Elszántság kérdése

Táplálkozási trendek
Figyelő
2011-12-14 13:24
Az életmódváltás, az új szokások kialakítása nehéz, de a biznisz pörgős világának szereplői közül is mind többen szánják rá magukat. Vannak, akik olyannyira rákapnak az új élet ízére, hogy arra üzleti modellt alapozva saját vállalkozást is indítanak.
Két és fél éve nem fogyaszt sem húst, sem tejet-tejterméket, és szombat kivételével mindennap sportol Kocsis Péter, az üzleti ingatlanokat fejlesztő és tulajdonló Wing Zrt. stratégiai, kontrolling és kockázati területeit irányító vezérigazgató-helyettese. Hétköznapokon hajnali ötkor kel, és a gyümölcsből, főtt gabonából, olajos magvakból készült reggeli előtt futni, vagy az étkezést követően úszni indul. Ép testben ép lélekkel a szellemi teljesítmény és testünk rendelkezésre állási képessége fokozható – vallja.

Megyer Örs. Az egész család kerüli a génmanipulált alapanyagokat.

Megyer Örs, az Önszabályozó Reklámtestület elnöke nem követ különösebb táplálkozási szabályrendszert, de semmilyen génmanipulált élelmiszert nem fogyaszt. A családi konyha zöldség-gyümölcs ételekben bővelkedik, fehérkenyér helyett barnát vagy magosat választanak, sertéshús helyett pedig szárnyast. A legtöbb árut piacon vagy vidéken szerzik be. Tartózkodnak a hagyományos cukrászsütemények, édességek fogyasztásától, kivéve karácsonykor, akkor ugyanis a családfő bejglit készít.

Táplálkozási irányzatok, trendek
Veganizmus (vagy a szó szerint vett vegetarianizmus):
Gyakorlója a vegán, aki tisztán növényi ételeket fogyaszt, azaz minden állati eredetűt mellőz a táplálkozásából, egyes irányzatai még a méz fogyasztását is tiltják. A nyers-evő vegánok emellett még főtt vagy sült ételeket sem esznek.

Vegetarianizmus
A reform- vagy natúrtáplálkozási irányzatok egyike, követői általában figyelnek egészségük megőrzésére és környezetük megóvására. A vegetáriánusok mindenféle állat húsának fogyasztását elvetik. Több formában létezik, aszerint, hogy a húson kívül mely ételek engedélyezettek vagy tiltottak.

Semi-vegetarianizmus
Követői olykor-olykor fogyasztanak ellenőrzött minőségű halat és csirkét.

Lakto-ovo vegetarianizmus (Vagy ovo-lakto vegetarianizmus)
A növényi élelmiszerek mellett a tojás (latinul ovum), és a tej (latinul lac), tejtermékek is megengedettek. Külön-külön is léteznek ezek a táplálkozási formák, tehát olyanok, amelyek csak a tejet és tejterméket, illetve csak a tojást tiltják a táplálkozásban.

Paleolit
Az irányzat kidolgozott tanai az 1970-es években jelentek meg. A civilizációs betegségekért a szénhidrát-túlterhelést teszik felelőssé, ezért éppen a hús és az állati fehérjék fogyasztását javasolják, kiegészítve zöldséggel, gyümölccsel és bizonyos olajos magvakkal. Magyarországi változatában a zsírosabb húsételek is szerepelnek. A hüvelyesek és gabonafélék fogyasztását szinte kivétel nélkül tiltja, a feldolgozott, mesterséges alapanyagoktól óva int.

Táplálkozásgenetika (nutrigenomika)
Az étel gyógyítani, de betegséget okozni is tud – tömören ez az alapja az új táplálkozástudományi ágnak. Filippo Ongaro magyarul most megjelent könyvében azt állítja: „Az étel képes arra, hogy megváltoztassa a DNS »megszólalását«, vagyis azt a módot, ahogy egyes géneket aktivál, másokat elnémít, megjavítja magát, és befolyásolja a betegségek kialakulását.” Ezen elv mentén az első a bélrendszer teljes kitisztítása egy 6–8 hetes szigorú diétával, majd következik a különböző táplálékok folyamatos újra bevezetése. Ongaro támogatja a bőséges reggelit, a sokszor keveset elvét, a lassú evést, a stressz csökkentését, a bio zöldségek és gyümölcsök fogyasztását, a rendszeres testmozgást és a szénhidrátbevitel minimalizálását.



