Mit tehet a sejt?

Informatikai innováció biológusoknak
Torontáli Zoltán
2012-08-01 15:31
Innovatív módon vizsgálja a sejtek belső folyamatait két magyar egyetemista fejlesztése. Mivel a biológiai kutatóműhelyek időt és pénzt takaríthatnak meg a használatával, a megoldásnak ígéretes üzleti kifutása is lehet.
Legyen adott egy májsejt, és adjunk hozzá például sót vagy szénhidrátot. Megváltozik-e a sejten belüli nyomás, és mennyire? Ez a példa nem egy biológia-tankönyvből való, csupán meglehetősen leegyszerűsítve annak illusztrálására szolgál, hogy egy kutató biológusnak, biokémikusnak milyen feladatokat kell végeznie nap mint nap. A legtöbb esetben az eredmény úgy derül csak ki megfelelően nagy biztonsággal, ha a kísérletet a fizikai valójában le is futtatják, azaz például vesznek egy májsejtet, és adnak hozzá sót, majd megmérik a nyomásváltozást. Laki Balázs és Oláh Máté azonban FormCell néven olyan szoftvert fejlesztett, amely képes virtuálisan elvégezni a kísérletet, és a bevitt adatok alapján kiszámolni a végeredményt. Léteznek ugyan már hasonló programok a világban, de a probléma megközelítése ebben az esetben teljesen újszerű, és így a megoldás hatékonysága is jobb. „Teszteltük a programot élesben, és azt találtuk, hogy mindössze ±2 százalék eltéréssel képes megjósolni a sejteken belül lejátszódó különböző folyamatokat” – mondja Laki Balázs. Ez már olyan kis eltérés a valóságtól, hogy a legtöbb kutatóműhely igényeit ki tudja szolgálni, időt és pénzt takarítva meg a virtuális modellezéssel. Ezek alapján üzleti fantázia is bőven lehet az elképzelésben.

A 24 éves Laki Balázs jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem programozómatematikus, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közgazdász szakát is végzi, várhatóan jövőre szerzi meg a diplomáját. Két évvel fiatalabb társa, Oláh Máté gyógyszerésznek tanul. A programot a Semmelweis Egyetem Biokémiai Intézetével együttműködésben fejlesztették, a tesztelésekhez is onnan jutottak megfelelő adatokhoz. „Beszéltünk már néhány üzlethez értő emberrel, és ők jónak találták az ötletet, ezért cégalapításban is gondolkodunk, ha megfelelő finanszírozást találunk” – mondja Laki Balázs. A két egyetemista elindította a szabadalmi bejegyzést, és benevezett az Intel Business Challenge nemzetközi üzleti versenyre is, ahol a magyar fordulót már sikerrel vették, és remélhetőleg készülhetnek az októberi európai döntőre. A verseny követelményeinek megfelelően részletes üzleti tervet kell kidolgozniuk a FormCell hasznosítására, de ezen kívül is tervezik, hogy még a nyár folyamán tárgyalnának a megoldás iránt érdeklődést mutató kockázatitőke-befektetőkkel. Ahhoz ugyanis, hogy a szoftverből globálisan eladható kereskedelmi termék váljon, még sok fejlesztésre és tesztelésre lenne szükség, ehhez pedig tőkét kellene bevonniuk. A programnak például nincs még grafikus megjelenési felülete. A monitoron használat közben csak szimpla kódsorok, szöveg és számok futnak, ami a tudományos világban ugyan használható, egy felhasználóbarát verzió kifejlesztése nélkül azonban aligha képzelhető el a sikeres piaci bevezetés. Emellett a program használhatóságát is bővíteni szeretnék, a jelenlegi kezdeti verziónál sokkal több lehetőséget szeretnének adni a felhasználóknak arra, hogy megválasszák a vizsgált sejtek és a reaktánsok körét.

Az ötletgazdák és a potenciális befektetők elképzelései ezúttal nagyon egybevághatnak. Laki Balázs igen realistán azt tekintené sikernek, ha a FormCell pár év alatt egy iparági nagy hal számára vonzó felvásárlási célponttá nőné ki magát. „Minden ehhez hasonló cégnek megvan a maga életciklusa, nem hiszem, hogy hosszabb távon is a kezünkben tudnánk tartani az irányítást, az átalakulást, felvásárlást természetesnek tartanám” – mondja.