Eszpresszó és velős pirítós

EGYETEMI VÁROSOK: VESZPRÉM
Willin-Tóth Kornélia
2012-07-29 05:09
Milyen lehet az egyetemi csapat színeiben, több hónapos felkészülés után, a csoporttársakkal karöltve megnyerni egy regattagálát? És három napon keresztül versenyezni az Akó nevű rendezvényen, ahol a nyertes csapat fődíja egy akó (több mint 54 liter) bor és egy egészben megsütött malac? Aki a Pannon Egyetem hallgatója lesz ősztől, az mindezeket hamarosan megtapasztalhatja.
Az egyetem épületeinek többsége Veszprém déli részén, a belvárostól nem messze található. 2003-ban a veszprémi vár több épületét is megkapta az egyetem, így bölcsészkaros órákat a történelmi belvárosban is tartanak. Itt található a Várfok Kollégium is, ahol havi 9320 forintért lakhatnak a diákok. Valamivel többet kell fizetnie annak, aki az egyetemi campus közepén szeretne élni (Központi Kollégium, 12 500 forint/hó), illetve annak, aki kétágyas, külön fürdőszobával rendelkező kollégiumban képzeli el az egyetemi éveit (Hotel Magister, 14-16 ezer forint/hó).

Azok a hallgatók, akik nem nyernek kollégiumi felvételt, pályázhatnak lakhatási támogatásra, ez havi 5000-8000 forint lehet, illetve az egyetem hallgatói önkormányzata egy albérleti adatbázist működtet (elérhető a hok.uni-pannon.hu/alberlet címen), ahol különböző szűrők segítségével lehet kiadó szobákat, lakásokat találni.
Veszprém pörgős éjszakai életének arculatát Muraközy Péter is formálta. A szakember, akit idén februárban a budapesti Gödör helyén létrejövő Akvárium programigazgatójává neveztek ki, korábban sikerrel indította be az Expresszót és a Veszprémi Utcazene Fesztivált is. Előbbi hely 2013 szeptemberéig átalakítás miatt zárva tart ugyan, de a nagy sikerű pénteki Enikő Partikat továbbra is megtartják az Expresszó Tranzit nevű helyen. Bulinapokon (szerda, péntek, szombat) egyébként a történelmi belvárosban a Tamás Bátya Kunyhója reggel 6 óráig várja a hajnalban megéhezőket, hamburgerrel, hot doggal, gírosszal és palacsintával.

Egy veszprémi egyetemista életéből nem maradhat ki a régióban nagy népszerűségnek örvendő velős pirítós sem, 350-450 forintért a legtöbb veszprémi kocsmában lehet kapni. Ugyanígy kihagyhatatlan a Marica vendéglő specialitása, az óriás lepény.
Az interneten hirdetett diákmunkák nagy többsége csak minimálbért, óránként 535 forintos munkadíjat ajánl a munkavállalóknak. Így sokan inkább a Balaton közelségét használják ki, és nyáron keresik meg azt a pénzt, amelyből a következő félévben gazdálkodhatnak. Emellett érdemes pályázni a Pannon Egyetemtől kapható pénzügyi támogatásokra: alapjuttatásként egy alkalommal 60-90 ezer forintot kaphatnak az egyetemisták, rendszeres szo­ciá­lis­

támogatásként pedig havi 8-24 ezer forintot utalhatnak a számlára. A kiemelkedő tanulmányi eredménnyel rendelkezők a második félévtől egyéb tanulmányi, szakmai ösztöndíjakra is pályázhatnak, ennek összege 6-60 ezer forint között mozog. A mérnöki karon például a 3,0-s ösztöndíjátlag elérése már tanulmányi ösztöndíjra jogosítja fel a hallgatót, és az átlageredmény növekedésével exponenciálisan emelkedik az összeg is.

Jó tudni
■ Kollégiumi árak:
9320-16 ezer forint/hó (államilag finanszírozott)
20 970-27 650 forint/hó (nem államilag finanszírozott)
■ Egyszobás albérlet ára: 30-35 ezer forint/hó
■ Két-, háromszobás albérlet ára: 50-80 ezer forint/hó
■ Helyi közlekedés költsége: helyi járati jegy 245, havi tanulóbérlet 2250 forint
■ Étkezés: egyetemi menza (650/750/850 forint) Hungária étterem (naponta változó menüsor, 10-12-féle étel), Cserhát önkiszolgáló étterem
■ Kedvelt szórakozóhelyek: DC Club, Grand Canyon söröző, Expresszó Tranzit, Club VIP, Gesztenyés sörkert