Magyarországon az emberek háromnegyede a helytelen táplálkozás és életmód következményeibe hal bele, hiszen ez a fő oka a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos megbetegedések kialakulásának – hangzott el a minap a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének jubileumi rendezvényén, a szervezet fennállásának 20. évfordulóját ünneplő kongresszuson. A hazai szakemberek immár két évtizede dolgoznak egyesületi formában az egészséges táplálkozási szokások népszerűsítésén, de még ma is számos tévhittel és városi legendával kell szembenézniük. Például azzal, hogy az üzlet világa és az egészséges életmód egymással összeegyeztethetetlen.<#zaras_figyelo#>

Sélei Annamária. Az általa tartott tréningekre kóstolókkal érkezik. Fotók: Kőhalmi Péter

ELLENÁLLNI A CSÁBÍTÁSNAK
Noha ez azért végletes leegyszerűsítés, az tény, hogy az egészségvédő életmód fenntartása elsősorban akarat és kitartás kérdése. Ennek ellenére a felmérések szerint mára a lakosság nagy többsége odafigyel arra, hogy egészségesebben étkezzen, illetve több zöldséget és gyümölcsöt fogyasszon.

Váradi Tibor természetgyógyász, vallásbölcsész, a Napfényes Élet Alapítvány képviselője 15 éve tart előadásokat az egészséges életmódról, a testi-lelki egészségről. Heti előadásainak hallgatósága a kezdetektől mostanáig megháromszorozódott. A szakember azt vallja, hogy a megfelelő táplálkozáshoz, így a vegetarianizmusra való áttéréshez is, tájékozottság kell, ezáltal biztosítható, hogy se hiánybetegség, se túlzott fogyasztás ne lépjen fel. „Az emberek jellemzően túl sok fehérjét, zsírt, fehér cukrot és sót fogyasztanak, míg vitaminokból, nyomelemekből, enzimekből, rostokból és folyadékból túl keveset. Az egyensúly fenntartásáért az arányokon kell változtatni” – mondja. Amikor életmódot váltott, még nem volt olyan üzlet, ahol a reformélelmiszereket meg lehetett volna vásárolni, mára azonban egyre több biobolt nyílik, és az állati eredetű táplálékokat növényi alapanyagokkal kiváltó termékek széles választéka is megjelent a piacon.

Közös bevásárlók
Bio vagy helyi termelőktől származó, házi élelmiszereket alternatív úton is beszerezhetnek a tudatos táplálkozók. A bevásárló közösség fogalma annyit takar, hogy magánemberek csoportba szerveződnek, mert így nagyobb tételben tudnak vásárolni a termelőktől. A kéréseket valaki összesíti, s ez alapján adja le a rendelést a termelőknek, akik megadott időpontban (többnyire hetente egyszer) az átvételi helyre szállítják az árut, ahol azt a vevők átveszik és kifizetik. A bevásárló közösségekben általában önkéntes alapon dolgoznak a beszerzők, elosztók. Ahol a nagyság miatt már egyesületté is alakulhat a csoport, ott megjelenhet a tagdíj, de ekkor is csak egy szinte jelképes éves összeget kell a tagságért fizetni. A közösségek szem előtt tartják, hogy 50–60 kilométeres körön belülről vásároljanak, jó minőségű, lehetőleg bio, de semmiképp nem nagyüzemi úton előállított élelmiszert vegyenek. Így jellemzően zöldséget, gyümölcsöt, tejterméket, pékárut, lekvárokat, mézet, tojást, húst tudnak beszerezni.

