A hét hírei röviden

Aktuális
Figyelő
2011-12-06 20:02
BMW dízelmotorok Toyotákba
Világszerte nagy meglepetést keltett a BMW és a Toyota minapi megállapodása, miszerint a jövőben német fejlesztésű dízelmotorokat szerelnek a japán autókba. A két cég elnöke által aláírt megállapodás értelmében 2014-től takarékos 1,6 és 2 literes motorokat szállít a BMW a Toyota európai leánycégének, a TME-nek. Hosszabb távú együttműködést is terveznek: olcsóbb és tartósabb akkumulátorokat akarnak kifejleszteni elektromos autókba.

Már nem a fukarokhoz szól a Saturn
A Saturn nemzetközi elektronikai áruházlánc ezentúl a hirdetéseinél nem az árra, hanem a termékre helyezi a hangsúlyt. A Metro tulajdonában álló cég vezetésének döntése szerint száműzik a szótárból a fukarság, az olcsó és az ár szavakat, és a hangsúlyt az új technika kifejezésre helyezik. A szlogen kitalálói azzal érvelnek, hogy a Saturn mindig is a műszaki újdonságok rajongóihoz akart szólni. A Saturn testvércége, a Media Markt néhány hete Ende des Preis-Irrsinns (Vége az árőrületnek) szlogennel indította új kampányát Németországban.

Korrumpált az osztrák nemzeti bank?
Vizsgálatot indított a bécsi ügyészség Ewald Nowotny, az osztrák nemzeti bank elnöke, az Európai Központi Bank igazgatósági tagja ellen korrupcióban, pénzmosásban való cinkosság és bűnszövetségben való részvétel vádjával. Az euró eljövetelével a nemzeti bankhoz tartozó pénzjegynyomda nehéz helyzetében külföldön keresett kenőpénzzel ügyfeleket. Azerbajdzsánban és Szíriában állítólag 14–17 millió eurót fizetett ki megrendelésekért. Nowotnyt, mint a bankjegynyomda felügyelő bizottságának tagjaként vették elő, de vizsgálat kiterjed a korábbi jegybankelnökre, vezető bankárokra és a bankjegynyomda korábbi elnökére is.

Forradalom az internet-címadásban
Az internetes címeket világszerte felügyelő Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) nonprofit részvénytársaságnál január 12. és április 12. között lehet kérelmezni „elismert” magán és közületi szervezetnek saját nevük kiterjesztésként való használatát. Az ICANN 500 és 1000 közötti kérelemre számít, ennek kétharmadát nagyvállalatok részéről. A saját kiterjesztés vásárlása nem olcsó: 185 ezer dollárba kerül. A .com kiterjesztés felváltása egyebek mellett új reklámlehetőséget teremt, és egységes internetes megjelentést tesz lehetővé az azt megfizető vállalatcsoportok számára.

Brüsszel a „baráti” könyvvizsgálat ellen
Az Európai Unió szigorítani akarja a könyvvizsgáló cégek működési feltételeit, mert a válságban bebizonyosodott, hogy sok, általuk egészségesnek ítélt cég omlott össze. Túl nagy az Európai Bizottság szerint a Big Four hatalma, a Deloitte, a KPMG, az Ernst & Young és a PwC végzi a nagy tőzsdei cégek több mint 85 százalékánál a könyvvizsgálatot a legtöbb uniós országban. A még módosítható tervek szerint megtiltanák a könyvvizsgálóknak, hogy egyéb szolgáltatásokat, például tanácsadást is nyújtsanak, továbbá kötelezővé tennék a könyvvizsgálók időnkénti váltását a túlzott összemelegedés elkerülésére.

Eltűnnek a papíralapú receptek
A francia társadalombiztosítás fokozatosan kiszorítja a papíralapú recepteket. A jövő évtől a gyógyszertárak már beszkennelt vényeket küldenek a tb-be, előbb CD-n, majd elektronikus úton. Az orvosok 2014-től már csak elektronikus recepteket állítanak ki. A francia tb évi 750 millió vényt dolgoz fel, heti 6 tonnát.  A Blueseed amerikai cég 12 tengeri mérföldre San Francisco partjaitól akar berendezni 2013-tól egy induló vállalkozásoknak szánt inkubátorházként működő irodahajót azzal a nyíltan vállalt céllal, hogy megkerülje a szigorú amerikai munkavállalási törvényeket. A hajón dolgozó alkalmazottaknak ugyanis elegendő lenne egy könnyen beszerezhető turistavízum. Sok amerikai cég panaszkodik munkaerőhiányra a szigorodó bevándorlási törvények miatt. A dolgozóknak kényelmes szállást is kínálnak a hajón, a szárazfölddel pedig kompokkal és helikopterekkel biztosítják a folyamatos összeköttetést. Az infrastruktúra használatáért személyenként és havonta 1200 dollárt akarnak felszámítani, ami nem is sok a San Franciscó-i irodabérleti díjakhoz képest.

