A racionális közvetítő

Figyelő
2009-04-07 13:01
Nyomozóként kezdte, moszkvai tapasztalatszerzéssel folytatta, majd pénzügyi szolgáltatások közvetítésével teljesítette ki karrierjét a Star Finance-csoport tulajdonos-ügyvezetője.
Katonai főiskolai tanulmányaiból profitált eddig a legtöbbet Kupecz Richárd. „Ott jöttem rá, hogy kitartás nélkül semmit sem érnek a szép álmok, de azt is megtanultam, miként lehet több száz embert egyetlen cél szolgálatába állítani” – sorolja a tanult erényeket a mára több tagból álló, pénzügyi tanácsadással, biztosításközvetítéssel és alapkezeléssel foglalkozó Star Finance-csoport tulajdonos-ügyvezetője. A még most is csak kora harmincas éveiben járó üzletember a kilencvenes évek második felében a határőrségnél, nyomozótisztként kezdte pályáját. „Az országos parancsnokság kitüntetésével szereltem le, s ha nem tapasztalom magam körül olyan elképesztő mennyiségű jelét a dilettantizmusnak, talán még ma is egyenruhás lennék” – emlékszik vissza.

Fotó: Hartyányi Norbert

A magát anglománnak valló üzletemberről legkevésbé az „egyenruhás” múlt jutna az ember eszébe. Irodájában először egy profi golffelszerelésen, majd egy nem kevésbé professzionális gitáron kell túljutnia a látogatónak, mire eléri az első széket. „A golfpályára már egy éve nem jutottam ki, de a gitározásról nem kellett lemondanom: a cégnél most alakul a bandánk” – jelzi, hogy a cégnél nem harapódzott el a militáns szellem.

Az éberség viszont folyamatos, különösen a szintén a cégcsoporthoz tartozó Fund De La Salle Alapkezelő Zrt. kereskedési termében. Itt még éjjel sem alszik ki a fény: a traderek ilyenkor a másik félteke tőzsdéin adnak-vesznek. „Kereskedőink folyamatosan figyelik az éppen nyitva tartó börzéket; akkor is, amikor a magyarországi befektető alszik” – hangsúlyozza Kupecz Richárd, aki szerint a különböző piacok eltérő nyitvatartási idejéből származó előnyöket és az azonnali reagálás képességét egy ügyes kereskedő extraprofitra tudja fordítani. A válságot is inkább a piac újrafelosztásaként éli meg, s büszkén mondja, hogy tavaly euró alapon 12 százalékos hozamot tudtak elérni az ügyfél-befektetéseken.

KELETI TAPASZTALAT. A cégvezető érdeklődését a tőzsde és a pénzvilág iránt a klasszikus Kostolany-életmű elolvasása serkentette, de nem minden előzmény nélkül. Még egyenruhás korszakában beiratkozott a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem másoddiplomás képzésére. „Bolondnak néztek, hogy a havi fizetésem felét tanulásra költöm” – idézi fel akkori kollégái reakcióját a cégvezető, aki diplomája kézhezvételét megelőzően már egy biztosításközvetítő cégnél találta magát. Az azóta már nem létező GIS Holding Kft. ügyvezetőjeként a külföldi leányvállalatok megrendszabályozása lett a feladata. A holding – amely a világgazdasági válság kapcsán igencsak elhíresült amerikai AIG biztosításait értékesítette Magyarországon, Szlovákiában, Ukrajnában és Oroszországban – bevételeinek felét a külföldi érdekeltségek működéséből szerezte. „Oroszországban egy év alatt nyereségessé tettünk egy közel 60 közvetítővel dolgozó, erősen veszteséges céget” – büszkélkedik Kupecz, hozzátéve, hogy mai eszével már nem menne oda. A méretek miatt ugyan elképesztőnek tartja az üzleti potenciált, de a viszonyokat sem kevésbé mellbevágónak. „Délután kettőkor, egy 11 sávos moszkvai sugárúton a dugóban lefékez mellettünk egy elsötétített Audi. Az egyik utas a letekert ablakon keresztül három kérdést tesz fel nekünk ékes orosz nyelven: nincs-e véletlenül szükségünk fegyverre, kábítószerre vagy nőre?” – támasztja alá az üzletember, miért tartja Oroszországot a végletek országának.