Az egészségre való odafigyelésnek, a természetes alapanyagoknak, vagy az otthoni főzésnek egyre szélesebb a támogatottsága. Ha éppen nincs üzleti ebédmeghívása, akkor a felesége főztjét viszi magával munkahelyére Mohai György is. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezérigazgatójának életmódváltása tíz évvel ezelőtt kezdődött. Akkor ismerkedett meg a feleségével, aki belgyógyász-onkológus végzettsége mellett természetgyógyászként dolgozik. Elveiket azóta is közösen tartják, így kevés húst, annál több halat és nyers ételt (zöldséget, gyümölcsöt) esznek. Soha nem követnek száz százalékosan egyetlen módszert, de ami bevált vagy tetszik nekik, azt beépítik az életükbe. Sokat járnak vidékre, így igyekeznek onnan bio vagy majdnem bio élelmiszert beszerezni, amiből otthon főznek.

Mohai szerint egy vezetőnek különösen kell figyelnie az egészségére, hogy kompenzálja a munkájával járó stresszt. Ezért – szintén a feleségével – hetente kétszer edzőterembe jár, emellett otthon is sportolnak. „Vezető beosztásban rengeteget számít a kiállás, a kiegyensúlyozottság, mert a kollégák és ügyfelek egész nap szemmel tartják az embert, és bírni is kell a terhelést” – vallja a BÉT vezérigazgatója, aki nem szeret senkit győzködni, de igyekszik a saját példáján bemutatni az egészséges életmód fontosságát.

A téma mind többeket érdekel. A gasztronómiai lapok, szakácskönyvek is soha nem látott népszerűségnek örvendenek (Enni tudni kell – Figyelő, 2010/32. szám). A legtöbb családban a gyermekvállalást követően kezdik lecserélni a fagyasztott pizzát házi készítésű főzelékre, de vannak, akik ennél tudatosabban, már előbb váltanak.

Szlankó János. Amit munkatársaitól megtanul,
azt alkalmazza is.

TISZTA ÍZEKET KERESNEK
Az egészséges életmód – egyes bio termékek magas árától eltekintve – összességében nem kerül sokkal több pénzbe, mint az étkezés azok számára, akik a számtalan készétel fogságában költekeznek. „Összességében az elkészítésre fordított idő, a körültekintés kívánja meg az igazi többlet ráfordítást tőlünk, hiszen ha az igényeink szerint akarunk étkezni, akkor előre kell terveznünk” – mondja Kocsis Péter, aki általában a felesége által zöldségből és gabonából készített ebédet viszi magával a munkahelyére. Két gyermeke már igényli a teljes kiőrlésű, vegyes gabonákból készült pástétomos szendvicset tízóraira, s mellé a többféle gabonából készített egészséges muffint. Az ételek elkészítésekor a család kerüli az üres, felesleges kalóriákat, ahogyan a túlfűszerezést is; az egyszerű tiszta ízeket keresik. A mértékletesség megtartása mellett ebben áll az életmódváltás egyik legnagyobb nehézsége.

Munkájuk és szenvedélyük: az egészség
CÉGES PEZSGÉS
Személyes indíttatásból vágott bele a tudatos táplálkozást népszerűsítő vállalkozásba Sélei Annamária, aki előtte hét évig volt a Drogerie Markt magyarországi hr vezetője. „Az allergiámra úton-útfélen kerestem a megoldást, mígnem egy dietetikus által összeállított méregtelenítő kúra segített.” Innen jött az ötlet a saját vállalkozáshoz, amelynek két fő tevékenysége van: klasszikus hr-szolgáltatást nyújt, illetve a Táplálkozz Tudatosan programot és weboldalt gondozza. Sokszor összeér a két terület, a cég ugyanis vállalatok számára is nyújt egészséges táplálkozást népszerűsítő programokat csapatépítő főzés, tréning vagy egészségnap keretében. Nemrég a Legegészségesebb munkahely pályázatot is meghirdették, hogy a jó példákat reklámozzák. A HRessence ügyvezető igazgatója szerint egyre több cég ismeri fel az ügy jelentőségét, ám a jelenlegi gazdasági helyzetben inkább a multinacionális cégeknek van ilyen missziókra anyagi keretük.

