Mint vett, úgy arat

Horváth Csaba és a Ferro-Flex fejlődése
Pintér Lívia
2012-08-01 15:31
Kétkezi munkásként kezdte, de hamar tulajdonos-menedzserré nőtte ki magát Horváth Csaba. Cége, a mezőgazdasági berendezéseket gyártó Ferro-Flex Kft. a válságban is növekszik, külföldön terjeszkedik.
Még csak fél éve dolgozott a munkahelyén a vízvezeték-szerelő Horváth Csaba, de munkaadója már háromhavi keresetével tartozott neki. Ekkor besokallt, és úgy döntött, saját céget alapít. A mikrovállalkozás szépen gyarapodni kezdett, a kis cég hamarosan közel 10 főnek adott munkát, árbevétele 500 millió forint közelébe emelkedett, tevékenységi köre pedig építőipari és lakatosmunkákkal egészült ki. E kezdeti sikereken felbuzdulva a jó üzleti vénával megáldott mesterember 2002-ben barátjával, Lakics Lászlóval közösen megvásárolt egy kissé leromlott állapotban lévő lakatosüzemet Dombóváron. Négy év alatt ezt is sikerült ráncba szedniük, a Lakics Gépgyártó Kft.-t közel 80 fős céggé fejlesztették. Horváth Csaba az üzemben lévő részesedését 2007-ben eladta üzlettársának, és a pénzből megvette a mezőgazdasági gépek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó Ferro-Flex Kft.-t.

Ez a lengyeltóti székhelyű társaság a hetvenes évek óta a helyi termelőszövetkezet szerelő-melléküzeme volt, ahol homlokrakodókat, azokhoz való eszközöket és raktári polcrendszereket gyártottak. A rendszerváltáskori igazgató, Lipusz András és két vezetőtársa 1989-ben a cég hiteleinek átvállalásával jutott hozzá az üzem tulajdonjogához, ők alapították meg a Ferro-Flex Kft.-t, a tulajdonostársakat pedig Lipusz András később kivásárolta. A vállalkozásban a rendszerváltás éveiben még 100 főt foglalkoztattak mindössze 150 millió forintos árbevétel mellett, ám 2008-ban már 50 fővel állítottak elő 600 milliós bevételt. Mivel Lipusz András régről ismerte Lakics Lászlót, az ő ajánlására először Horváth Csabának ajánlotta fel a cég megvételét, amikor az eladás mellett döntött.

A Ferro-Flexet jelentős adósságállománnyal vette át Horváth Csaba, de már néhány hónapon belül többféle pályázati lehetőséget tudott felhasználni arra, hogy a fejlődést beindítsa. A cég azóta is folyamatosan pályázik, 6–700 millió forint közötti összeget költöttek az elmúlt években például gépekre, csarnoképítésre, komplex technológia telepítésére, és a beruházások mintegy egyharmadát európai uniós támogatásból valósították meg. A vállalkozás ma majdnem 100 fővel másfél milliárd forintos forgalmat produkál. A folyamatos árbevétel-növekedést a termékportfólió szélesítésével és szegmentációjával érték el, s még 2012-ben is mintegy 20 százalékos forgalomnövekedésre számítanak.

Légrádi Miklós, az eredetileg gépészmérnök végzettségű, ma 520 hektárt művelő gazda szerint a tulajdonos kiváló, bizalmi szakemberekkel vette körbe magát. „Szigorított ugyan a korábbi nyugodtabb munkatempóhoz képest, de egészséges mértékben rakott pluszterhelést a munkatársak vállára. Jó húzásnak tartom, hogy gyakran hagyja magára a gyárat, tudva azt, hogy ilyenkor talán még jobban is dolgoznak az emberek. Nagyvonalú, de nem felelőtlen vezető” – mondja a céggel napi kapcsolatot tartó gazda.

A 2008-as fejlődés alapja ugyanakkor komoly marketingtevékenység beindítása volt. Tízezer példányban negyedéves tájékoztató újságot kezdtek kiadni, 2009-től partnertalálkozókat szerveztek, amelyre az idén már 6-700 viszonteladó és vevő jött el. A cégnek jelentős volt az exportja korábban is, az új tulajdonos alatt azonban az értékesítési csapatot országok és régiók szerint felosztották, ma mindenki csak egy adott területre koncentrál.

