Internetes keresőkhöz

Tíz tipp
Figyelő
2008-10-01 12:54
A világháló legnépszerűbb alkalmazásai, az internetes keresőrendszerek annyira beépültek az online térben eltöltött mindennapjainkba, hogy használatuk nélkül talán nem is boldogulnánk.
Még a mindennap internetezők közül is kevesen tudják, hogy számos olyan extra funkció áll ma már rendelkezésre, amivel kereséseiket hatékonyabbá és gyorsabbá tehetnék. Az alábbiakban olyan gyakorlati tanácsokat gyűjtöttünk össze, amelyek segíthetnek az internetes kutatások egyszerűsítésében.

Pontos célokat!

A világhálón hozzávetőleg 800–900 millió dokumentumot lehet elérni, számuk folyamatosan növekszik. Jelenleg nincs olyan internetes megoldás, amely az összes dokumentumhoz elvezetne, a leghatékonyabb keresők is a teljes internetes adatállomány alig néhány százalékát tudják indexálni és kereshetővé tenni. Ilyen környezetben különösen fontos, hogy mielőtt keresgélni kezdene, határozzon meg egyértelmű kutatási célokat! A pontos, jól meghatározott kutatási kérdés a gyors és hatékony keresés feltétele.

Hiteles tartalmak

Mivel bárki szabadon feltehet bármilyen tartalmat az internetre, keresésünk során sokféle forrásból származó információkkal találkozhatunk. Hogy ezek közül melyikben bízhatunk, az nagyrészt a forrás hitelességétől is függ. Hiteles, megbízható tartalmakat, például a http://scholar.google.com alatt kereshet, a scirus.com pedig a tudományos szakterületi kutatásban segíthet, de érdekes lehet a nagyobb médiavállalatok sajtóarchívumaiban is körbenézni.

Keressen egyedi fájlformátumok szerint!

általános fájlformátumok használata

Adobe Portable Document Format (pdf)

Adobe PostScript (ps)

Lotus 1-2-3 (wk1, wk2, wk3, wk4, wk5, wki, wks, wku)

Lotus WordPro (lwp)

MacWrite (mw)

Microsoft Excel (xls), Excel 2007 (xlsx)

Microsoft PowerPoint (ppt), PowerPoint 2007 (pptx)

Microsoft Word (doc), Word 2007 (docx)

Microsoft Works (wks, wps, wdb)

Microsoft Write (wri)

Rich Text Format (rtf)

Shockwave Flash (swf)

Text (ans, txt)

.htm, .html – Standard HTML

A világhálón való kutatás során többféle dokumentumtípussal is találkozhatunk. A táblázatkezelők (például: xlsx), szövegszerkesztők (például: docx, pdf), prezentációk (pptx, pps) fájlformátumait a pontos keresési kifejezéshez hozzáadva növelhetjük a témába vágó érdekes tartalmakhoz való eljutás lehetőségét. Ha például statisztikákat keres egy adott területről, akkor a keresés statisztikai szoftverek fájlformátumának való kiegészítésével keresése is segítségére lehet. Adott témával foglalkozó előadás anyaga jó eséllyel tartalmazhat számunkra is érdekes kiegészítő információkat, érdemes tehát az ilyen tartalmakra is figyelnünk!

Kérjen szakértői segítséget!

Komplex vagy egyedi téma kutatásakor sokat segíthet, ha a téma egyik elismert szakértőjétől kérünk segítséget. Jó ötlet lehet egy könyvtár online keresőszolgálatát igénybe venni, de segíthet a szakmai szervezetekkel való kapcsolatba lépés vagy a nagyobb szakértői adatbázisok használata is! Sokat segíthet a Magyar Könyvtárak Internetes Tájékoztató Szolgáltatása is, ahol az információkeresés professzionális nagymestereihez, a könyvtárosokhoz fordulhat ingyenes tanácsért. (Ajánlott link: http://libinfo.oszk.hu/)

Használjon többféle, tematikus keresőt!

A világ legnépszerűbb keresője, a Google mellett számos egyéb hatékony kereső is létezik. Mindig az adott kutatási feladathoz legjobban megfelelően választhatunk. A kisebb, tematikus keresők használata segíthet jobban célozni a meghatározott tartalmak felkutatásában. A WikiSeek kereső például a Wikipedia-bejegyzések közötti keresést segítheti. Ma már szinte mindenféle szolgáltatásra akad tematikus kereső, sokféle megoldás létezik a blogokon belüli szócímkék (tag) közötti keresgélésen át egészen a YouTube-videókon elhangzó szavak és kifejezések közötti kutatásig.

Használjon hírfigyelő robotokat!

A Google automatikusan generált hírfigyelő honlapja, a http://news.google.com már jó ideje elindult. Hírfigyelő szolgáltatása, a news alert segítségével azonban bárki könnyedén beállíthatja, hogy az adott témakörben megjelenő legfrissebb webes (vagy média-) híreket automatikusan megkapja elektronikus üzenetben. Új globális bevezető kampány indításakor például érdekes lehet látni, hogy egy termék vagy szolgáltatás milyen aktivitási pályát fut be. De a hírfigyelő szolgáltatása segíthet a szakmai újdonságok, pletykák, egyéb hírek közötti naprakész eligazodásban is.

Keressen pontos kifejezésekre!

A Google egyik hatékony szolgáltatása a két idézőjel közötti kulcskifejezés választásával a pontos kifejezés keresése. Adott oldalon való keresgéléshez hasznos megoldás lehet az oldalkeresési szolgáltatás. A site:fn.hu ”zebra” például a FigyeloNet oldalain megjelenő, zebrákkal kapcsolatos híreket fogja kilistázni.

Használjon RSS-olvasókat!

Adott területen specifikus hírek összegyűjtésére hatékony megoldást jelenthetnek az RSS-olvasók. Ezek az olvasóprogramok az RSS csatornával rendelkező híroldalakról tudják leszedni a legfrissebb híreket. Különösen érdekes lehet a használatuk abban az esetben, ha nem egy konkrét kérdés iránt érdeklődünk, hanem általánosságban folyamatosan kívánjuk felmérni egy adott terület változásait. Próbálja ki a newsgator népszerű RSS-olvasó ingyenes szolgáltatásait!

Használjon anyanyelvi keresőt!

Egy nyelvi területen belül érdekes lehet a saját nyelvi környezetben fejlesztett keresők használata is. A tango.hu például kifejezetten a magyar nyelvre kifejlesztett kereső. Hatékonysága a magyar nyelvű keresések esetén lehet különösen kiemelkedő, érdekessége, hogy képes figyelembe venni a magyar nyelv sajátosságait is, amilyenek a magyar ékezetek vagy a toldalékolt szóalakok.

Figyeljen a hitelességre!

A világhálón boldog-boldogtalan publikálhat bármilyen tartalmat szabadon. Az országok közötti határvonalak a világhálón nem léteznek, egységes szabályozás hiányában bármi megtörténhet. Általánosságban elmondható: a mai technológia mellett a hitelesnek tartott képről, videóról, dokumentumról is kiderülhet, hogy manipulált hamisítvány. A szakirodalom szerint csak az az információ számít hitelesnek, amelyet három egymástól teljesen független hírforrás is megerősít. A hitelesség fontos kérdés az internetes kutatás során, legyen résen!

webajánló

Kérdezze meg könyvtárosát! http://www.loc.gov/rr/askalib/
Online szakértők: http://www.allexperts.com/
Legfrissebb keresési újdonságok: http://blogoscoped.com/