EGÉSZSÉGBEN OTTHON VAN
Szlankó János, a KFKI Rendszerintegrációs Zrt. korábbi vezére – 26 évig töltötte be az elnöki posztot, idén februárban távozott a vállalattól – dietetikus felesége mellett beletanult e szakmába is, s mindig a legfrissebb táplálkozási trendeket követi. Amikor tíz éve három társával együtt megalapította a Házipatika.com weboldalt, a legfőbb célja az volt, hogy a laikusok is tudjanak a betegségekről, a laboreredményeikről és a gyógyszerekről annak érdekében, hogy orvosaikkal felkészülten beszélhessenek a problémáikról. Szlankót most már jó ideje a megelőzés fontossága izgatja, és az is egyénre szabottan. Új ötlete egy olyan portál létrehozása, ahonnan a látogatók – betöltve adataikat, életmódbeli szokásaikat, a betegségek családi öröklődéseit, vizsgálati eredményeiket – megtudhatják, mire kell figyelniük, hogy minél tovább egészségesek maradjanak. Ingyenes tanácsokat kaphatnak a felhasználók azzal kapcsolatban, hogy ha például veszélyeztetettek szív- és érrendszeri betegségek terén, akkor milyen ételeket kell kerülniük, s milyeneket válasszanak, hogy minimálisra csökkentsék a genetikailag kódolt vagy életmódjukból adódó kockázatokat.

Jóllehet sokan, és mind többen érdeklődnek az egészséges táplálkozás és életvitel kialakítása iránt, a jelek szerint egyelőre csak keveseknek sikerül a tudatos életmódváltás. A Budai Egészségközpont tavalyi menedzserszűrő programjában közel ezer közép- és felsővezető vett részt. A diagnózisok majdnem fele az emésztőrendszer és a szem megbetegedéseit mutatta, illetve táplálkozási és más anyagcsere-betegségekre utalt. A menedzserek leggyakoribb betegségei közé az elhízás és a vérzsír-rendellenességek – magas koleszterin- és trigliceridszint – kerültek be. Utóbbi elváltozások a tapasztalatok szerint a mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás következményei.

AZ EGÉSZSÉG ELLENSÉGEI
Pedig a táplálkozási szokásokkal számottevően javítható a gondolkodási, koncentrálási képesség, és nem utolsósorban a munkabírás is. „Sajnos azonban jelenleg a búza, a répacukor, vagy éppen a kakaó széleskörű élelmiszer-ipari alkalmazása jellemző, és a profitközpontú ipari tevékenység várhatóan a jövőben is ezt az irányt követi” – véli Tóth Gábor. A táplálkozástudományi szakértő szerint az emberi egészség legnagyobb ellenségei: a fehér, finomított répacukor, a mai minőségű finomított fehér búzaliszt, az állati eredetű táplálékok, zsírok. Ezek elhagyásával nemcsak az életminőség javul, de az éveink száma is növelhető.

Mohai György. A bevált módszereket beépíti a mindennapokba.

A tömegáruk világában ugyanakkor sokaknak csak azért sikerül egy életen át a helyes szokásokat megtartaniuk, mert hitet vagy jól megalapozott elméletet találtak a gyakorlati útmutatókhoz. Tóth Gábor tapasztalata szerint a teljes életmódváltás – ha nem súlyos betegség következményeként jön létre – általában lelkiismereti, vallási meggyőződésen alapul.

Az egészségtudatos táplálkozás egy idő után megszokássá válik, és jellemzően sporttal is kiegészül. Pogány Éda, a Coca-Cola Hungary kommunikációs igazgatója tavaly óta aerobikedző, személyi és wellness tréner is. Étkezési elvei nem szélsőségesek, de jó pár alapelvet betart, s próbálja erre nevelni a környezetét is, elsősorban a három fiát. A reggelit soha nem hagyja ki, tartja a napi ötszöri étkezést, s figyel, hogy három óránál több ne teljen el egy falat nélkül, mert az éhezés soha nem jó. „Inkább sokszor kicsiket eszem, s bár tudom, van rajtam némi felesleg, nem aggaszt, mert edzett vagyok, s bármikor elérem futva a buszt.” Kondiját a sporttal tartja karban, aerobikozik és táncol rendszeresen (most éppen az argentin tangó megy), utóbbiban a nagyfiai is partnerek. Sokat főz, ezáltal tudja, mit eszik a család. Az alapanyagokat igyekszik az óbudai piacon beszerezni. Otthon kevés az édesség, és fiai már kiskoruk óta hozzászoktak a teljes kiőrlésű nokedlihez.