Horváth Csaba szerint a mezőgazdasági  gépgyártás területén ma a legérdekesebb fejlemény az, hogy Oroszország, Ukrajna és az afrikai országok is érdeklődnek a termékeik iránt. Cél, hogy egyre több országban legyenek jelen, ezért az exportra az elmúlt években nagy hangsúlyt fektettek. A kivitel aránya az árbevételben a 2008-as átvételkor mindössze 20 százalék volt, ma már viszont 60 körül van. Azért is érthető a belföldi piactól való távolodás igénye, mert a mezőgazdasági munka- és rakodógépek hazai piacát a Ferro-Flex vezeti, vagyis idővel törvényszerűen kinőtte az országot. Az európai piacon élénk a verseny, komoly török, kínai, lengyel és immár dél-koreai gyártókkal is meg kell küzdeniük a megrendelésekért.

A folyamatos beruházási kényszer előremenekülést jelent a válságban, az eredményesség ennek köszönhetően javult, 2010-ben például az üzemi eredményt sikerült megháromszoroznia a cégnek. A legújabb, mintegy 100 millió forintos beruházás a 250 négyzetméteres festőüzem korszerűsítése és 500 négyzetméteresre bővítése, valamint jövőre tervezik egy vállalatirányítási rendszer bevezetését is. Három környékbeli szakiskolával összefogva egy oktatóközpontot építenek az üzem területén. Ehhez most keresnek pályázati lehetőségeket, bár a tulajdonos elmondása szerint ezt a 100 milliós beruházást az év végén, 2013 elején még ennek hiányában is létre kell hozniuk. „A beruházásoknak köszönhetően 20-30 főt tudnánk még felvenni, hogy a megrendelésállományt teljesítsük, de egyelőre csak nyolcat tudtunk alkalmazni az elmúlt két hónapban, annyira nincs szakember” – magyarázza az ügyvezető.

Horváth Csaba
■ 41 éves, víz-, központifűtés- és csőszerelőként végzett 1988-ban.
■ Saját céget alapított, majd társtulajdonosa lett a Lakics Gépgyártó Kft.-nek.
■ Részesedésének eladása után vette meg a Ferro-Flex Kft.-t 2008-ban.
■ Nős, felesége kávéautomaták üzemeltetésével foglalkozik.
■ Fiuk 12, lányuk 7 éves.
■ Szabadidejében kvadozik, horgászik és borászkodik, édesapja szőlőjéből saját bort készít.
■ A programját általában úgy szervezi, hogy a hétvége már péntek délben elkezdődjön.


Néhány szó…
…A gazdaságról
„Élelmiszerre mindig szükség van. A mezőgazdasági gépek iránt ma jelentős nemzetközi piaci érdeklődés van, az ágazatban dolgozók egyre inkább látják, hogy a gépesítés szükséges, mert ennek köszönhetően precízebben lehet dolgozni, és többet lehet termelni. Ráadásul egy-egy gép, például egy kétmilliós homlokrakodó berendezés megtérülési ideje a gazdáknál csak 3-6 év. A kormányzat a lépéseivel azt teszi, amit kell, mi próbálunk haladni a magyar gazdasággal, a magyar politikával. Nem szabad megállni, meghökkenni. Csak úgy lehet túlélni, hogy
a válságban is fejleszteni kell.”

…A bankokról
A Ferro-Flex Kft.-t jelenlegi tulajdonosa 60-80 milliós hitelállománnyal vette meg, ma a cégnek 120-150 milliós hitele van. Beruházási hiteleiket 5 évre vették fel, ezek egy része már le is járt. Lecserélték az autóparkjukat, minimális forgóeszközhitelt használnak. Személy szerint jó a kapcsolata a bankokkal, ha hitelt kért, eddig mindig kapott. Régóta jól ismerik egymást a bankjával, hiszen magánemberként is vannak a pénzintézetnél megtakarításai.

…A vagyonáról
Horváth Csaba Sántoson, egy 2007-ben épült családi házban él. Hétköznapokon egy Toyota Hilux kis terepjáróval jár, hosszabb utakra és jelentősebb üzleti tárgyalásokra pedig egy X5-ös BMW-vel megy. Nyaralni főként Horvátországba, Görögországba jár a családjával, a pihenést számukra a tengerpart jelenti.