Központban a hallgatók

EGYETEMI VÁROSOK: DEBRECEN
Willin-Tóth Kornélia
2012-07-29 06:40
Az ország egyik legtekintélyesebb felsőoktatási intézménye a Debreceni Egyetem (DE), amely 2000-ben a Kossuth Lajos Tudományegyetem, a Debreceni Orvostudományi Egyetem, a Debreceni Agrártudományi Egyetem és a hajdúböszörményi Wargha István Pedagógiai Főiskola összevonásával jött létre.
Az intézményben sokrétű oktatás zajlik az agrár- és természettudományostól a bölcsészettudományi, jogi, a zeneművészeti, valamint az orvosképzésig.
A cívisváros nemcsak a régió oktatási központja, hanem a gazdasági, kulturális és sportéleté is. Az egyetemi épületektől mindössze pár busz- vagy villamosmegállónyira történelmi emlékek, fesztiválok, jó hangulatú kávézók, éttermek várják a fiatalokat. Könnyű tájékozódni, és rengeteg a program. A jelentkezők mintegy 80 százalékának jut a 4700 kollégiumi férőhely valamelyikéből, ez országosan is nagyon jó aránynak számít. Ráadásul zömük új, korszerű vagy felújított épület.

A diákok dicsérik az intézmény hallgató-központúságát, a segítőkész, kellemes légkört teremtő tanárokat, a jól felszerelt könyvtárakat - a központi egységnek az Egyetem téren például hatmilliós a könyvállománya -, az egyetemi klubokat, a gyakorlatorientált kurzusokat. Ami a szakmai fejlődést illeti, az itt tanulók már hallgatóként kutathatnak, szakkollégiumokhoz, tudományos diákkörökhöz csatlakozhatnak, a végzés után pedig két tucat doktori iskola közül válogathatnak. Az intézmény két éve elnyerte a kutató-elitegyetem címet, és szorosan együttműködik Kelet-Magyarország vezető vállalataival is. Részt vesz például a Teva gyógyszerészeti kutatásai­ban, valamint tagja a Pharmapolis Innovatív Gyógyszeripari Klaszternek. Mivel a régió iparának egyik húzóágazata a gyógyszergyártás, a diákok nem csupán tanulmányaik ideje alatt, hanem később, az álláskereséskor is profitálhatnak az egyetem gazdasági szférával ápolt szoros kapcsolataiból.
A hátrányos helyzetű hallgatókat mentorprogrammal, a kiválóan tanuló, alkotó és sportoló diákokat külön ösztöndíjjal igyekszik még jobb teljesítményre sarkallni az egyetem.

Szinte minden sportág kipróbálható itt - kézi- és kosárlabda, atlétika, úszás, tenisz, torna, futball, fallabda -, és a kapcsolódó rendezvények is sokakat vonzanak, köztük a Buzánszky Jenő Labdarúgó Egyetemi Kupa küzdelmei, az egyetemi sportnapok, a sí- és vízi táborok.
Bár a név megtévesztő, a Lovarda az egyetem kulturális és konferencia-központja, emellett Magyarország legnagyobb hallgatói klubja, ahol hétről hétre a Campus Party rendezvényein engedhetik ki a fáradt gőzt a diákok.

A hallgato.com weblapon, a debreceni diákok egyetemi portálján minden szükséges, fontos és aktuális információ megtalálható a soron következő bulik időpontjától, helyszínétől kezdve a kollégiumi elhelyezéssel kapcsolatos tudnivalókig, pályázatokig. Olvashatók itt portrék, interjúk népszerű zenekarokkal, élménybeszámolók a diákoktól, tanároktól, összeállítások kutatási eredményekről. S ha ez még mind nem volna elég, ráadásnak a hét szépét is megválaszthatják.

Jó tudni
■ Kollégiumi árak: 7-25 ezer forint/hó
■ Egyszobás albérlet ára: 40-65 ezer forint/hó
■ Két-, háromszobás albérlet ára: 70-150 ezer forint/hó
■ Helyi közlekedés: a Debreceni Közlekedési Vállalatnál a havi diákbérlet ára 3180 forint; kiegészítő bérletet válthatnak 2200 forintért, akik a Volán társaságok, valamint a MÁV-Start Zrt. által kiadott érvényes, legalább havi helyközi bérlettel rendelkeznek
■ Étkezés: a Lovardában a menü 840, a fél menü 550 forint, nagyjából e körül alakulnak a többi étkezde árai is
■ Kedvelt szórakozóhelyek: a Lovarda a Kassai utcában, az Orange Music Club a Perényi utcában, a Klinika Klub vagy az Egyetem kávéház