A villámgyors mobilnet mindent visz?

Forradalmat hozhatnak a 4G-s hálózatok
Figyelő
2012-01-10 11:35
A pár napja elérhető villámgyors 4G, illetve a már ősz óta elérhető gyorsított 3G szolgáltatások átrajzolják a netes térképet: egyre több helyen váltja ki a mobilinternet a vezetékes kapcsolatokat.
Néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna, hogy ne legyen vezetékes telefon egy családban, ám mára több tízezer háztartás akad, ahol lemondták a vonalas készüléket, és csak mobiltelefont használnak.

Akár korábban a mobilok, vagy újabban az okosmobilok, hasonló gyorsasággal terjedtek egy-két éve a laptopokhoz, netbookokhoz kapcsolt 3G-s mobilnetet kínáló stickek is. Ezek persze egy nagycsalád netezési igényeinek kiszolgálására csak egyszerű böngészés esetén alkalmasak, videók nagy számú letöltögetésére viszont nem kifizetődőek. <#zaras_figyelo#>

Fotó:AFP

Ugyanakkor január elsején a fővárosban kereskedelmi forgalomba került a legújabb generációs 4G (szakmai rövidítéssel LTE, azaz Long Term Evolution szabványú) mobilinternet. Egyelőre csak a T-Mobile épített ki ilyen bázisállomásokat (240 darabot), amelyekkel a főváros lakóinak 40 százalékát éri el. Ám a hálózatfejlesztés még az idén folytatódik, így Budapesten teljes lesz az LTE lefedettség – ígéri a magenta színű szolgáltató, amely közel egy éve teszteli az új megoldást. Nyilván a két konkurens is rövid időn belül követi majd a Magyar Telekom-csoportot. Egyébként a T-Mobile-é a világon a fogyasztók számára elérhető 49. ilyen hálózat, ám ez év végéig összesen 119-re nőhet a számuk a Global Mobile Suppliers Association (GSA) várakozásai szerint.

Bár a marketingüzenet ezt sugallja, Telenor tavaly augusztusában indult Hipernet márkanevű hálózata még nem ezt a legújabb technológiát, hanem egy különleges 3,5G-t (hivatalos nevén dual carrier HSPA+-t) használ. Tény viszont, hogy előfizetési díjai kedvezőbbek, mint a 4G hálózat havi 12 ezer forintos tarifája. Igaz persze az is, hogy a mindennapos webes böngészés során lényegében észrevehetetlen a két új technológia közti sebességkülönbség. A nagyobb fájlok mozgatása, HD filmek rendszeres nézegetése, vagy a videotelefonálás terén viszont már egyértelműen megmutatkozhatnak a 4G előnyei. (A 3,5G és 4G hálózatok sebességéről, valamint az utóbbiak előnyeiről és hátrányiról lásd keretes írásunkat, illetve táblázatunkat.)

A 3,5G-s és a 4G-s (LTE) mobilinternet a mérlegen
ELŐNYÖK
Villámgyors, lélegzetelállító mobilnetes letöltési sebesség: a legolcsóbb ADSL csomagok 5–10-szerese a minimum letöltési tempó, a 3G-s mobilnethez képest pedig 20–30-szoros a szorzó.

A gyors szolgáltatói díjcsomagokban 10–20 (a 4G-LTE esetén 40) gigabájtnyi a havi letölthető adatmennyiség, ami még webes videók rendszeres nézegetése és nagyobb fájlok küldözgetése esetén is bőven elegendő. (Kivéve persze az illegális fájlcserélők használóit és a notórius letöltögetőket.)

HÁTRÁNYOK
Lefedettség csak Budapest egyes kerületeiben van, és az év végére is csak a fővárosban épül ki a T-Mobile 4G-LTE hálózata, miként a Telenor Hipernet leggyorsabb verziója is még csak Budapesten elérhető.

Egyelőre relatíve magas, 8–12 ezer forintos havidíj.
Jelenleg csak egyetlen szolgáltatónál, egyetlen díjcsomagban és csak egy bizonyos modemmel vehető igénybe az LTE.

Videókat nézegető, netfüggő hardcore felhasználóknak, tévésorozatokat weben követőknek és megrögzött letöltögetőknek még mindig kevés lehet a letölthető adatmennyiség.

A kábelnet, illetve a drágább ADSL csomagok ma olcsóbbak, és ugyanolyan gyorsak, vagy némileg még gyorsabbak is. Ezeknél ráadásul kevéssé kell tartani az adatforgalmi korlátok elérésétől.

Ha szélesebb körben terjedni kezd a 3,5G és  a 4G, úgy előfordulhat, hogy jóval a ma tapasztalt értékek alá esik a tipikus letöltési sebesség.


Amennyiben nagyfelbontású videókat, filmeket nem nézünk, vagy nem töltögetünk le rendszeresen, úgy már a 3G is kiválthatja a kábeles és ADSL netszolgáltatók helyhez kötött kínálatait, nemhogy az újabb gyors 3,5G-s vagy 4G-s hálózatok. Ráadásul a nagy szolgáltatói verseny és az érkező új technológiák miatt a 3G-s mobilnetes előfizetéses konstrukciók többsége olcsóbb is lett. Már havi 2–3 ezer forinttól elérhetők, azaz 1–2 ezer forinttal kevesebbért, mint a fixen telepített változatok. Mi több, e megoldás mellett hétvégére, nyaralásra, vagy csak rövidebb kirándulásokra magunkkal is vihetjük a netet egy apró stick formájában. Magyarán aki nem tölt le 100 megánál nagyobb fájlokat, ritkán néz videomegosztókat, s csak egy gépre kell neki az internet, ott már ma is a mobilinternet az olcsóbb és kényelmesebb megoldás.

A szolgáltatók felmérései szerint ráadásul a felhasználóknak legfeljebb 5–10 százaléka tölt le havi 5–10 gigabájt feletti adatmennyiséget, ez alatt pedig a mobilnetes korlátozások nem relevánsak.

A nagyfelhasználók viszont egyedi opciókat rendelhetnek, például az éjszakai órákban akár 100 gigabájt adatforgalmat is összehozhatnak az egyik szolgáltató olcsó kiegészítő mobilnetes díjcsomagja révén. A fentiek miatt az eredetileg kiegészítőnek szánt mobilinternet-előfizetések villámgyorsan kannibalizálhatják majd a fix netkapcsolatokat az átlagos nethasználók körében.

Gyorsuló világ
A 4G hálózat átlagos letöltési sebessége a HWSW.hu oldal mérései szerint 2011 végén, a tesztüzem idején közel 35 megabit volt, ami vetekszik a mai leggyorsabb kábeles hálózatokkal is. A teszt idején a netes tempó minimum 5 megabit, maximum 52 megabit volt. Igaz, a felhasználók számának növekedésével a hálózat sebessége némileg csökkenhet. A Telenor Hipernet (3,5G, dual carrier HSPA+) hálózatának átlagos letöltési sebessége a fővárosban 2,5 és 11,6 megabit közt mozog a Nonstopmobil.hu oldal nem reprezentatív mérési eredményei szerint. Ennek sebességét szintén befolyásolja a használók száma, továbbá az is, hogy beltérben dolgozunk-e. Természetesen mindkét esetben fővárosi helyszínekről van szó, vidéken egyik hálózat sem működik, és fontos az is, hogy a Telenor csak a legdrágább Hipernet díjcsomagjában kínálja a fent említett, gyorsított 3,5G-s megoldást.