A bornak is ártott a nagy meleg
2007-08-03 18:01
Kevesebb és gyengébb minőségű bortermés várható az augusztussal megkezdődött az új borpiaci évben Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára szerint. Kifejtette: az újbor minősége szempontjából hátrányos, hogy beindult a szüret, a szőlők egy része kényszerérett, a savak és a cukrok jórésze a forróságban elégett.
A savazással és a cukor használatával kapcsolatos engedélyezési eljárást át kell gondolnunk, mert a jó minőségű borok előállításának segítése a cél - tette hozzá a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára. Szerinte az új bor mennyisége is mintegy három millió hektoliternyi lesz, tíz százalékkal kevesebb az átlagos évitől.
Gőgös rámutatott: augusztus elsejével elindult a forgalomba-hozatali járulékrendszer, ami a jövedéki adót váltotta fel, s ennek 60 százalékát bormarketingre, 40 százalékát pedig a minőségellenőrzésre fordítják. "Magyarországon lényegében annyi bor terem, mint amennyit elfogyasztunk, így a hazai bortermelőket akkor tudjuk védeni, ha a nem megfelelő minőségű borokat ellenőrzési módszerekkel megpróbáljuk a piacunkról kiszorítani" - vélekedett az államtitkár.
Közlése szerint borpiaci évenként a forgalomba-hozatali járulékból körülbelül kétmilliárd forint bevétellel számolnak. Az államtitkár kitért arra is, hogy az Európai Unióban a borreformmal kapcsolatosan megmerevedtek az álláspontok. Elmondta: Magyarországgal együtt több ország nem fogadja el, hogy úgymond történelmi hagyományok alapján osztják fel pénzforrást. Gőgös Zoltán rámutatott: így a kártalanítási összeg felét három nagy bortermelő ország - Franciaország, Spanyolország és Olaszország - vinné el. Mindig ezeknél az országoknál keletkeztek a legnagyobb feleslegek - jegyezte meg.
A cukor használatát illetően "hajlik az unió az engedélyezésére", ugyanis ezen az éghajlaton előfordulnak olyan évjáratok, amikor nem lehet bort készíteni cukor hozzáadása nélkül - vélekedett Gőgös Zoltán. Rámutatott azonban arra, hogy a cukor adagolását ésszerű határokon belül kell tartani. Magyarországnak csak akkor van esélye a borpiacon versenyben maradni, ha a minőségi termelést választja - hangsúlyozta az államtitkár. Ezzel kapcsolatban mondta el, hogy várhatóan augusztusban lezárulhat a tihanyi borvidék minőségi eredetvédelmének eljárása. Hozzátette: a Balaton-felvidéken így a Somló után egy újabb különleges minőségű eredetvédelemmel felhatalmazott térség is lesz, "ami az árkategória módosítását is jelenti majd a tihanyi borok esetében".