Már Amerikában is látszik az élelmiszerválság

Figyelő
2008-04-24 20:13
A kibontakozóban levő globális élelmiszerválság közepette a chicagói terménytőzsdén rekordot döntött a rizsár, és a világ legnagyobb rizsexportőr országában, Thaiföldön is tonnánként már ezer dollár fölé nőtt a gabonaféle ára, az év eleje óta közel megháromszorozódva. Amerikában a Wal-Mart áruházlánc mennyiségi korlátot vezetett be.
A válságot súlyosbítja, hogy a fontos rizstermelő országok már exportkorlátozásokat léptettek életbe: így India és Vietnam már a múlt héten leállította a rizskivitelt, a hazai árrobbanás megakadályozására és a készletek biztosítására. Szerdán Brazília döntött így.

Thaiföldön rizspiaci szakértők szerint az idén akár 1380 dollár fölé nőhet a rizs tonnánkénti ára, az év eleji 380 dollárról. A thaiföldi kormány ugyanakkor nem akar exportkorlátozást bevezetni.

Az uniós kereskedelmi biztos bírálta a kiviteli korlátozásokat bevezető országokat, mondván: ezek az államok más országok számára csak súlyosbítják a problémát.

A kialakult helyzet miatt a legnagyobb amerikai kiskereskedelmi hálózat, a Wal-Mart leánycége, a Sam's Club lánc korlátozást vezetett be az értékesítésben: egy vásárló egy alkalommal legfeljebb négy rizscsomagot, 9 kilogramm rizst vásárolhat. A rivális Costco Wholesale ugyancsak erősen megnövekedett forgalomról, felvásárlásokról számolt be a rizs- és lisztpiacon.

A legnagyobb európai gazdaság, a német kiskereskedelmi hálózatai figyelemmel kísérik a helyzetet, de egyelőre nem terveznek hasonló intézkedéseket. Az Edeka, a Tengelmann-csoport üzletei és a Metro-konszern egyaránt úgy nyilatkozott, hogy üzleteikben nem tapasztalnak felvásárlási hullámot.