Vigyetek el innen!

KRÍZISKEZELÉS A TANULMÁNYOK ALATT
Willin-Tóth Kornélia
2012-07-29 05:17
Sokan életükben először érzik magukat zsákutcában, amikor rájönnek, hogy nem nekik való a korábban áhított szak vagy intézmény.
Kata másodéves korára biztos lett abban, hogy melléválasztott, amikor a kényelmi szempontokat előtérbe helyezve szülővárosának egyetemére jelentkezett. Az agrármérnökképzés elméleti tárgyai nem igazán keltették fel az érdeklődését, a gyakorlati kurzusok - mint a gazdasági matematika vagy éppen a szarvasmarhatartó telep látogatása - előtt pedig legszívesebben mindig beteget jelentett volna. Mivel azonban négy félévet már sikeresen teljesített, úgy gondolta, nem hagyja veszni az addig befektetett időt, energiát. Ezért folytatta agrártanulmányait, de mellette jelentkezett a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkarának Budapestre kihelyezett tagozatára is. „Nem volt egyszerű félévről félévre úgy összekombinálni az órarendeket, hogy minden kötelező gyakorlati órán ott tudjak lenni két, egymástól 30 kilométerre fekvő városban. A vizsgaidőszakra jóval előbb el kellett kezdenem készülni, mint a többieknek, hiszen volt olyan szemeszter, amikor a két egyetemen 24 vizsgát kellett teljesítenem" - emlékszik vissza. Kata szabadideje jórészt munkával telt, hogy összegyűjtse a következő féléves tandíjat. Ám azt mondja, nem bánja ezeket a pörgős, stresszes éveket, mert sok tapasztalatot és barátot szerzett. Ám ha annak idején kicsit tudatosabban választ egyetemet, azzal jó néhány fölösleges kihívástól megkímélhette volna magát. Ő végül a bölcsészdiplomájával helyezkedett el. Már akkor biztos volt benne, hogy ez az ő világa, nem az agrárium, amikor az első nap után kilépett a fizetős egyetem kapuján az új csoporttársaival három fantasztikus előadás után.

FELVÁLLALNI
Csaposs Noémi, a Nemzeti Pályaorientációs Tanács szakértője, a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének elnöke szerint igencsak személyiségfüggő, hogy valaki kitart-e az eredeti választása mellett, és bár rossz szájízzel, de végigcsinálja az egyetemet. Kevesekben van ennyi tudatosság, ráadásul az egésznek valójában nem sok értelme van, ha az ember biztosan tudja: a diploma megszerzése után semmiképp sem akar a korábban választott területen elhelyezkedni. Különösen résztámogatott vagy saját finanszírozású képzés esetén nem érdemes sokat vacillálni, és vesztegetni a pénzt s időt. Mielőbb - a már befizetett kurzusok végighallgatása után - lépni kell.

Gyakran az egyéniség erőssége dönt abban is, hogy mikor és milyen mértékben meri valaki felvállalni szülei előtt, hogy máshol, mást szeretne tanulni. Rita most 34 éves, annak idején náluk kétség sem fért ahhoz, hogy gyógyszerésznek kell tanulnia, mert édesanyja és édesapja is ezen a területen dolgozott. A bölcsészbeállítottságú lány azt mondja, élete legnehezebb éveit töltötte a kémcsövek, fiolák és a molekularajzok ezreit tartalmazó tankönyvek között. Esze ágában nem volt beülni egy patikába vagy orvoslátogatóként elhelyezkedni. Évekig fordításból és angoltanításból élt, közben megszerezte az áhított tanári diplomát. A sors fintora azonban, hogy - bár nyelvtudására nagy szüksége van - immár négy éve egy gyógyszercégnél dolgozik.

Nem mindegy persze az sem, hogy az első év végén vagy a negyedik elején jön rá valaki, hogy rosszul döntött. Előbbi esetben még nem biztos, hogy elegendő információt szerzett a képzéssel kapcsolatban, hiszen az első szemeszterek jellemzően a szárazabb, unalmasabb alapozó tárgyak oktatásával telnek. Az államvizsga előtt nem sokkal kiszállni pedig túl nagy pénz- és energiapazarlás lehet. „Ezek a helyzetek ékes bizonyítékai annak, milyen sokszor hallgatnak a fiatalok pályaválasztás előtt szüleikre, barátaikra és ismerőseik jó tanácsaira, ahelyett hogy végigvennék, milyen tantárgyakat szeretnek, milyen képességeik, készségeik vannak, amelyekre későbbi karrierjüket építeni szeretnék" - mondja Joó Zsuzsanna karrier-tanácsadó. A hozzá fordulók elképzeléseiben gyakran keverednek a titkos vágyak, a felelősségtudat diktálta megélhetési szempontok és a szülői iránymutatás. Ilyenkor sorolnak fel egymás után teljesen eltérő szakokat, például a kommunikációs, a pénzügyi és a jogi képzést. Azt nem veszik figyelembe, hogy egészen más képességek, kompetenciák kellenek a különböző területekhez. Teljes a kavarodás, mert nem ismerik eléggé önmagukat, és megpróbálnak lavírozni az elvárások és az álmaik között.

PROBLÉMAMEGOLDÁS
A karrier-tanácsadó úgy véli, minél előbb ott kell hagyni azt az intézményt, ahová az ember reggel nem szívesen megy be. „Az életben sokszor kerülünk zsákutcába. A diákoknak meg kell tanulniuk, hogy ez természetes, és a feladat az, hogy jól oldják meg a problémát" - teszi hozzá. Várni nem érdemes, hiszen egy 25-28 éves embert a munkaerőpiacon már nem pályakezdőként kezelnek - akkor sem, ha friss diplomásként kerül ki oda, mert korábban több évig tévelygett, és kereste a számára megfelelő iskolát.

A szakember javasolja azt is, hogy aki elbizonytalanodott, vállaljon munkát, amíg azon gondolkodik, hogyan tovább. Aki nem próbálja ki, hogyan érzi magát egy multinacionális cégnél, egy kisvállalkozásnál, be tud-e illeszkedni egy csapatba és ott milyen szerepet tölt be szívesen, az a diploma megszerzése után is gondban lesz a munkahelyválasztáskor. Az effajta tapasztalatszerzésre ideális lehet akár egy-egy kihagyott vagy halasztott egyetemi félév is.

Mit tehetsz, ha...

...tudod, mit szeretnél:
■ Érdemes végiggondolni, hogy a korábban választott intézményen belül át lehet-e jelentkezni másik karra, szakra vagy nappaliról levelező, esetleg esti tagozatra. S ha igen, milyen feltételekkel.
■ A váltás terén a vidékiek ne csak a környékbeli iskolákban gondolkodjanak, és a fővárosi diákok se vessék el annak lehetőségét, hogy a tanulmányaik idejére valamelyik egyetemi városba költözzenek. Magyarországon nincsenek áthidalhatatlan földrajzi távolságok.

...bizonytalan vagy:
■ Karrier- és pályaválasztási szakemberek is segíthetnek, de egyedül is érdemes lehet átgondolni, miért választottuk az adott kart, szakot. Némi őszinte önvizsgálat közelebb vihet a megoldáshoz. Ennek eredménye lehet a visszatérés, de akár a diploma helyett egy szakma választása is.
■ Átmeneti megoldást jelenthet a tanulmányok szüneteltetése. Ez alatt az idő alatt célszerű munkát vállalni, közben pedig lehet töprengeni a folytatáson. Hasznos beleszagolni egy multi vagy egy hazai kisvállalat mindennapjaiba, ezek később mindenképpen hasznos tapasztalatot jelentenek.