Papírral helyettesíti a fát az IKEA
Az IKEA ezentúl papírral helyettesíti az eddig fából készült raklapokat. A svéd kereskedelmi lánc nem kevesebb, mint 10 millió raklapot használ, hogy eljuttassa áruit 26 országban lévő 287 üzletébe. Az új speciális papír ugyanakkora súlyt elbír, mint a fa, de 10 százalékkal csökkenti az IKEA fuvarozási költségeit. A papírból készült raklapok harmad akkora magasak, mint a fából készültek, emellett 90 százalékkal könnyebbek is, így azonos raktérbe több árut lehet pakolni. Az egyszer használatos raklapokat újból feldolgozzák.

Ellenállnak a multiknak az indiai kereskedők
A heves országos ellenállás meghiúsíthatja az indiai kormány döntését, hogy közvetlen lakossági értékesítésre is beengedi a globális kereskedelmi multikat az országba, amelyek az eredeti tervek szerint 51 százalékos részesedést is szerezhettek volna kiskereskedelmi láncokban. A Wal-Mart, a Tesco és a Carrefour ugrásra készen álltak, hogy betörjenek az évi 350 milliárd eurósra becsült piacra. A családi vállalkozások felháborodottan tiltakoztak, mire a kormány bejelentette, addig nem lép, amíg nem alakul ki konszenzus az ügyben.

Megmentik a Groupamát
A francia állami Caisse des Dépôts pénzintézet, kész megvásárolni a megroggyant Groupama nemzetközi pénzügyi csoportnak az irodapiacra szakosodott Silic cégben lévő 600 millió euróra becsült 44 százaléknyi részvénycsomagját, továbbá 300 millió eurót szán a Groupamához tartozó Gan Eurocourtage biztosító elsőbbségi részvénycsomagjának megvételére.  A tárgyalások a végső szakaszba jutottak, december 31-ig kell feltőkésíteni a pénzügyi válságban meggyengült tavaly 17,6 milliárd euró forgalmú, közel 40 ezer alkalmazottat foglalkoztató, 14 országban működő Groupamát, hogy az előírt szavatoló tőkével kezdje az évet.

Tűzveszélyes a Chevrolet Volt
Nem kezdi meg a General Motors a Volt típusú elektromos autók szállítását Európába, amíg nem szüntetik meg a gépkocsik tűzveszélyességét. Az illetékes amerikai közlekedésbiztonsági hivatal vizsgálatán ugyanis egy lítium-ion akkumulátor tüzet fogott. A kudarc veszélyezteti a konnektorról is működő, a GM részéről a jövő szimbólumának szánt autó hírnevét. Az akkumulátorokat a dél-koreai LG Chem szállítja. A GM most át akarja terveztetni az energiaforrást.

Olvasói levél
Komoly dilemma
Az elmúlt hetekben sok cikkük foglalkozott az államadósság problémakörével, a témához fűznék hozzá néhány gondolatot.
Képzeljük el, hogy valaki vásárol egy hűtőszekrényt 100 ezer forintért hitelből. Ezután a törlesztő részletek fizetéséhez újabb hitelt vesz fel, majd mindig újabb hitelt, amelyből az előzőt törleszteni tudja. Ráadásul a kamatok miatt egyre nagyobb hitelre van szükség. Nem tartanánk a legésszerűbb dolognak ezt a módszert, ugyanakkor ehhez valami hasonlót csinált a magyar állam az elmúlt évtizedekben a külföldi kölcsönökkel kapcsolatban, még ha nem is tudatosan.
A hetvenes, nyolcvanas években minden bizonnyal felhasználtak külföldi hitelt nyereséget hozó ipari beruházásokra, de már sok éve szinte kizárólag azért kell újabb és újabb hiteleket igénybe venni, hogy a korábbiakat legyen miből visszafizetni. Lehet persze újra felvenni pénzt folyó finanszírozási célokra, valamennyi minisztérium több pénzzel gazdálkodhatna, beindulnának a beruházások, mindenhol csökkenne a feszültség, de jelentősen nőne az államadósság és ismét közelebb kerülnénk az államcsődhöz.
Azt minden társadalmi-gazdasági szereplő azonnal megérzi, hogy ha van pénz. Az adósság növekedését azonban közvetlenül nem érzékeli senki, az csak egy számadat a sok makrogazdasági mutató között. Az emberek többsége azon a napon szembesülne először az államadósság problémájával, amikor bejelentik az ország fizetésképtelenségét. Ha Magyarország Görögországéhoz hasonló helyzetbe kerülne, töredék akkora segítséget kapnánk, mint ők, lévén nem vagyunk az eurózóna tagjai.
HIRKÓ CSABA Budapest