Az angol mellett az orosz nyelvtudását is feltuningoló cégvezető nem mélyíthette sokáig keleti üzleti tapasztalatait, ugyanis egy tragikus esemény után a teljes holding vezetését át kellett vennie. „A cég tulajdonosa motorbalesetben meghalt” – idézi fel a történteket, amelyek az ő jövőjét is befolyásolták. Ekkor, 2003-ban már egy ideje körvonalazódott a biztosítások, befektetési termékek mellett hitelközvetítéssel is foglalkozó cégnél az „allfinance” koncepció, amelynek értelmében egy ügyfélnek egyetlen tanácsadó igyekszik megoldást találni biztosítási, megtakarítási, illetve hitelszükségleteire. „Magyarországon nem ismeretlen az allfinance, de leginkább csak beszélnek róla” – mond véleményt a piacon uralkodó állapotokról egészséges önbizalommal Kupecz.

A piacon tehát már sokak által követendőnek tartott stratégiai céllal lépett végül az önállósodás útjára az üzletember, amikor 2005 végén feleségével közösen megalapította a kezdetben csak biztosításközvetítéssel foglalkozó Star Finance Kft.-t.

„Amerikai típusú garázscégként kezdtük” – idézi fel a hőskort, amely egy zuglói lakásban, három további munkatárssal zajlott. A cégvezetés mellett Kupecz Richárd reszortja volt az irodai munka, az adminisztráció. „Fájó pont az életemben, hogy az induló csapatból rajtam kívül ma már senki sincs a cégnél” – kerül elő némi kudarc is a sikertörténetben. Így utólag a magyarázat szerinte pofonegyszerű: azok, akik olyan képességekkel rendelkeznek, hogy fel tudnak építeni egy vállalatot, kevésbé alkalmasak arra, hogy a már meglévőt működtessék. „A felépítő típusú ember kreatív és nehezen kezeli a kész struktúrákat” – indokolja a búcsúk szükségszerűségét.

KUPECZ RICHÁRD

■ 33 éves, 1994-ben végzett a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán, majd 2002-ben másoddiplomát szerzett a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem marketing szakán.
■ 2005 végén feleségével közösen 5 millió forintos alaptőkével megalapította a Star Finance Kft.-t, majd egy évvel később 100 milliós jegyzett tőkével a Fund De La Salle Alapkezelő Zrt-t.
■ Nős, két kisgyermek édesapja. Szabadidejében zenél, szövegeket ír és rajzol.

Kupecz Richárd állítja: a ma már 70 embert foglalkoztató cégcsoport azért sikeres a biztosításközvetítésben, mert semmit sem akar lenyomni ügyfelei torkán. „A racionális, s nem az emocionális eladásban hiszünk. Ragaszkodunk hozzá, hogy ha ügyfelünk valamely termék megvásárlása mellett dönt, akkor pontosan legyen tisztában a költségekkel. Van olyan biztosító, amely nem hajlandó átláthatóan kiadni a termékek költségszerkezetét, de azzal mi nem is dolgozunk együtt.” Lányi András, az egyik konkurens cég, az UFS Net Kft. szakmai igazgatója szerint az életbiztosítások költségszerkezete manapság olyannyira kusza, hogy ha valaki ennek ellenére megpróbálkozik a teljes körű ügyfél-tájékoztatással, az nagy fába vágja a fejszéjét.

NEMESI GYÖKEREK. A Star Finance mindenesetre ennek a szemléletnek, na meg az első évek tőzsdei szárnyalásának köszönheti látványos bővülését. A pénzügyi sikerek révén pedig újabb cégek alapítására nyílt mód: 2006 decemberében létrehozták a Fund De La Salle Alapkezelő Zrt.-t, majd gyors egymásutánban, önálló egységként az oktatással foglalkozó Académie De La Salle-t, a Tőzsdeklub.hu nemzetközi tőzsdeportált, később pedig a Star a Sztárokért elnevezésű, gyerekeket támogató alapítványt.

A csoport ma már Romániában és Szlovákiában is jelen van, de a cégvezető álmaiban a londoni Cityben megnyitandó iroda szerepel. Amíg ez összejön, addig sem tétlenkedik: most éppen arról tárgyal, hogy a Star Finance licencet Angliában és Ausztriában is alkalmazzák. Szintén folyamatban van, hogy a kolozsvári egyetemen óraadóként pénzügyi ismereteket oktasson, de áldozna arra is, hogy a hazai középiskolai tananyagba kötelezően bekerüljön a pénzügyi kultúra fejlesztése.

S hogy mi volt eddig az életében a legnehezebb? Talán az, hogy sikeres üzletemberként sikeres maradjon a magánéletében is. Hogy megálljt tudjon parancsolni a munkának, és még időben hazaérjen, hogy legózzon a nagyobbik fiával. Ha pedig időnként mégis összeütközésbe kerülne az életében a munka és a család, akkor csak emlékezteti magát: „a gyereknek nem az kell, hogy ha betölti a 18-at, tudjál neki venni egy autót, hanem hogy ott legyél, miközben felcseperedik”.