehetnek szigorú falakkal határolva, ezért a nagy, egyterű lakásokban érvényesül igazán ez a stílus.
A natúr színek dominálnak, az otthonosság hangulatát pedig apró, vidékies színfoltok, színes szőttesek, lámpák vagy gondosan kiválasztott személyes tárgyak teremtik meg.” Ezt a hatást erősítik természetes vagy újrafelhasznált anyagokkal, bontott fával vagy rozsdásan lelakkozott fémmel is. Kevés a bútor, így a nappali szíve az óriási kanapé, mondjuk egy hangsúlyos szőnyeggel kiegészítve. De egy metropuritán nappaliban a természet egy darabjának is jelen kell lennie. Ez lehet egy uszadékfából készült étkezőasztal, egy náddal díszített szék, de akár egy külön kis télikert vagy élőnövény-sarok is.

Akihez illik: kifinomult, városi értelmiségiekhez, üzletemberekhez, műgyűjtőkhöz.


Az eklektikus
A letisztult minimalista kanapé és a klasszikus antik kristálycsillár szépen megfér egymás mellett, méghozzá tökéletes harmóniában. Így a tiszta, rendezett formák és a klasszikus elegancia bátor ötvözésével szemet gyönyörködtetően berendezhetjük a nappalit, a kellemesen harmonikustól a meghökkentően vad hatásig. Csak a képzelet és a személyiség szab határt. Persze az eklektikus stílus nem az összevisszaságra és a divatos stílusjegyek válogatás nélküli egybegyúrására épít, sokkal inkább két különböző, de egymással harmonikusan elegyíthető stílust párosít.

A legtöbbször a modern minimált és a klasszikusat vagy barokkost, de nem kifejezetten túldíszített elemeket használva. „Ennél a stílusnál – mutat rá Szentesi Nóra, a Flat Art Stúdió lakberendezője – az arányokat kell pontosan eltalálni, illetve nagyon lényeges eldönteni, hogy a minimál vagy a klasszikus irány domináljon. A legtöbbször a minimál vonal képezi az alapot, hogy a szögletes vonalvezetés, a letisztult formák tökéletes háttérként kiemeljék a díszesebb klasszikus kiegészítőket. Olykor az épület is adja magát, ha például egy klasszikus villát vagy kúriát szeretnénk egy kicsit modernebbé varázsolni, tökéletes megoldás lehet az eklektikus stílusú berendezés.” A high tech elemek és fények idegenek ettől a stílustól, de a lakkhatású és tükörfelületek, az ezüstös, fényes anyagok nagyon is illenek az eklektikus lakásbelsőbe. Ahogyan a változatos színhasználat – a nagyon divatos lila, padlizsán és türkizkék –, valamint a falakat díszítő stukkók, csillárok és falikarok is.

Akihez illik: az eleganciát kedvelő, kozmopolita szemléletű emberekhez, s az utazókhoz, akik gyűjteményük legbecsesebb darabjait is harmonikusan a nappali berendezéséhez igazíthatják.


A skandináv
A hó birodalmában minden fehérbe öltözik, még a lakásbelső is. Így a skandináv stílust a fehér szín és árnyalatai uralják. De semmiképpen sem unalmasan. A lépcsőházban üvegkorlát, a kanapén fehér bőr vagy szürkés szövet, a falakon is fekete-fehér fotók mutatnak a legjobban. Egy-egy színes kép azért belefér és öltöztetheti e stílust, de mindig lényeges szempont, hogy illeszkedjen az enteriőrbe. Bár a skandináv stílus nemcsak színvilágában egyszerű, formáiban is a szögletes és letisztult minimál alapokra építkezik, mégis különös kontrasztokat alkothat. A matt falfelület elé helyezett fényes bútorokkal, vagy a szín egyeduralmát feloldó naturális, fából vagy kőből készült díszekkel. De minden díszt kifehérít, lecsiszol a tökéletes harmóniára törekedve. „Az ütött-kopott rönkfák vagy az uszadékfák e stílus kedvenc anyagai – hívja fel a figyelmet Máté Zsolt, a New Age Interior lakberendezője –, amelyek visszafogott, természetes színekkel oldják a modern minimál hidegségét. Az otthonosság érzetét meleg hatású világítással lehet erősíteni, süllyesztett lámpákkal és több helyi fényforrással. A legjobban az egy légterű lakásokban és a nagy üvegfelületekkel határolt nappalikban működhet a fehér szín és a fények harmóniája.”

Akihez illik: fiatalos értelmiségiek, natúr környezetre vágyó, mozgalmas életű, nyitott gondolkodású párok elegánsan visszafogott otthona.


A kozmopolita
Erről a nappaliról nem lehet eldönteni, a világ mely pontján él a lakója, mert berendezési tárgyai nemcsak több országból, hanem akár különböző földrészekről is származhatnak. A kozmopolita stílust a minőségi gyűjtőszenvedély iránti hódolat mozgatja. Ezért nem meglepő, ha a legdrágább, márkás bútorok mellett helyet kap egy-egy használtan szerzett darab vagy egyedi designer tárgy. A kozmopolita irányzat az eklektikushoz hasonlóan játékos, de nem két önálló stílust kever, hanem választ egy vezérfonalat – ez lehet például az otthonos, barátságos színhatás – és e mögé rendeli a világ különféle pontjairól származó tárgyakat. „Egy kozmopolita nappali letisztult, nincs telezsúfolva – szögezi le Müller Mónika lakberendező –, a falain nincs tapéta, de korántsem szögletesen minimalista. Anyagaiban értékálló, a kő, a fém és a bőr dominál, díszei pedig nagy gonddal válogatott személyes emlékek.” Így sorakozhatnak családi fotók a művészképek mellett a falon, persze méretben és keretben harmonizálva, és így kerülhet például a nappali közepére egy különleges, kör alakú bútordarab, amelyre ránézve nem is gondolná az ember, hogy egy projektort rejt.

Akihez illik: ez a stílus a világutazók és kifinomult szépérzékkel megáldott gyűjtők sajátja.