Ha eldördül a startpisztoly

A NAGY HAJRÁ
Kovács Ágnes Lilla
2012-08-03 15:31
Fejben nem lehet elég korán kezdeni a felkészülést. Tippek jövőre érettségizőknek.
Dóri 25 éves, tavaly diplomázott egy külföldi egyetemen, előtte három évig itthon tanult közgazdaságtant. „Úgy kell felkészülni az érettségire, ahogyan egy nyelvvizsgára" - szögezi le. Azaz nemcsak a tantárgyakat kell nagyon alaposan tudni, de érettségizni is meg kell tanulni. Tapasztalata szerint a felkészülésnek a típusfeladatok nagyon alapos ismeretét, begyakorlását, valamint a megoldó kulcsok tüzetes áttanulmányozását is magában kell foglalnia. „Tudni kell a javító tanár fejével gondolkodni, ismerni kell a szempontjait" - fűzi hozzá. Egy esszénél például nemcsak a tárgyi tudást értékelik, hanem számít a nyelvhelyesség, a dolgozat felépítése, strukturáltsága is, és témánként megvannak a kulcsszavak, amelyek említése pontot ér. Hatékonyan kell készülni, nem csak tanulni a vakvilágba - összegzi tapasztalatát a közgazdász.

LÉGY RÉSEN!
Az igazán profik semmit sem bíznak a véletlenre, és nem hagyják a felkészülést az utolsó hónapokra. Célszerű például már a 11. osztály végén elkezdeni az érettségizést. Nyelvből sokan le tudják tenni, ez tervezés és elhatározás kérdése. Akinek a felvételihez elég a matek, a magyar és a történelem trióból kettő - tehát nem kell természettudományos tárgyból vizsgáznia -, az még egy tantárgyból leérettségizhet előre, ilyen például az informatika. Ha pedig megvan a két érettségi vizsga, 12. osztályban már csak az említett három tárgyra kell koncentrálni.

Az iskolai fakultációk hasznos segítséget nyújtanak azok számára, akik komolyan veszik ezeket a kötelezően választható pluszórákat. Ugyanez igaz az egyetemek vagy középiskolák által szervezett felvételi előkészítő tanfolyamokra vagy a magántanártól vett különórákra. Egyénfüggő, hogy kinek van szüksége az efféle külső motivációra: van, aki a netről letöltött korábbi érettségi feladatsorok vagy típusfeladatok segítségével saját szorgalomból is tud haladni, másoknak segítség, ha van némi kényszerítő erő. Bizonyos szakokra ugyanakkor szinte esélytelen előkészítő nélkül bekerülni. Ilyen például az orvostanhallgató-aspiránsok számára a bio­lógia vagy a leendő építészgólyáknak a rajztanulás.

Mindebből látható, hogy érdemes idejekorán kitalálni a továbbtanulásnak legalább a fő irányát. Azok, akik nem kerülnek be egy-egy szakra, jellemzően abban látják utólag a sikertelenség okát, hogy nem kezdtek el időben utánanézni a lehetőségeknek. A döntés előtt a szülők mellett érdemes a tanárok és az osztályfőnök véleményét is kikérni. Számos könyv és tájékoztató is segíthet. Az interneten nemcsak az oktatási intézmények honlapjait érdemes alaposan áttanulmányozni, hanem fórumokon is célszerű kutakodni, milyen jellegű bejegyzéseket írnak a kiszemelt egyetem vagy főiskola hallgatói.

GONDOLKODJ ELŐRE!
Kevesen szánnak időt annak végiggondolására, hogy mennyit ér majd a diplomájuk a munkaerőpiacon. Nem árt álláshirdetéseket böngészni, és általában: tájékozottnak lenni a munkaerő-piaci trendekkel kapcsolatban. Pár óra böngészés a neten képet adhat arról, milyen állások iránt mutatkozik kereslet. Természetesen nem arról van szó, hogy humán érdeklődéssel kémiatanári állást kell megcélozni, de ha valaki például szívesen foglalkozik emberekkel, akkor nem biztos, hogy önmagában ezért a pszichológusok már így is méretes táborát kellene erősítenie. A gyógypedagógiai pálya egyes területei például kimondottan felfutás előtt állnak, és biztos megélhetést is nyújtanak.